47 hektár „le nem nyúlt” Balaton-part a tét

  • narancs.hu
  • 2025. január 26.

Kis-Magyarország

Ekkora „szabad préda” már nincs több a tó körül, ennek vagyunk mi az útjában – mondja interjúnkban Bukovszki András, az Aligai Fürdőegyesület elnöke. A Club Aliga NER-es beruházójával szemben álló civil szervezet elnöke azt ígéri, a végsőkig harcolni fognak a település mindenki számára használható Balaton-partjáért.

magyarnarancs.hu: A nyár óta egy októberi és egy novemberi bejegyzés szerepel mindössze az Aligai Fürdőegyesület (AFE) Facebook-oldalán, ez alapján – és mert valójában az önkormányzati választás óta nagy a csend a Club Aliga ügyében addig oly harcos és hangos civil szervezet körül – akár úgy is tűnhet, feladták a harcot. Ez történt? 

Bukovszki András: Nem adjuk meg azt az örömöt sem a balatonvilágosi polgármesternek, sem a Club Aliga-fejlesztőnek, hogy feladjuk. Erőt gyűjtöttünk, elnökválasztást is tartottunk, így kerültem én az alelnökiből az elnöki tisztségbe, hamarosan újraéled a Facebook-oldalunk is. A csapatunk nem széledt szét, sőt, erősödött, jelenleg is párhuzamosan több ügyön vagyunk rajta. Véleményezzük a kormányzati elfogadás előtt álló vízparti tervet, ami például megszüntetné a Club Aliga kijelölt közútjait és közparkjait, a közterület helyett a közhasználatú fogalmat alkalmazva, ami viszont már lehet magánterület is, az meg bármikor lezárható. Küzdünk az ellen, hogy az Aliga II-es területen (ez volt a hajdani pártüdülőben a pártvezérek számára elkerített rész) lévő Kádár-szigetet ne tudja magánbirtokká tenni a bérlő, maradjon esély arra, hogy egyszer, szebb időkben újra a köz használhassa. A Club Aliga kikötőjének negyedik használatbavételi engedélyezési eljárása zajlik, az előző hármat sikerrel akadályozta meg az AFE, a bíróság rendre nekünk adott igazat, legutóbb novemberben; a bíróság szerint a hatóságnak nem a kiemelt beruházásokról szóló kormányrendelet, hanem a helyi építési szabályzat alapján kellett volna eljárnia. Az ügy érdekessége, hogy a képviselő-testület jóváhagyása nélkül, a polgármester által megbízott ügyvéd perbe lépett az AFE ellen, a beruházó Pro-Mot Kft. és az engedélyeket kiadó kormányhivatal pernyertességét támogatva. A kikötő vízjogi létesítési engedélye ügyében pedig márciusban lesz a bírósági tárgyalás, ugyancsak az egyesület perindítása nyomán. Ennél is előbb, még e hónapban az általunk oda nem illőnek vélt vízi élménypark témájában indul a bírósági per.

De mondom tovább: a NER-fejlesztő által Aligaligetnek keresztelt beruházás részeként tervezett Agóra pavilonsor mellé egy 25 méter magas, 6-7 szintes szállodát akarnak építeni. Elkezdődött az engedélyezési eljárás, ezt sem hagyhatjuk. Sajnáljuk, hogy míg az AFE ügyféli jogállást kapott, az önkormányzat nem kért, mert a polgármester és most már nem három, hanem öt képviselőtársa nem akar szembemenni a fejlesztővel.

magyarnarancs.hu: Október óta a korábbi gyakori 4:3-as szavazati arány 6:1-re változott a képviselő-testületben?

BA: Az eddigiek alapján igen, de a választási kampány karaktergyilkolászását és az elköltött pénzeket tekintve az is szinte csoda, hogy én bekerültem. Nekünk pár szórólapra futotta csak – ehhez képest az általunk támogatott polgármesterjelölt, Hanga László mindössze 65 szavazattal maradt le a régi-új polgármester, Takács Károly mögött –, és voltunk mi mindenek: azt írta az ellenoldal, hogy az „üdülősök le akarják nyúlni a falut”, meg hogy mi a fejlődés ellen vagyunk. Attól függ persze, ki milyen fejlődést ért ez alatt. Mi olyat, hogy közben nem vész el a település Balaton-partja. Mert Balatonvilágoson ez a tét.

magyarnarancs.hu: A júniusi választási eredményt elnézve a kívülálló számára nehezen érthető: miközben a NER-közeli fejlesztőkkel „barátkozó” polgármestert és csapatát juttatják be a helyi választópolgárok a világosi testületbe, helyben az EP-választáson a Tisza Párt megelőzi a Fideszt. Hogy van ez?

