Az Alkotmánybírósághoz fordultak a helyi lakosok a Club Aliga miatt

  • narancs.hu
  • 2021. február 6.

Kis-Magyarország

Kettészakadt a balatonvilágosi képviselő-testület a Club Aliga-fejlesztés kapcsán. A hét tagból néggyel tárgyalnak a hajdani pártüdülő új, Fidesz-közeli tulajdonosának képviselői. Ezzel egy időben a Club Aliga elzárása ellen három évtizede harcoló üdülőtulajdonosi egyesületet kizárták az egyeztetésekből. A helyiek a napokban az Alkotmánybírósághoz benyújtott alkotmányossági panasszal szeretnék elérni, hogy mégse legyen kiemelt állami beruházás a Club Aliga-projekt, de megkeresték az alapvető jogok biztosát is.

A képviselő-testületi négyek feloszlatták a grémium településfejlesztési bizottságát is, melyet az Aligai Fürdőegyesület alelnöke vezetett. Vagyis felgyorsultak az események Balatonvilágoson tavaly augusztus óta, amikor a Narancs.hu legutóbb beszámolt az ott történtekről. 2020 nyarán adtak hangot aggodalmuknak a helyiek a fürdőegyesület fórumán amiatt, mert a Club Aliga fejlesztését a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánította. A helyi lakosok és üdülőtulajdonosok véglegesen veszni látták az elmúlt évtizedekben – többek között tüntetésekkel – kiharcolt jogaikat, mint például a 47 hektáros üdülőkomplexumban kijelölt 7 hektárnyi közterület (utak, parti sétányok, móló, vízparti közpark) használatát.

Amit tudni érdemes: Balatonvilágos, amelynek Budapest felé eső része Aliga, 4,5 kilométer Balaton-partjából

csak 180 méter van önkormányzati tulajdonban, az sem egyben, hanem több kisebb darabban.

Rákosiék anno úgy államosították a Budapest felől az első déli parti falu vízpartját pártüdülő céljára, hogy mindössze ennyi szabad Balaton-part maradt.

„Itt egy falu fog megsemmisülni”

Ahogyan korábban megírtuk, a Club Aligát tulajdonló Pro-Mot Kft.-be az az Appeninn Nyrt. vásárolta be magát, amely akkor még Mészáros Lőrinc és Tiborcz István érdekeltsége volt. Azóta mindketten kiszálltak; a főbb tulajdonosok az ugyancsak NER-közeli Jellinek Dániel, Balázs Attila és az OTP-csoport lettek. (Jellinek Dániel egyéb ügyleteivel ebben és ebben a cikkünkben foglalkoztunk.) A Szabad Európa nemrégiben arról írt, annak a Szivek Norbertnek is van érdekeltsége, aki a Pro-Mot megvásárlásakor még az MNV, a nemzeti vagyonkezelő vezérigazgatója volt. A lap szerint nem véletlen, hogy 2013-ban hiába egyeztek meg a Pro-Mot akkori tulajdonosai az akkori világosi képviselő-testülettel abban: a Club Aliga állami tulajdonban maradt, a Pro-Motnak csupán vagyonkezelésbe adott 7 hektárnyi közterülete önkormányzati tulajdonba kerülhet, erre a mai napig sem került pecsét az állam részéről.

Az Aligai Fürdőegyesület mérnöki végzettségű alelnöke szerint félő, hogy erre már nem is kerül sor. Bukovszki András, aki 2019 októberében bekerült a balatonvilágosi képviselő-testületbe, már a tavaly augusztusi fórumon is arra hívta fel a figyelmet: azzal, hogy a Club Aliga-fejlesztés kiemelt kormányzati beruházás lett, „540 méternyi Balaton-partot veszít a falu, a közút megszűnik közútnak lenni, a közparkot, a strandot, az ősfást beépítik. Itt egy falu fog megsemmisülni. A Club Aliga a Rákosi-féle, kártalanítás nélküli kisajátítás után a Kádár-időkig köztulajdon volt, majd utána harminc évig senki nem merte elvenni a partot. Most ez is megtörténik.”

„Ez életveszélyes!”

