Egy hét kultúra 2022/42.

  • Narancs
  • 2022. október 19.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ÉRTÉK Megkezdte 4851 képe elégetését Damien Hirst, ezzel végéhez ér a nyáron indított NFT-projektje. A művészeti akció keretében Hirst a The Currency kollekció 10 ezer eredeti, színes foltokat ábrázoló képét kínálta fel a vevőknek NFT-verzióban. Az NFT-ket 2000 dollárért lehetett megvásárolni, de a gyűjtőknek dönteniük kellett: a digitális alkotást tartják meg, vagy elcserélik a mű fizikai formában létező változatára. Azon alkotások esetében, ahol a vevő úgy döntött, hogy a digitális változatot szeretné véglegesen magáénak tudni, a művész elégeti az NFT-hez tartozó fizikai képet. A londoni Newport Street Gallery adatai szerint 5149 mű esetében a vevők a digitális verzió helyett a kézzel fogható művet választották, a fennmaradó 4851 kép viszont a tűz martalékává lesz, tulajdonosaik ugyanis inkább az NFT birtoklása mellett döntöttek. A több ezer számozott, egyedi alkotás elégetését a művész és asszisztensei október 30-ig, a művekhez tartozó kiállítás zárásáig fejezik be.

 

HATÁS Október 11. és január 15. között látható a madridi Museo Nacional Thyssen-Bornemisza új időszaki kiállítása, a Picasso/Chanel, amely az avantgárd művész és a divattervező műveinek egymásra hatását állítja a középpontba. A két alkotó között nem csak műveik révén volt kapcsolat, Picasso és Coco (Gabrielle) Chanel 1917-ben ismerkedett meg személyesen egymással. Jean Cocteau költő mutatta be őket, és kérte fel első közös munkájukra is, az Antigoné 1922-es színpadi adaptációjához, amelynek díszletét és maszkjait Picasso, míg jelmezeit Chanel tervezte. Később, 1924-ben hasonló munkamegosztásban Szergej Gyagilev Kék vonat című balettelőadásán is együtt dolgoztak. A most futó tárlaton és a múzeum weboldalán a közös munkák emlékeibe, illetve a két alkotónak a kubizmus egyszerűsége és a geometriai formák által meghatározott korszakaiba is betekinthetünk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni).