Roma filmek: Az igazi

  • Varró Szilvia
  • 2004. december 2.

Film

Ha egzotikus, színes-szagos, zenés-táncos filmre vágyik, az észak-iráni nomád cigányokról szóló Hitetleneket ajánljuk, ha szakítani akar a romák sztereotip és egyoldalú filmes megjelenítésével, a másik kettõt.

Mi ez, Afrika? - néz körül a tizenéves kislány a belgrádi repülõtéren. Lehet, hogy meg kéne ölni magunkat, mondja késõbb anyja a bõröndön ülve Kenedinek, a taxisnak, aki nem tudja hova vinni õket. Nemcsak azért nem, mert mindössze tíz eurójuk van, hanem mert nincs is hova. Kosovói cigányok, tizenvalahány év után utasították ki õket Németországból. A gyerekek tétován állnak egyik lábukról a másikra, hibátlan németséggel sorolják Kenedinek, hogy ez egy idegen ország, minden barátjuk Németországban maradt, se albánul, se cigányul nem tudnak.

A német kormány 2002-es döntése értelmében el kellett hagyniuk Németországot: Milosevic után nincs már mitõl tartaniuk otthon. Kosovóban viszont se ház, se rokon, maradnak a Belgrád melletti cigánytelepen, ahol ismerõsök fogadják be õket. Késõbb a telephez asszimilálódva, lepukkant ruhában látjuk õket viszont. Das Leben ist wunderschön in Deutschland, mondja egyikük a kamerába, így üzen a volt osztálytársaknak és barátoknak, mert nem látja õket viszont tán soha többé. Itt csak lopni lehet, tér a tárgyra apjuk. Iskolába nem járnak, mert kinek van arra pénze. Kenedi hozza-viszi az újabb menekülteket, ugyanazok a történetek ismétlõdnek a bõrüléses Ladában. Mindig összetört a szívem, amikor egy sokgyerekes, ren-des családdal szemben kellett eljárnom, száll magába egy volt német határrendõr, scheisse, amit csináltunk, szegi le a fejét.

Kenedit például úgy tartóztatták le anno, mintha heroint találtak volna nála. Családja Németországban maradt; õ éjjel a piros ezerötösben alszik, nappal meg azzal dolgozik. Fifty-fifty, ilyen arányban haltak meg vagy szaladtak szét Európában kosovói ismerõsei és rokonai. Akik megmaradtak, azokat Kosovska Mitrovicában keresi fel: a központba menne, ahol lakott, de a rokonok barakkokban dekkolnak a város szélén, összegyûlnek, és azt magyarázzák, hogy nem, nem a romák a bûnösek mindazért, ami történt. Csak mindig épp rossz helyen voltak a népek között, és õk húzták a legrövidebbet, ha lehet egyáltalán ilyen összehasonlítást tenni. Egy nagyszemû kamaszfiút is kísérgetünk, aki nem találja egy hónappal korábban Jugoszláviába érkezett családját. Konokul kérdezget a német követségen, hogy tudna visszamenni abba az országba, ahová tartozik. Sehogy, mondja szomorúan egy német.

Kenedi visszamegy; rendezte: Zelimir Zilnik

H

Van, aki látta a képet, van, aki csak hallott róla, és van, akinek van belõle. Elõkelõ család: délceg férfi kackiás bajusszal, finom eleganciávalöltözött feleség, jól fésült kisfiúk, matrózblúzban mosolygó kislányok. Bécs, császári udvar, francia beütésû üknagyapa, aki valamikor az elsõ világháború után keveredett Magyarországra, az egyik búzaszõke kisfiú a dédnagypapa. A Kitagadottakban magyar cigányok mesélik õseik történetét. Rá-érõs lassúsággal bontják a családi viszonyokat, sõt még a film végére se tudjuk százszázalékos biztonsággal megmondani, ki kinek a kije, egyedüli kapaszkodónk a fénykép, a nagyon sötét és az árnyalattal világosabb bõrû roma család öntudatának alapja. Az egyik asszonynak a nagybátyja (?) rejtegette, õ árulta el neki azt is: nem akármilyen családból származnak. Tõlük örököltük a tartásunkat, a büszkeségünket - magyarázzák az asszonyok. Hogy keveredett sötétebb bõrszín a családba, nem derül ki pontosan: a nagypapa már "félvér", a bírólány nagymamát ki is tagadták ezért a szülei. A kiközösítés családi hagyomány, a fiútestvér a gyûlölettõl sziszegve mondja, hogy nem áll szóba néhány testvérével, nem aljasítja le magát cigányokkal. Végig nem menne velük az utcán, mert azt mondanák: na, ott mennek a cigányok. A rejtélyes fényképet egyre többször látjuk, ésegyre nagyobb kíváncsisággal szemléljük, hiszen ezzel magyarázhatjuk a rokonok iránti és az öngyûlöletet, a családi drámákat. És fõleg: az identitáskatyvaszt. Az egyik asszony szülei félvér férjet szerettek volna neki, de õ magyarhoz ment, mert nem akart cigány lenni; az öreg néni még a sírjában se fog nyugodni, mert egyik fia oláh cigány feleséget választott. Rosszul vannak elosztva bõrszín szerint az emberek, magyarázza késõbb lenyûgözõ bölcsességgel a fiú - egy cigánytelepen áll, hangos gyerekricsajban, úgy, ahogy a cigányok a filmeken szoktak; hirtelen megörülünk annak, hogy ennek a családnak itt történelme és legendái vannak. Beleringatjuk magunkat a történetükbe, egészen az utolsó percekig, amikor a kép eredeti tulajdonosa azt a három szót vágja az arcunkba, hogy ez Vilmos császár családja. Kétségbeesetten keressük, hogy hol, mikor, ki hibázott. Mi értettük félre az egészet, vagy õk, hazudott-e valaki, vagy csakmagyarázatot akart adni, és trükkrõl van-e szó, vagy ez az igazság.

Kitagadottak; rendezte: Kõszegi Edit - Szuhay Péter

Varró Szilvia

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.