Vagy legalábbis megtörténhet, merthogy valójában mik az új tulajdonos szándékai, nem lehet tudni. Az emlegetett augusztusi fórumon még azt mondta Fülöp Balázs, a fürdőegyesület elnöke, hogy „bízunk, mást aligha tehetünk. És harcolunk. A Pro-Mot Kft. szeptember-októberre ígért terveket, tájékoztatást”. Csakhogy ez a tájékoztatás nem úgy valósult meg, ahogy azt a világosiak elképzelték.

„Akkortájt valami történt, a mai napig nem tudjuk, mi, csak találgatunk” – mondta a Narancs.hu-nak Bukovszki András.

„A polgármester és három képviselő (így a testület többsége) puccsszerűen megszüntette az általam vezetett településfejlesztési bizottságot,

s ugyanezen a napon a polgármester előállt azzal, hogy másnapra válaszolnia kell a képviselő-testület tagjainak: aláírnak-e az Appeninn kérésére egy bennfentesi nyilatkozatot; aki ezt megteszi, csak azzal hajlandók tárgyalni. Ez voltaképp titoktartási kötelezettséget jelent, büntetőjogi felelősséggel. Én és még két képviselőtársam nem írtuk alá, négyen, a polgármester és három képviselő igen. Az Appeninn azóta csak velük tárgyal, az önkormányzat kizárta a tárgyalásokból a fürdőegyesületet. Az elmúlt hónapok mindegyikében szerettünk volna egy cikket megjelentetni az egyesület álláspontjáról az önkormányzati újságban, de a polgármester ezt mindannyiszor „kicenzúrázta”, nem engedte megjelenni. Nem volt hát más választásunk, indítottunk egy weboldalt Balatonvilágos Fórum elnevezéssel, egy nyomtatott kiadványt pedig saját költségünkön juttatunk el a falu lakóinak postaládájába, a helyi újságból kimaradt írásokkal” – részletezte a történteket lapunknak Bukovszki András.

Az alelnök szerint „a négyek a község számára életveszélyes játékba kezdtek”. Hiszen most már mondhatja a tárgyalópartner, hogy a négyek álláspontja a falu hivatalos véleménye. Méghozzá annak ellenére, hogy a fürdőegyesület még a nyáron átadott egy petíciót 7300 aláírással a polgármesternek, amiben követelték az aláírók a Club Aliga útjainak, közparkjának és szabad parti sétányának önkormányzati tulajdonba vételét.

„Nem tudjuk, hogy a tárgyalások során a négyek ezt az álláspontot képviselik-e, vagy engednek, és annak szellemében viselkednek, ahogyan az augusztusi fórumon Tretykó István alpolgármester nyilatkozott. Ő ugyanis azt mondta: meg kell érteni, egy nagyobb hatalommal állunk szemben. Ráadásul vírushelyzet van, testületi ülések sincsenek, ilyenkor tüntetni sem lehet, nagyon nagy a baj, mert bármikor az új tulajok nevére írhatják a Club Aliga közterületeit és akkor mindennek vége” – idézte fel Bukovszki András.

 

 
Az egykori Kádár-villa a Club Aliga területén
Fotó: Narancs.hu

Titokban a közvagyonról?

A Balatonvilágos Fórum még csak nemrégiben indult, de már sokan kifejtették a véleményüket. Fülöp Balázs fürdőegyleti elnök írja a négyeknek címezve, hogy „közügyről beszélünk, és Önöket a köz választotta meg erre a feladatra. Nekik tartoznak elszámolással, a lelkiismeretükön kívül. Közügyekben nem lehet a közt kizárni, titkosan tárgyalni. Azt csak a magánügyekben lehetne. Kérjük, hogy a vészhelyzet alatt ne vigyék végleges irányba a tárgyalásokat, anélkül, hogy a közösség erről véleményt mondana. El tudják gondolni, hogy mekkora a felelősségük? Ami most el fog dőlni a Club Aliga sorsában, az örökre be lesz betonozva. Nem lesz olyan államszervezet, amelyik még egyszer kisajátítja a Club Aligát.”