BA: Az előbb már említett durva, itt még soha nem tapasztalt kampány (70 százalék fölötti volt a részvétel) mellett azt kell tudni még, hogy az AFE négy komoly szaktudással bíró jelöltet ajánlott a választópolgárok figyelmébe, de a négyből csak én kerültem a testületbe. A felajánlott szaktudást ilyen mértékben fogadták el, amit tudomásul veszünk. Egyesületünk nem politikai szervezet, nem politizálni akarunk elsősorban, hanem „csak” visszaszerezni, megtartani a település vízpartját. Ezért viszont a végsőkig harcolni is fogunk, testületen kívül is, meg belül is. Nem értelmetlen a harc: ha egyszer elbuknánk a csatát, és valóban elveszne a falu Balaton-partja,  akkor az elmúlt hat év testületi szavazásainak egész sorával tudnánk bizonyítani, hogy kik a felelősek ezért. Hiszen az AFE egyetlen pert sem indított anélkül, hogy előtte a testületben ne kértük volna: az önkormányzat indítson pert a falut ért érdeksérelem miatt. De 4:3 arányban mindig leszavaztak bennünket, a „négyek” inkább a fejlesztővel írtak alá bennfentesi, titoktartási nyilatkozatot. Így aztán nem maradt más, mint hogy az egyesületi tagok anyagi hozzájárulásainak köszönhetően pereket indítsunk a Balaton-partunk védelmére. 

 
Bukovszki András
Fotó: Narancs.hu
 

magyarnarancs.hu: Mire mennének ennek a bizonyításával, ha elveszne a part?

BA: Ha másra nem, legalább az utókor lássa: valójában kik cselekedtek a település érdekei és kik egészen más érdekek mentén.

magyarnarancs.hu: Egyik utolsó reményük volt a Club Aliga-fejlesztésre is érvényes, kiemelt beruházásokról szóló kormányrendelet ellen az LMP által benyújtott népszavazási kezdeményezés, ami azonban már az aláírásgyűjtésnél elbukott. Miben bíznak még?

BA: A településeket minden beleszólástól megfosztó kormányrendelet ellen az ország érintett civil szervezetei kezdeményeztek népszavazást, amit a pártok közül az LMP karolt fel. Az AFE 869 aláírást gyűjtött össze, és adott le, ebből is látszik, hogy a helyiek nem közömbösek a Balaton-partjuk iránt.

magyarnarancs.hu: Tavaly júniusban 461 szavazattal polgármester-választást lehetett nyerni Balatonvilágoson…

BA: A kiemelt beruházásokról szóló kormányrendelet egyetlen lehetséges ellenszere, ha az érintett település polgárai egységesen lépnek fel ellene. Azt, hogy van felmutatható eredménye is a tiltakozásnak, bizonyítja jó néhány pernyertességünk, vagy hogy sikerrel akadályozta meg a lakossági tiltakozás a vízi élményparkot a községi strand  előtt, de a Club Aliga területe mellé tervezett megalakópark felépítését is sikerült néhány éve megakadályozni.

