étel, hordó

Quán Nón

  • ételhordó
  • 2020. április 12.

Gasztro

„A magyar textilkereskedelem a szovjet textilkereskedelem példája nyomán, ÁTEX néven megalapította az állami textilszaküzleteket, hogy teljes mértékben kielégítse a dolgozók igényeit és fejlessze a vásárlók izlését” – írta 1949 végén a Friss Újság, külön kiemelve, hogy „a jövőben vevőkonferenciákat is tartanak, hogy az ipari dolgozókat közelebb hozzák a kereskedelmi dolgozókhoz”. Nem tudjuk, hogy mi történt az ilyen vevőkonferenciákon, azt sem tudjuk, hogy tartottak-e ilyeneket, azt viszont tudjuk, hogy az egyik ÁTEX-bolt az Erzsébet (1950-től Lenin) körút 52. szám alatt nyílt. Nem mehetett túl jól az üzlet, mert hamarosan könyvesbolttá változott, úgy hívták, hogy Erkel Ferenc Könyv- és Zeneműbolt. Egy 1961-ben készült fotón maga Dmitrij Sosztakovics bámulja a kirakatát.

Az üzlethelyiség könyvesboltként vészelte át a rendszerváltást, még az ezredfordulót is, de később, Hangover néven, kocsmává változott. Talán a konkurencia miatt kellett lehúzniuk a redőnyt (ma már az Erzsébet körúton minden második házban kocsma működik), akik pedig átvették a helyet, nem akarnak részeg embert látni: távol-keleti, elsősorban vietnámi ételeket kínálnak a gyorsbüfénél magasabb nívón. A Quán Nón név ismerős lehet máshonnan, a szomszédban, az Erzsébet körút 24.-ben is van egy, meg az Erzsébet téren is, úgy tűnik, vietnami hálózat épül, bár az ottani étlapokat nem ismerjük. Kissé meglepő, hogy itt a thai konyha is képviselteti magát. A pho leves (1790 Ft) mindent visz, legalábbis a vödörnyi marhahúsos változat (amúgy van „elég nagy” kis adag is 1390-ért), de a thai eredetű tom yum leves (1490 Ft) sokáig versenyben marad. A tavaszi tekercs (1490 Ft) kissé túlárazott, de a bundája nem tocsog az olajban, jó ropogós, és a darált húsos töltelékről sem jutnak csúnya dolgok az eszünkbe. Arról már inkább, hogy még be sem fejeztük, amikor hozzák a főételt. A mi xao hai san (2190 Ft) nevezetű, pirított hagymával megszórt főtt tészta tenger gyümölcseivel érkezik, és egészen addig kellemes, míg meg nem kóstoljuk a teljesen íztelen, szivacsszerű „gyümölcsöket”.

Ahogy azt több pho levesezőben is tapasztalhattuk, a tápiókapuding nevű édesség itt is csak étlapon van, úgyhogy marad a sült banán (790 Ft) csokival nyakon öntve, de a tavaszi tekercshez hasonló olajmentes bundában.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”