Egy hét kultúra 2022/42.

  • Narancs
  • 2022. október 19.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ÉRTÉK Megkezdte 4851 képe elégetését Damien Hirst, ezzel végéhez ér a nyáron indított NFT-projektje. A művészeti akció keretében Hirst a The Currency kollekció 10 ezer eredeti, színes foltokat ábrázoló képét kínálta fel a vevőknek NFT-verzióban. Az NFT-ket 2000 dollárért lehetett megvásárolni, de a gyűjtőknek dönteniük kellett: a digitális alkotást tartják meg, vagy elcserélik a mű fizikai formában létező változatára. Azon alkotások esetében, ahol a vevő úgy döntött, hogy a digitális változatot szeretné véglegesen magáénak tudni, a művész elégeti az NFT-hez tartozó fizikai képet. A londoni Newport Street Gallery adatai szerint 5149 mű esetében a vevők a digitális verzió helyett a kézzel fogható művet választották, a fennmaradó 4851 kép viszont a tűz martalékává lesz, tulajdonosaik ugyanis inkább az NFT birtoklása mellett döntöttek. A több ezer számozott, egyedi alkotás elégetését a művész és asszisztensei október 30-ig, a művekhez tartozó kiállítás zárásáig fejezik be.

 

HATÁS Október 11. és január 15. között látható a madridi Museo Nacional Thyssen-Bornemisza új időszaki kiállítása, a Picasso/Chanel, amely az avantgárd művész és a divattervező műveinek egymásra hatását állítja a középpontba. A két alkotó között nem csak műveik révén volt kapcsolat, Picasso és Coco (Gabrielle) Chanel 1917-ben ismerkedett meg személyesen egymással. Jean Cocteau költő mutatta be őket, és kérte fel első közös munkájukra is, az Antigoné 1922-es színpadi adaptációjához, amelynek díszletét és maszkjait Picasso, míg jelmezeit Chanel tervezte. Később, 1924-ben hasonló munkamegosztásban Szergej Gyagilev Kék vonat című balettelőadásán is együtt dolgoztak. A most futó tárlaton és a múzeum weboldalán a közös munkák emlékeibe, illetve a két alkotónak a kubizmus egyszerűsége és a geometriai formák által meghatározott korszakaiba is betekinthetünk.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.