Egy hét kultúra 2024/16.

  • Narancs
  • 2024. április 17.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

MI-OKOSÍTÁS A The New York Times által ismertetett hangfelvételek szerint a Meta technológiai óriásvállalat munkatársai 2023 márciusa és áprilisa között hosszas tárgyalásokat folytattak a Simon & Schuster könyvkiadó felvásárlásáról, hogy az így megszerzett művek jogainak birtokában használják a kiadó által publikált szövegeket mesterséges intelligencia eszközeik fejlesztéséhez. A felvételeken – amelyeket a Mark Zuckerberg tulajdonában lévő, a Facebook és az Instagram közösségi oldalakat is birtokló cég egyik alkalmazottja szivárogtatott ki – az hallható, ahogy a Meta vezetői, mérnökei és ügyvédei szinte napi rendszerességgel egyeztetnek arról, hogyan szerezhetnének új adatokat MI-szoftvereik betanításához, miután a cég szinte minden interneten elérhető angol nyelvű könyvet, verset és esszét felhasznált már. A Simon & Schuster az egyik legnagyobb amerikai kiadó, mások mellett olyan szerzők műveit gondozza, mint Stephen King vagy Bob Woodward. A Simon & Schuster 2020-ban vált eladóvá, 2023 augusztusában végül egy befektetési vállalat tulajdonába került.

ARANY PÁLMA Tiszteletbeli Arany Pálma díjat kap George Lucas május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén. Az esemény szervezői közleményükben J.R.R. Tolkienhez, A Gyűrűk Ura írójához hasonlították a Csillagok háborúja-sorozat rendezőjét, aki „egy teljes univerzumot képzel el, annak földrajzával, népességével, nyelveivel, erkölcsi értékeivel és még járműveivel is”. Hozzátették, hogy a 79 éves hollywoodi rendező „megadta a kasszasikerfilmnek az elismertséget, a közönségnek pedig világszerte páratlan élvezetet nyújtott”, ráadásul kiemelkedő producer is, aki számos rendező legendás filmjének fejlesztésében vett részt. Az idei cannes-i fesztivált május 14. és 25. között rendezik meg, a filmes seregszemlét Quentin Dupieux francia rendező Le deuxieme acte (A második felvonás) című vígjátékának versenyen kívüli díszbemutatója nyitja. A hivatalos programba meghívott alkotások teljes listáját április 11-én hozták nyilvánosságra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.