Egy hét tudomány 2024/24.

  • Narancs
  • 2024. június 12.

Interaktív

Rövid hírek: Hold, rémálom, űrhajó...

RÉMÁLOM A rémálmok és hallucinációk gyakoriságának növekedése jelezheti az autoimmun betegségek, például a lupusz korai szakaszát – erre jutottak a Cambridge University és a londoni King’s College kutatói. A korai figyelmeztető jelek felismerése javíthatja a betegek állapotát, és az időben történő beavatkozások nyomán megelőzheti a súlyos fellángolásokat. Az eClinicalMedicine-ben nemrégiben megjelent tanulmányban a két angol felsőoktatási intézmény kutatóiból felállt csoport 676 lupuszban szenvedő személyt és 400 olyan klinikai dolgozót vont be a vizsgálatba, akik az ilyen betegségben szenvedőket látták el. A lupusz egy autoimmun gyulladásos betegség, amely több szervet érint, beleértve az agyat is. A vizsgálatban 29 neurológiai és mentális egészségügyi tünet, például depresszió, hallucinációk és egyensúlyvesztés időpontjáról kérdezték meg a betegeket. Az egyik leggyakrabban jelentett tünet a megzavart álomciklussal kísért alvás volt, amelyet minden öt beteg közül három tapasztalt, és egyharmaduk megjegyezte, hogy ez a tünet több mint egy évvel a lupusz megjelenése előtt jelentkezett. Négy emberből alig egy számolt be hallucinációkról, közülük a túlnyomó többségnél ez a tünet csak a betegség kezdete körül vagy később jelentkezett.

VAKCINA A HPV (humán papillomavírus) elleni oltás legalább olyan hatékony lehet a férfiaknál, mint a nőknél – állítják kutatók, akik később publikálandó eredményeket egyelőre az amerikai klinikai onkológiai társaság (ASCO) éves találkozóján mutatták be. A HPV-t mindkét nemnél összefüggésbe hozták a torok- és végbélrákos megbetegedésekkel, valamint a férfiaknál a pénisz daganatos megbetegedése, a nőknél pedig a méhnyak-, hüvely- és szeméremtesti daganatok kialakulásával. A HPV-vel kapcsolatos tévhitek tartják a kívánatosnál jóval alacsonyabban a vakcináció mértékét mind a férfiak, mind a nők körében. A méhnyakrák a női rák leggyakoribb típusa, amely a humán papillomavírushoz kapcsolódik. Az amerikai egészségügyi hatóság (CDC) adatai szerint évente csaknem 200 ezer nőnél diagnosztizálnak méhnyakelőrákot, és több mint 11 ezer nőnél diagnosztizálnak HPV okozta méhnyakrákot. Az Egyesült Államokban évente körülbelül 4 ezer nő hal meg a betegségben. Létezik egy HPV elleni vakcina, amely az ezzel összefüggő rákos megbetegedések több mint 90 százalékát képes megelőzni. 2022-ben azonban az amerikai fiatalok kevesebb mint 40 százaléka kapott a két ajánlott adag közül legalább egyet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.