„Így nem lettem szülésznő” - Sandra Hüller színésznő

Film

A Toni Erdmann hősnőjét alakító Sandra Hüllert Lipcsében értük el Skype-on, hogy a női humoristáktól Dieter Bohlenig sok mindenről beszélgessünk.

Magyar Narancs: A Toni Erdmann rendezője azt mondja, hogy a hírhedt amerikai humorista, Andy Kaufman videóiból merítette az ihletet. A színészeknek is fel kellett készülniük Kaufmanból?

Sandra Hüller: Kaufman híres birkózószáma a lányokkal kötelező volt. És az exnőjével készített interjú is. Meg a Saturday Night Live-os fellépései. A rendezőnk kíváncsi volt, osztjuk-e ezt a fajta humort, mert a film is ebbe az irányba megy.

MN: Andy Kaufman 1984-ben meghalt, de sokak szerint ez csak egy hoax, és itt él közöttünk. Ön melyik oldalon áll Kaufman-ügyben?

SH: Biztosat nem tudok, de azt igen, hogy ha Andy Kaufman él, akkor Elvis is él, és Bowie is. Sakkoznak Jimmy Deannel. Komikusokban az ízlésem főleg a nők felé tendál, nálam Amy Schumer és Kristen Wiig viszi a prímet. Wiig az abszolút csúcs, nincs nála viccesebb ember a Földön pillanatnyilag. A fiúk közül eléggé bírom Louis C. K.-t, bár olykor túl cinikus az én ízlésemnek. A helyi erők közül Christoph Maria Herbst és Olli Dittrich áll közel hozzám. És hogy egy nőt is mondjak; ott van Anka Engelke, és vannak új lányok is, de őket még nem ismerem eléggé.

false

MN: Egy karót nyelt, karrierista menedzsert játszik a filmben. Vonzotta valaha is a corporate életérzés?

SH: Az NDK-ban születtem, ott nem ilyen álmokat dédelgettek a gyerekek. Ha valami, akkor bába szerettem volna lenni. Meg kellett ígérnem a szüleimnek, hogy ha a színművészetinek valamiért befellegzik, kitanulok valami rendes szakmát. Hát, így nem lettem szülésznő. A megingás csak később jött el, már dolgozó színész voltam, amikor először komolyabban elbizonytalanodtam. Azóta is dédelgetek magamban egy kis álmot, hogy mit is csinálnék, ha nem színészkednék.

MN: Mit csinálna?

SH: Ez egy titkos álom.

MN: Nincs olyan kritika a filmről, mely ne tenne említést a Toni Erdmann két emlékezetes jelenetéről: az egyikben ön egy Whitney Houston-számot énekel teli torokból, a másikban meztelenül fogadja a kollégákat. Melyik volt a nagyobb kihívás?

false

SH: Az éneklés. Tombolt a forróság, és sokan voltunk a lakásban. Sokat kísérleteztünk, az első öt-hat felvételen még vesztesként, megadóan, szomorúan nyomom – amikor visszanéztük, láttuk, hogy ez így merő unalom, valami mást kell kitalálnunk. Hát, kitaláltunk valami mást, egy nem megadó verziót.

MN: Ami a popzene és a humor, ha nem is a szándékos humor találkozását illeti, létezik egy híres német találmány, Modern Talkingnak hívták, és a nyolcvanas években hódított.

SH: Gyerek voltam még, nem vállalom a felelősséget. Sem a Modern Talkingért, sem azért, mert volt egy LP-m tőlük; rongyosra hallgattam. Igaz, inkább a fiúk, mintsem a zenéjük vonzott. Hangsúlyozom, gyerek voltam még. Elnézést kérek mindenkitől! És önnek fogalma sincs, mit csinál ma Dieter Bohlen, de mi, németek nagyon is jól tudjuk. Ha bekapcsoljuk a tévét, Dieter Bohlent látjuk, ahogy mások énektehetségét zsűrizi. Ez azért egy veszélyes helyzet.

MN: A film híres, meztelenkedő jelenete nem okozott nehézséget?

SH: Az biztos, hogy a meztelenkedést nem tanítják az iskolában. Nem volt ilyen kurzusunk a színművészetin. Nagy megkönnyebbülést jelentett, hogy azért voltak olyanok is a stábban, akik nem voltak meztelenek, mert hallottam én már olyan esetről is, amikor a rendező is nekivetkőzött, és így instruálta a meztelen színészeket. Ez lett volna csak az igazi rém­álom. Szerencsére a stábtagokon rajta maradt a ruha. Két napig forgattuk a jelenetet.

false

MN: A Rövidre vágva című Altman-filmnek van egy hangulatában hasonló, meztelenjelenete; Julianne Moore deréktól lefelé meztelenül veszekszik a fiújával, miközben vasaláshoz készülődik.

SH: És mi lenne a párhuzam?

MN: Hát, hogy a meztelenség nem a néző nyálcsorgatását szolgálja.

SH: Ritkaságszámba megy filmen, hogy a meztelenség valami teljesen hétköznapi dolognak tűnjön fel. Nekünk, nőknek, ha meztelennek kell lenni a kamera előtt, annak mindig valami szexuális tartalma is van. Nem úgy a Toni Erdmannban; ezért is szerettem annyira csinálni, mert itt nincs felfújva a dolog, vagy legalábbis nincs benne semmi szexuális.

MN: A közönség és a kritikusok nagy kedvence volt a film Cannes-ban, mégsem kapott semmit, mintha a zsűri megbüntette volna önöket. Gondolom, diplomatikusnak kell lennie, ha erről kérdezik.

SH: Nem tudom, mi történt, de nem kell diplomatikusnak lennem, senki sem kért ilyesmire. Ha nyerünk valamit, lehet, hogy fel kell mennem a színpadra, és arra nem álltam volna készen. Szóval, rendben van ez így. Ahogy nagy kedvencem, Kate Tempest mondja: It’s yours when you’re ready to receive it.

 

Interjúnk a Toni Erdmann rendezőjével itt olvasható.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.