étel, hordó

Aranyhíd

  • ételhordó
  • 2022. október 19.

Gasztro

Étteremkritika

A Margit híd budai hídfője alatt lévő átjárót a Batthyány térig meghosszabbított szent­endrei HÉV-vel együtt adták át 1972-ben. Innen lehet lejutni a HÉV peronjához, illetve feljutni a 4-es, 6-os villamosok megállóhelyé­re. Eredetileg jegypénztár, trafik, újságos és büfé működött itt, ma is van valamilyen vegyesbolt, ám aki a hetvenes évek hangulatát, modernista építészeti megoldásait keresi e helyen, nagyot csalódik. 2011-ben, fittyet hányva a korábbi stílusra, olyan csempeburkolatot ragasztottak fel, amely megszólalásig hasonlít a kisföldalattiéra, a különbség mindössze annyi, hogy a közismert fehér-barna helyett – nyilván a HÉV miatt – ez fehér-zöld színű. Noha 2011 óta számos borzalmas dolog épült a hazug nosztalgia jegyében, e rémes falfelület továbbra is elrettentő példa.

Mindez csak azért érdekes, mert a BAH-csomópontnál álló Aranyhíd vendéglőben (Hegyalja út 64.) ugyanilyen csempeburkolat van a falon. Sokkal kisebb mennyiségben, mint a Margit híd alatt, így nem is annyira zavaró. Arra nem emlékszünk, hogy milyen burkolat volt itt korábban, de bizonyosan nem ilyen. Az Esti Hírlap 1977. július 4-i cikke alapján, amelyben azt írják, hogy „a Hegyalja bisztró helyiségeiben – Aranyhíd néven – osztrák sörözőt nyitnak”, mindent leuraló faburkolatra tippelünk, ám arra mérget is vennénk, hogy a korabeli étlapon nem sorakozott 212 tétel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”