A helyhatósági választás után tárgyalják a fideszes polgármester büntetőügyét – vajon miért?

Kis-Magyarország

Költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával vádolja a Gyulai Járási Ügyészség a méhkeréki fideszes polgármestert, aki egy 31 milliós uniós bűnmegelőzési projekt forrásait ismeretlen célra használta fel. A vádirat beérkezése után öt és fél hónappal tárgyalják az ügyet.

„A bíróság a vádirat kézbesítésétől számított három hónapon belül előkészítő ülést tart” – rendelkezik a Büntetőeljárásról szóló törvény vonatkozó passzusa. „A bíróság legkésőbb az ügyiratok bírósághoz érkezésétől számított egy hónap leteltekor kézbesíti a vádiratot a vádlottnak és a védőnek.”

A Magyar Narancs még júliusban írta meg, hogy a Gyulai Járási Ügyészség ez év május végén küldte meg a Gyulai Törvényszéken keresztül a Gyulai Járásbíróságnak Tát Margit és társainak az ügyét, akik a vád szerint egy az Európai Unió által 100 százalékosan támogatott 31 milliós bűnmegelőzési projekt forrásait nyúlták le az utolsó fillérig úgy, hogy a program egyetlen elemét sem valósították meg.

Kubatov intelmei ellenére

A többségében románok lakta Békés megyei kistelepülésen, Méhkeréken Tát Margit már két ciklus óta polgármester, és október 13-án újrázna, noha hamarosan a vádlottak padjára kerül. Ez szembemegy azzal az irányelvvel, amit Kubatov Gábor, a Fidesz ügyvezető alelnöke és pártigazgatója még májusban adott ki a települési és kerületi Fidesz-szervezeteknek.

Összesúgnak: Tát Margit és Kovács József fideszes parlamenti képviselő

Összesúgnak: Tát Margit és Kovács József fideszes parlamenti képviselő

Fotó: Kovács József/Facebook.com

Ebben nyilvánvalóvá tette, hogy a kormánypárt színeiben csak „feddhetetlen előéletű, erkölcsi-etikai szempontból kikezdhetetlen, közösség megbecsült tagjaiként számon tartott jelöltek indíthatók a Fidesz színeiben az őszi önkormányzati választáson.”

Ennek az elvárásnak nehezen felel meg Tát Margit, de ez láthatóan sem őt, sem a körzet fideszes országgyűlési képviselőjét és egyben választókerületi elnökét, Kovács Józsefet nem zavarja. Kovács már hosszabb ideje, jóval a vádirat elkészítése előtt tisztában volt azzal, hogy Tát ellen büntetőeljárás folyik, mégis támogatta indulását a soron következő önkormányzati választáson. A 2014-es helyhatósági választás után éppen Kovács biztatásra lépett be a méhkeréki polgármester a kormánypártba.

Csak az önkormányzati választás után

A magyarnarancs.hu egy korábbi kérdésére a Gyulai Törvényszék úgy válaszolt, hogy a Gyulai Járási Ügyészség által május végi dátummal jegyzett vádirat június 4-én érkezett meg hozzájuk. A napokban pedig arról tájékoztatta lapunkat a bíróság, hogy a büntetőügyben az előkészítő ülést november 19-én tartják – vagyis több mint egy hónappal a helyhatósági választás után.

A Büntetőeljárásról (Be.) szóló törvény rendelkezései szerint azonban, úgy tűnik, nem minden stimmel az időpontokkal. Nem világos, hogy miért telik el a vádirat beérkezése és az első, előkészítő tárgyalás között öt és fél hónap, azaz 165 nap? A vonatkozó passzus szerint: „A bíróság legkésőbb az ügyiratok bírósághoz érkezésétől számított egy hónap leteltekor kézbesíti a vádiratot a vádlottnak és a védőnek.” És: „A bíróság a vádirat kézbesítésétől számított három hónapon belül előkészítő ülést tart.”

Másfél hónapig tartott a kézbesítés

Ebből viszont az következik, hogy a bíróságnak másfél hónapig tartott a vádiratok kézbesítése a vádlottaknak és ügyvédjeiknek, noha a vádirat megküldésével együtt közlik az előkészítő ülés időpontját is az érintetteknek. Kérdés, ez mennyire életszerű?

Ahol sokáig tart a postázás: gyulai bíróság épülete

Ahol sokáig tart a postázás: gyulai bíróság épülete

Fotó: birosag.hu

Az eset nem csupán önmagában aggályos, vagyis azért, mert megkérdőjelezi a vonatkozó törvényekbe foglalt passzusokat. Hanem azért is, mert a rendelkezések és az időtényező miatt simán lehetett volna már az önkormányzati választás október 13-i időpontja előtt megtartani az első tárgyalási napot.

Egyetlen magyarázat lehetséges. Bár a bíróság egy hónapon belül elküldte a vádiratot az érintetteknek, az első tárgyalási napot azért csak öt és fél hónap múltán tartják, mert másfél hónapot vett igénybe a kézbesítés...

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.