A fideszes törvénymódosításnak köszönhetően mentesül a bűnösség kimondása alól a gyulai fideszes polgármester

Kis-Magyarország

Valószínűleg a fideszes törvénygyár rágalmazási tényállást nemrégiben módosító jogszabályának az első „kedvezményezettje” Görgényi Ernő. A másodfokon ítélkező Szegedi Törvényszék kimondta, csak a törvénymódosítás miatt menti fel a városvezető-vádlottat e vétség alól.

„Az elsőfokú bíróság helyes tényállást állapított meg, ebből helyes következtést vont le a vádlott bűnösségére, így helyesen állapította meg a rágalmazás vétségét Görgényi Ernővel szemben” – mondta ki hétfői ítélete indoklásában a Szegedi Törvényszék büntetőtanácsa abban a perben, amelyet magánvádlóként Galbács Mihály (Mindenki Magyarországa Mozgalom) önkormányzati képviselő, volt fideszes alpolgármester indított Görgényi Ernő (Fidesz-KDNP) ellen. Galbács azt kifogásolta: a fideszes polgármester korábban közzé tette közzé, hogy őt annak idején korrupciógyanús ügyek miatt zárták ki a gyulai képviselő-testület Fidesz-frakciójából. A fentiek miatt a Békéscsabai Járásbíróság elsőfokú ítéletében bűnösnek mondta ki Görgényit és ezért megrovásban részesítette. Most azonban a rágalmazási tényállás nemrégiben bekövetkezett változása miatt a Szegedi Törvényszéknek nem volt más lehetősége, mint hogy felmentse a vád alól a gyulai kormánypárti városvezetőt.

A Békéscsabai Járásbíróság 2022 februári ítéletének indoklásában Hámori Katalin bíró egy korábbi alkotmánybírósági határozat levezetése alapján azt mondta: „A szabad véleménynyilvánításnak akkor is megvannak a határai, ha azt egy közszereplő egy másik közszereplővel szemben fogalmazza meg. A tényállításként megfogalmazott valótlanság mindenképpen e határok átlépésének minősül. Alkalmas lehet ugyanis mások becsületének csorbítására, szándékos cselekményként ezzel valósul meg a rágalmazás vétsége.” „Mindezt ráadásul egy polgármester tette, akinek elvileg magas a presztízse, így a közvélemény hitelt adhat szavainak” – tette hozzá. 

E rágalmazási per előtt fordított szereposztásban magánvádlóként Görgényi indított eljárást Galbács Mihály ellen egy, a 2019-es önkormányzati választás előtt megjelent dolgozat kapcsán, amelyben a későbbi vádlott a gyulai városvezetés és egy helyi üzleti kör összefonódásáról írt. Itt Galbácsot marasztalta el a bíróság. 

A kettős rágalmazási ügy furcsasága volt, hogy másodfokon mindkettőt a Kecskeméti Törvényszéken tárgyaltak volna, ám végül csak a Görgényi kezdeményezte per fejeződött itt be jogerősen, Galbács elmarasztalásával. Ugyanis a másodfokú kecskeméti bíróság, amikor Görgényi volt a vádlott, elfogultságot jelentett be. Utóbb kiderül, azért, mert a gyulai polgármester testvére itt dolgozik bírósági titkárként. Ez az összeférhetetlenség akkor, amikor Galbács volt a vádlott, nem jutott eszébe a kecskeméti büntetőszakos bíróknak. Így került az ügy, kerülőúton, a Szegedi Törvényszékre. 

Ahhoz, hogy a hétfői ítélet hátterét megértsük, fel kell idézni, hogyan módosította a Büntető törvénykönyvet fideszes javaslatra az Országgyűlés. A Háznak április 25-én nyújtotta be Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető és Halász János frakcióvezető-helyettes a Büntető törvénykönyv (Btk.) rágalmazási tényállásáról szóló módosító javaslatot. Ekkor már hivatalosan olvasható volt a normaszöveg, amelyet május 2-án tárgysorozatba vettek és a már jól ismert rapid, fideszes „jogalkotással” másnap, május 3-án már elkezdődött az általános vita, amelyet ugyanezen a napon le is zártak. Így a jogszabály módosításának szövegét ekkor már Görgényi Ernő éppen úgy ismerhette, mint a korábban MDF-es, majd fideszes országgyűlési képviselőként ténykedő ügyvédje, Varga István.

A kecskeméti kitérő után a Szegedi Törvényszék május 8-ra tűzte ki a tárgyalást Galbács Görgényi ellen kezdeményezett rágalmazási peréről. Ugyanezen a napon zajlott a törvényjavaslat részletes vitája a parlamentben. Ezért eddig még az is kiderült, van-e az előterjesztő által támogatott módosító javaslat. Ekkor, egy nappal a szegedi tárgyalás előtt, május 7-én Görgényi Ernő hirtelen megbetegedett. (Ráadásul úgy, hogy az előtte való napon, május 6-án feleségével együtt részt vett még a gyulai román gimnázium ballagási ünnepségén.) A hirtelen jött betegség miatt elmaradt a Szegedi Törvényszékre május 8-ra kitűzött per, közben a Btk. módosítását elfogadta a fideszes többség, június 1-én megjelent a Magyar Közlönyben, s innentől jogerőre emelkedett.

A Szegedi Törvényszék előtt Bárándy Gergely, Galbács Mihály jogi képviselője hétfőn leszögezte:

„Mindezek fényében erős fenntartás, egyben rendkívüli kétely merül fel benne az állítólagos betegség igazolási kérelmével kapcsolatban.”

A friss törvénymódosítás igencsak kedvez a helyreigazítási perek százait elbukó kormánypárti propagandamédiának és a sokszor alap nélkül vádaskodó fideszes politikusoknak. A módosítás lényege: „Nem büntethető becsületsértés miatt, aki (…) a közügyek szabad megvitatása körében sajtótermék vagy médiaszolgáltatás útján követi el feltéve, hogy cselekménye nem irányul a sértett emberi méltóságának nyilvánvaló és súlyosan becsmérlő tagadására.” Azaz a nagyon durva személyeskedést kivéve ebben gyakorlatilag minden belefér. Így nem a tényállás megváltozására, hanem a törvénymódosításra hivatkozva mentette fel Görgényit a másodfokú bíróság a rágalmazás vétsége alól, amelyet a polgármester a helyi és a Békés megyei propagandasajtóban most mint nagy győzelmet ünnepel.

Jogi képviselője, a Varga Istvánt helyettesítő, Kaszai Balázs elsőrendűen a bűncselekmény, másodrészt pedig a törvénymódosításra hivatkozva kérte védence felmentését. A másodfokú ítélet után kijelentette, megítélése szerint az ügyben „megnyugtató döntés született másodfokon”.

A Szegedi Törvényszék büntetőtanácsának elnöke az ítélet indoklásához hozzátette, a bűncselekményt az elkövetés idején érvényes jogszabály szerint kell megítélni, kivéve, ha az időközben megszületett jogszabály kedvezőbb a vádlott számára. Esetünkben pontosan erről van szó. S véletlen vagy sem, az érintett éppen egy fideszes politikus.

(Címlapképünkön: Görgényi Ernő. Forrás: Görgényi Ernő Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.