Andó Éva helyi lakos is amiatt aggódik, mert „Önök (három képviselő kivételével) titkos tárgyalásokat folytatnak magáncégekkel a közvagyonról. Ez megengedhetetlen.” Hanga László képviselő sem írta alá a titoktartási nyilatkozatot. „Véleményünk szerint közügyekben a titkos tárgyalás, a nyilvánosság kizárása nem megengedett” – írja a weboldalon. „Ez nem egyéni, érzelmi döntés, hanem törvényi kötelezettség. Minket nem a Pro-Mot Kft. és nem is az Appeninn Holding választott meg bennfentes embereinek az önkormányzatba, hanem a falu választópolgárai, hogy képviseljük az érdekeiket” – tette hozzá. A képviselő szerint az végképp nem lehet a falu érdeke, hogy beletörődjön, és ne tegyen semmit azon területei megszerzésére, amelyeket már régen be kellett volna jegyezni az ingatlan-nyilvántartásba. 

A polgármester hallgat

A Narancs.hu megkereste a 2019 októberében megválasztott független polgármestert, Takács Károlyt, akit többen hiányoltak a tavaly augusztusi fórumról. Írásban tettük fel kérdéseinket. Érdeklődésünkre a településvezető titkárnője türelmet kért, de a válaszok mostanáig sem érkeztek meg.

Az egyértelműen kormányközeli Somogy Hírlap online felületén megjelent viszont egy cikk a közelmúltban. Ebben olvasható, hogy „a település önkormányzatával megkezdődött a közös munka annak érdekében, hogy a létrejövő településrész maximálisan szolgálja az ott élők érdekeit is.” A befektetők – akik közel 9 milliárd forintos állami támogatást kaptak a fejlesztésekre – képviselője tett egy halovány ígéretet arra, hogy a strand „kedvezményesen a jövőben is elérhető lesz az itt élők és a nyaralótulajdonosok számára egyaránt.” 

A Club Aliga felülről

 
A Club Aliga felülről
Fotó: A szerző felvétele

De megszólalt a megyei lapnak Takács Károly polgármester is, mondván, „alaptalan az aggodalom, hiszen a beruházó elemi érdeke, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek a létrehozott elemek”. Beszédes nyilatkozatot tett ugyanakkor a Szabad Európának Fekete Barnabás, a község előző, ugyancsak független polgármestere. Azt mondta, azért sem indult újra a választáson, mert „láttam a kilátástalanságot, hogy amiért küzdöttünk, hamuba hullt, nincs beleszólás, nincs ráhatás, azt csinálnak, amit akarnak. Fájdalmasan érint, hogy a NER-lovagok kiszorítják az embereket a Balaton mellől.”

Több mint száz panasz

A polgármester, ezáltal a négyek álláspontját így nem sikerült megtudnunk. Egyelőre homályban marad, miért vállalták a bennfentesi nyilatkozat aláírását, s az is, hogyan állnak a tárgyalások. Megkérdeztük hát Bukovszki Andrást: a befektetők több helyütt érvelnek azzal is, hogy folyamatosan egyeztetnek az üdülőtulajdonosokkal is. „Ez az állításuk fedi-e a valóságot?” – tudakoltuk.

Az egyesületi alelnök-képviselő nemmel felelt. „Január elején az Appeninn megküldte a fürdőegyesület elnökségének is a bennfentesi nyilatkozatot és akkor volt egy egyeztető tárgyalás, ami sem egyeztetésnek, sem tárgyalásnak nem volt nevezhető, hiszen nekik egyetlen céljuk volt: írjuk alá. Ezt nem tettük meg, és hiába érveltem, csak a kiemelt státuszról szóló kormányrendelet visszavonása esetén látunk arra garanciát, hogy a közterület a jövőben is az marad. Szerintünk a fejlesztés így is megvalósítható, a fejlesztő egyik képviselője úgy reagált: mi politizálunk. Ez persze nem igaz, és ebből is látszik, hogy semmiről nem hajlandók egyeztetni.”

Az egyesületi alelnök elárulta: tárgyalásokból kizárás ide, bizottsági feloszlatás oda, továbbra is gőzerővel dolgoznak;

éppen a napokban nyújtottak be alkotmányossági panaszt a Club Aliga ügyében az Alkotmánybírósághoz. Ebben a fejlesztést kiemelt beruházássá nyilvánító, szerintük alaptörvény-ellenes kormányrendelet megsemmisítését kérik.

„A fürdőegyesület tagjait is mozgósítottuk, hogy forduljanak az alapvető jogok biztosához az alaptörvényben biztosított jogaik megsértése miatt; úgy tudom, ezt mostanáig már több mint százan megtették” – mondta végül Bukovszki András.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.