A helyi választás nem elsősorban pártpolitikai kérdés. Fontos, kinek a kezében van a helyi újság, kinek vannak eszközei ahhoz, hogy lejárassa az ellenoldalt, megossza a lakosságot. Ráadásul a NER-fejlesztő is „kampányolt”, a választás előtt „vendégelte meg” a falut az egyszer már átadott kikötő „újraátadása” címén. De emlékezetes volt az is, amikor olyan „szezonzáró bulit” tartottak a Club Aligában, ahol mi, AFE-sek voltunk a plakátokon az „ördögök”. Ám a júniusi önkormányzati választás eredménye ellenére sem vagyok biztos abban, hogy amennyiben a vízpartunkról le kéne mondanunk, a népharag nem söpörné el ezt a testületi többséget. Versenyt futunk az idővel. Az elmúlt években már nem egy „Club Aliga-jogszabálymódosítás” született a befektető kedvéért, azért, hogy minél nehezebben tudjunk kellemetlenkedni. A Club Aliga még 47 hektár „le nem nyúlt” Balaton-part, ekkora „szabad préda” már nincs több a Balaton körül, itt a legnagyobb a tét, ennek vagyunk mi az útjában. A testület már „rendben van”, csak mi aggályoskodunk. Felparcellázott, telkenként értékesített Balaton-part, öt, összesen százöt lakásos apartmanház terve a magaspartra: szerintem a jelenlegi fejlesztő, Balázs Attila úgy gondolkodik, hogy minél előbb ezekkel az új, gazdag tulajdonosokkal és ügyvédeikkel kerüljön szembe, vitázzon az AFE. Sőt, ugyancsak testületi jóváhagyással alakult a minap egy új, Balatonvilágos nevét használó környezetvédő civil szervezet, tagjai között a Kádár-sziget bérlője, egyben újdonsült Balaton-parti telektulajdonos és a társai – ez pedig nyilván a helyi civilek új hangja lenne, de immár olyan, amelyik mindenben támogatja a befektetőt. Márpedig ha a testület és a civilek is mellette, akkor ki ellene? Ígérem, mi kitartunk, amíg egyetlen centi vízpartot is meg tudunk menteni a köz számára!

Gyurcsány Ferenc már 1991-ben „illetékes” volt

Hat éve tart az Aligai Fürdőegyesület harca a NER-oligarchia legfelsőbb köreivel. Pedig 2013-ban már majdnem feloszlottak: abban az évben jött létre a településrendezési szerződés a Club Aliga akkori, izraeli hátterű tulajdonosa és a helyi önkormányzat között, ekkor az AFE-ben többen úgy érezték, az egyesület elvégezte a feladatát. Azután 2019-ben jött először Mészáros és Tiborcz.

A Club Aliga, vagyis a hajdani Balatonaliga falu partjáért először 1992-ben tüntetett az akkor alakult üdülőtulajdonosi egyesület, de még előbb, már 1989-ben Kovács Béla tanácselnök (ő lett az első polgármester is és a tavaly októberben véget ért ciklusban a három „ellenzéki” képviselő  egyike volt) levelet írt Németh Miklós miniszterelnöknek, kérve a volt MSZMP-üdülő önkormányzati kézbe adását – olvasható Veres Lászlóné korábbi fürdőegyesületi elnök 2018-ban könyv formájában megjelent visszaemlékezésében. Az első döntést az Antall-kormány hozta az üdülőkomplexum értékesítéséről, 1991-ben Szilvásy György, a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára arról értesítette a balatonvilágosiakat: a Club Aliga ügyében a Creditum Kft.-vel kell tárgyalniuk, melynek ügyvezetője Gyurcsány Ferenc. A hajdani pártüdülő értékesítése elleni legnagyobb tüntetést éppen a Gyurcsány-kormány idején, 2005-ben tartották, a demonstráció vezérszónoka Bóka István, Balatonfüred akkori és jelenlegi fideszes polgármestere, a térség akkori országgyűlési képviselője volt. A privatizációt ugyan nem tudták megakadályozni, ám azt elérték, hogy a 47 hektárból 10 hektár (strand, parti sétány, közpark, utak) állami tulajdonban maradt. E nélkül aligha tudtak volna 2019-ben újra „csatába” indulni.

A Narancs.hu Club Aliga-témájú valamennyi cikke ide kattintva érhető el.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

47 hektár „le nem nyúlt” Balaton-part a tét

  • narancs.hu

Ekkora „szabad préda” már nincs több a tó körül, ennek vagyunk mi az útjában – mondja interjúnkban Bukovszki András, az Aligai Fürdőegyesület elnöke. A Club Aliga NER-es beruházójával szemben álló civil szervezet elnöke azt ígéri, a végsőkig harcolni fognak a település mindenki számára használható Balaton-partjáért.