Szemrevaló - új német filmek

"Hollywood vagy Berlin, egyre megy"

Baran bo Odar, filmrendező

  • - köves -
  • 2011. szeptember 22.

Film

Telefonon értük utol a Néma csönd című német thriller 33 éves rendezőjét, hogy megvitassuk a német akcióhősök helyzetét, a legbiztosabb filmes befektetéseket és a hollywoodi kilátásokat.

Magyar Narancs: Tényleg westernekkel edzett?

Baran bo Odar: Gondoltam, hagyjuk egy kicsit a thrillerek sötét világát, ahol mindig esik, és soha nem jön föl a nap. Olyan képeket akartam, amiket a westernekben látni: elveszettnek tűnő, magányos alakokat a végtelen, napsütötte tájban. A téma komolyságát úgysem az adja, hogy a szereplők sejtelmes ködbe burkolóznak. Ami pedig a komolyságot illeti, arra nálunk nem lehet panasz; a pedofília elég rázós téma. Annyira az, hogy azt mondtam, süssön a nap, legyen ez egy verőfényes mozi, a sötét tónusokat úgyis a szereplők viszik fel a vászonra.

MN: Milyen westernekkel alapozott?

BBO: Van Andrew Dominiknek egy filmje, a Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford, azt például rongyosra néztük. Vagy Clint Eastwoodtól a Nincs bocsánatot. Átvettük persze a kötelezőket is, Sergio Leonét, vagy Peckinpah-tól A vad bandát. Bár nem western, de a dél-koreai Bong Joon-ho filmje, A halál jele is alap. Kisvárosi thriller; a rendőrök sem itt, sem a mi történetünkben nem állnak a helyzet magaslatán. Ügyefogyott fickók, jó szándékú, de egyszerű lelkek. Nagy barátja vagyok a dél-koreai filmeknek.

MN: És a német filmgyártás nehéz öröksége, a bűnügyi tévésorozatok?

BBO: Ha a Derrickre vagy a minden vasárnap jelentkező Tetthelyre gondol, az valóban nehéz örökség. Sosem tartoztam a rajongók közé, ha a Derrick és társai hatottak is rám, az csakis negatív hatás lehetett. Engem nem a nyomozósdi érdekel, hanem az, ami a kisvárosi otthonokban történik.

MN: Mennyiből lehet ma kihozni egy ilyen kisvárosi thrillert?

BBO: A miénk 2,4 millió euróba került, ez egy kisebb film esetében Németországban teljesen átlagos nagyságrendnek számít. De ha valaki ma Németországban biztosra akar menni, akkor nem thrillerbe, hanem vígjátékba fekteti a pénzét. Ma két műfaj igazán kelendő a német pénztáraknál: a vígjátékok és a török drámák. Sokáig a második világháborús filmeknek volt nagy keletjük, majd az NDK-s filmeknek, most meg a Németországban élő törökökről szóló drámák iránt nagy az érdeklődés. Zsánerfilmekkel nem nagyon érdemes próbálkozni. Fene tudja, miért, amikor az angoloknál és a franciáknál például működnek a thrillerek és az akciófilmek.

MN: Valahogy nehéz elképzelni egy német akcióhőst...

BBO: A vígjátéknak megvannak a sztárjai nálunk, de olyan, hogy német akcióhős, olyan valóban nem létezik. Tervezek egy akcióvígjátékot, két fiatal kölyök a főszereplő, de még nem tudom, kire osztom a szerepeket.

MN: Mondjon legalább egy német színészt, akiben megvan az akcióhős-potenciál.

BBO: Wotan Wilke Möhring a Néma csöndből, őt például el tudnám képzelni. Vagy Til Schweigert; a fizikai jelenléte megvan hozzá. De úgy istenigazából még senki sem próbálta meg a dolgot.

MN: Hollywood hívta már dolgozni?

BBO: Van egy forgatókönyvem, jövőre megpróbáljuk filmre vinni Hollywoodban. És tervben van egy horror is. Hollywood vagy Berlin, egyre megy, a fontos az, hogy forgathassak!

(Kritikánk a Néma csöndről itt olvasható)

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.