Hollywood legjobb barátja – Oscar 2014

  • - kg -
  • 2014. március 3.

Film

Nyert az Argo, Seth MacFarlane nagyon odatette magát. Ja, ez tavaly volt. Tarolt a Gravitáció, Ellen DeGeneres vezetett.

Putyint hiába is kerestük a vörös szőnyegen, egyéb elfoglaltságai miatt (a Háború és béke 2. – 3D-ben adja a főgonoszt) nem jött el, de mindenki más ott volt, Hollywood krémje például ismét teljes fegyverzetben (Armani, Prada, Dior) felvonult. Alighanem osztanak valamit a hollywoodi Dolby Theatre-ben. A legjobban öltözött színésznő ezen az estén… - majdnem elhitték, ugye, hogy sorolni kezdjük?! A magyarnarancs.hu, miközben legitim tudománynak ismeri el a szabás-varrást, bátran nem közli a legjobban öltözöttek (Jennifer Lawrence?) listáját. Jelezze elkötelezettségünket a hetedik művészet, a gyöngyvászon fehérje a mozgókép magasztossága mellett, hogy nem divatozunk (Jennifer!), jöjjenek a győztesek.

Jared Leto – legjobb férfi mellékszereplő – papírforma. AIDS-ben haldokló transzvesztita a Mielőtt meghaltam című filmben (kritikánk a csütörtöki Magyar Narancsban olvasható). Lehet, hogy idén csak keveset látjuk hazánkban koncertezni „az ország kedvencét”, a 30 Seconds to Mars zenekart? Már megint mi húzzuk a rövidebbet! Ó, jaj. Ugorjunk.

Lupita: 12 év / Non-stop

Lupita: 12 év / Non-stop

 

Eközben a női napozóban: megkezdődött a jó házból való, tisztes rabszolgadráma, a 12 év rabszolgaság (kritikánk itt) kötelességszerű díjazása: nyer Lupita Nyong’o, aki Liam Neeson mellett utaskísérőt játszik (összesen kábé 3 szava van) a múlt héten bemutatott Non-stop című akciófilmben. Ha a Taken 3-ba is beveszik Neeson mellé, bizonyára sokszavas szerepet kap.

false

Cate Blanchett-et sajnos soha nem fogjuk látni sem A szállító, sem az Elrabolva sorozatban – második Oscarjával, melyet Mia Farrow sem akadályozhatott meg, bekerült a megszobrozott Woody Allen-színésznők (innen is köszöntjük Dianne Wiestet és Penélope Cruzt) népes táborába.

Ilyen volt - Bolondok aranya

Ilyen volt – Bolondok aranya

Ilyen lett - Mielőtt meghalltam

Ilyen lett – Mielőtt meghaltam

 

És igen! Matthew megcsinálta! A test, mely színésszé érett! És micsoda színésszé! Matthew McConaughey, a Bolondok aranya, az Excsajok szelleme, illetve a Gyilkos Joe, a Mud, A Wall Street farkasa (Matthew melldöngetése a legjobb dolog a filmben!) és A törvény nevében sztárja mától Oscar-díjas. Papírja (szobra) van róla, hogy színész. És ezzel a Mielőtt meghaltam a második színészi Oscarját is behúzza. Kár, hogy Jennifer Garnert nem jelölték. Ahol ekkora a szeretet, ott neki is jutott volna valami (doktor nénit játszik a Mielőttben – szemüvegben!). Nem baj, van jövőre is.

Míg mi itt nagyban örülünk Matthew győzelmének, a szakmaiság úgy kívánja, hogy megemlítsük: a legjobb film a 12 év rabszolgaság, a legjobb rendező pedig valami mexikói pasas lett. Már guglizzuk is: A-l-f-o-n-s-o C-u-a-r-ó-n – ki a csuda lehet? S-p-i-k-e J-o-n-z-e-ról (legjobb eredeti forg.-könyv – A nő – papírforma) legalább már hallottunk: híres deszkás L.A.-ből.

A nyertesek teljes listáját itt találják.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.