kertész lesek

KGB

  • kertész lesek
  • 2017. október 28.

Gasztro

A budapesti kiülős helyeknek is van hierarchiája. Ha a csúcsnak a Dunakorzó teraszai számítanak, az alvilágot egyértelműen a főútvonalak járdáira kipakolt asztalok és székek testesítik meg: elég a Nagykörúton végigmenni, hogy egyértelművé váljék, a füstös, zajos közegben a filléres kocsmáknak és a gyorsbüféknek áll a zászló. A Kálvin tér V. kerületi felé­re is ráillik mindez, sorakoznak a kiülősök, talán csak a csehókat hiányolhatjuk közülük. Közös bennük a rapid fogyasztás és a felszolgálás hiánya, de kinek is lenne kedve hosszasan időzni a csatazajban?

Elsőre az itt található KGB nevű helyről sem feltételezünk többet. A nevet inkább turistacsalogatónak gondolnánk, bár manapság már az orosz vonatkozású gyorsbüfé sem lenne túlzottan meglepő. De azt a legmerészebb álmunkban sem hittük volna, hogy a három bűvös betű a Kálvin Gastro Bistro rövidítése, mint ahogy azt sem, hogy felszolgálás is van, meg nagy ívű választék.

A libatepertőkrém házi kenyérrel (1290 Ft) kellemes indításnak bizonyul, legfeljebb a mellé adott erős paprikával bánhattak volna diszkrétebben, mert ahol felbukkan, ott minden íznek nyoma vész. Úgy tűnik, a cuccból a rizstésztás kacsalevesbe (1290 Ft) is jutott, ezért nem a meghatottságtól csordul ki a könnyünk. Amúgy nem lenne rossz, sőt a tésztába csomagolt hús kifejezetten nagy ötlet, de miért nem lehetett azt a paprikát külön szervírozni?

Mostanában gyakori jelenség, hogy a hamburger a hely nevét viseli, noha alapból semmiféle nevet nem lenne szabad viselnie, már azon kívül, hogy hamburger. Az itt kapható KGB-burger (2250 Ft) mégis rászolgál a megkülönböztetésre: nemcsak dupla adag húst és sajtot csomagoltak a kitűnő zsemlébe, de a szószuk is eredeti, és a zöldeket is jól csoportosították. Ám a nagy mutatványnak a főtt marhapofát (2690 Ft) tekinthetjük, amit mézes paszternákkal és gesztenyével tálalnak. Az omlós húshoz remekül passzolnak az édes és fanyar ízek.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”