chili&vanília

A jövő szuperélelmiszerei

Gasztro

Sültsárgarépa-saláta cirokkal, csicseriborsóval és homoktövisöntettel

A nyári ősz kellemes, de lássuk be, nem megnyugtató. Ha a klíma ilyen gyorsasággal változik, és ez nyilvánvalóan erősen befolyásolja a mezőgazdaságot és a termő (vagy éppenséggel nem termő) zöldségeket, gyümölcsöket, az azt is jelenti, hogy az eddiginél sokkal komolyabban kell azzal is foglalkoznunk, hogy milyen lesz a nem is olyan távoli jövőben a magyar konyha. Hiszen az, hogy változni fog, egészen biztos. Ha az időjárási viszonyok miatt egyre ritkábban termő, hagyományos zöldségeinket és gyümölcseinket, gabonáinkat felváltják újak vagy régi-újak, az a hétköznapi és ünnepi konyhánkat is át fogja alakítani.

A Felelős Gasztrohős civil szervezet nemrégiben fenntarthatósági kezdeményezést indított, aminek keretében „a jövő superfoodjait” mutatták be. Azokat a hazai alapanyagokat, amelyek bírják a szélsőséges időjárási körülményeket, egyúttal kedvező a beltartalmi értékük, ezért a jövőben egyre többször kerülhetnek a tányérunkra. Ilyen hozzávalók például a köles (stressztűrő, vasban, rostban gazdag, májregeneráló, gluténmentes gabona, amelynek évszázados hagyománya van a magyar konyhában). Vagy a még kevésbé ismert, rostokban, fehérjében gazdag cirok.

A fehérjebomba kendermag, a hőségben sem olvadó, egészséges „zöldségcukorka” édesburgonya, a víztakarékos csicseriborsó, a rengeteg antioxidánssal bíró, nálunk inkább gyomnövényként számon tartott porcsin, vagy a C-vitaminban dúskáló, savanykás homoktövis. Utóbbi esetében gyakran felmerül, hogy hogyan lehet úgy használni, hogy nem hőkezeljük (ne veszítsen a vitamintartalmából), nem adunk hozzá cukrot, de mégis szülessen belőle kulinárisan is értelmezhető hozzávaló. Ez megérkezett salátaöntet formájában: pici mézzel, citromlével, gyömbérrel, csilivel és olívaolajjal keverve. Nagyszerűen köti össze az alábbi langyos salátát, amely csupa hazai szuperélelmiszerből készül. Ennek a langyos salátának több eleme variálható, aszerint, hogy mi van éppen otthon, vagy minek van szezonja. A sárgarépát cserélhetjük sült sütőtökdarabokra, a csicseriborsót kiválthatjuk babbal vagy lencsével, ha pedig szokatlan a cirok, úgy köles vagy bulgur is remekül passzol hozzá.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.