étel, hordó

Nudli

  • ételhordó
  • 2022. március 30.

Gasztro

Magyar tészták az Október 6. utcában

A név kötelez, de nem mindig. Ha mindig kötelezne, akkor a lipótvárosi Október 6. utcában télen-nyáron fekete zászlók lobognának, és kizárólag temetkezési vállalkozók bérelnének üzlethelyiséget. Csakhogy a nemzeti gyásznap utcája túlságosan jó helyen van ahhoz, hogy szomorúságot árasszon. És mivel épeszű turista ma már nem megy a „lehúzós” Váci utcába, nem csoda, hogy pár sarokkal arrébb, a Bazilika környékén alakult ki az újabb vendéglátó zóna. Ennek köszönhetően az Október 6. utcában is szinte egymásba érnek az egységek: török és indiai, thai és arab, steakhouse és pizzéria, étkezde és hamburgerező, és ezek csak kiragadott példák. Talán itt született újjá a régóta leszálló ágban lévő Ráday utca, csak éppen sokkal csendesebb, mint az volt, mondhatni kihalt a táj. Úgy tűnik, hiába oldották fel a járványtilalmat, az idegenforgalom legfeljebb éledezik, és a túlélésre játszás vált a legígéretesebb üzleti tervvé.

Persze ebben lehet már némi rutinja a szakelemeknek. Például a 8.-as szám alatt működő Nudli már a nyitás után a túlélésre rendezkedett be; 2020 karácsonyán úgy rajtoltak el, hogy csak a futárok léphették át a helyiség küszöbét. Az új hely, nevéhez híven a magyar tészták „becsületét” tűzte zászlajára. A mopedes rajtot mégis az tette izgalmassá, hogy a Nudli első személyzete a kényszerszabadságon lévő Michelin-csillagos Costes alkalmazottaiból verbuválódott. Tavaly januárban próbáltuk ki a kiszállításos tésztaféléket, és örömmel állapítottuk meg, nemcsak a nudli átlagon felüli, de a csomagolás is. Kár, hogy azt nem lehet megenni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.