1. A nagy Gatsby
|
Pedig a gondolat – rábízni a modernizált Rómeó és Júlia meg a Moulin Rouge direktorára a dzsesszkorszak érettségi tablóját – logikusnak tűnt, csakhogy e remek écát több már nem is követte, jött egyből a tett. Luhrmann csinálta, amit szokott, a fesztivált. A nagy Gatsby új verziója így leginkább egy korcsolya nélkül filmre vett jégrevühöz lett hasonlatos: szól a zene, táncol mindenki, s a néző belepusztul az unalomba. Kritikánk itt, még több Gatsby itt.
2. Csak Isten bocsáthat meg
|
Az utóbbi évek legnagyobb lufijává Nicolas Winding Refn vált a filmvilágban. Mi már a Drive-ot sem vettük be, erőszakgiccsben tobzódó új filmjével azonban még alacsonyabb szintre szánkázott az egykori fenegyerek, akinek sápadt alkotását Ryan Gosling sem menthette meg.
3. Hitchcock
|
Egyfelől ezt hívják kihagyott tizenegyesnek. Másrészt viszont ki tudna vajon olyan filmet készíteni ma a mesterről, ami legalább megközelítené mondjuk a Vertigo izgalmait?
4. Anna Karenina
|
„Alapvető elhibázottságán túl a film felmutat részerényeket” – írja róla kritikusunk, és a világirodalom egyik legnagyobb alkotásának adaptációja esetében ez kevés, mint orosz regényben a nindzsatrükk.
5. The Master
|
Egeret vajúdtak a hegyek: sem a tehetséges rendező, sem az erejükön felül teljesítő színészek (köztük a nálunk az év legjobb férfi színészei közé jutó Joaquin Phoenix) nem tudtak valódi értelmet adni ennek a papíron oly ígéretesnek hangzó, többé-kevésbé a szcientológia születésére fókuszáló művészkedésnek.
6. Django elszabadul
|
Tarantino rendesen megosztja a nézőket, így listánk szavazóit is, olyannyira, hogy a filmes idézetek nagymesterének westernje egyszerre került rá az év legjobb filmjeit mutató listára, és erre a szomorkásabb top 10-re.
7. Die Hard – Drágább, mint az életed
|
Az eredetiséget és a rokonszenves vonásokat pont abban az epizódban sikerült véglegesen kitörölni a Die Hard szériából, amelyet részben Budapesten forgattak. John Moore-nak minimum deres járna ezért.
8. Nekem Budapest
|
Ha valóban ennyit tudnak csak a fiatal magyar filmesek, akkor tényleg be kellene zárni a boltot.
9. Óz, a hatalmas
|
Kritikusunk abba a törpe kisebbségbe tartozott, amelynek tetszett, ő azonban javíthatatlanul szerelmes a film mindhárom boszorkányába. A többiek unatkozva lóbálták a lábukat Sam Raimi mérsékelten fantáziadús meséje alatt.
10. Gengszterosztag
|
„Ruben Fleischer feltalálta a hollywoodi szupersztárokkal forgatott B filmet. Egy Sean Pennből, egy Ryan Goslingból is képes volt kihozni a komolyan egy percig sem vehető sablonfigurát, agyatlan vérfürdővel próbálva elkendőzni ostoba és perverz filmjének dramaturgiai hiányosságait.” Így.
Az év legjobb filmjeit mutató listánk itt, a legjobb sorozatokat sorrendbe állító pedig itt olvasható. Itt a legjobb színésznőké, itt pedig a legjobb férfi színészeké. A Narancslista 2013 szavazói voltak: Bori Erzsébet, Greff András, Iványi Zsófia, Kovács Bálint, Köves Gábor, Markó Anita, Szabó Ádám, Turcsányi Sándor, TPP.