A magyar önkormányzatiság történetében példa nélkülinek tűnő elismerésről szavazhat jövőre Balmazújváros képviselő-testülete: Hegedüs Péter független polgármester nettó egy forint jutalmazását javasolta a város pénzügyi bizottsága december 18-án.
A bizottság elnöke, Hüse János a megvalósult beruházásokra hivatkozva indokolta az anyagilag is kifejezett elismerést. A megvalósult beruházások között említették azt, hogy használatbavételi engedélyt kapott a záportározó melletti csónakház; átadták az ipari területet; a Magyar Szürkék Útja projektben megvalósult a kézművesház és a Veres Péter Emlékpark épülete, a záportározó melletti rekreációs park fejlesztése; az önkormányzat a 2022-es és 2023-as években két pályázatot is elnyert, amelyek összértéke meghaladja a hétszáz millió forintot.
A kritikusok szerint ugyanakkor ezeket a projekteket még az előző fideszes önkormányzat nyerte el több mint hat éve, a megvalósításukat már jelentősen előkészítették, és csak töredékét képezik annak a mintegy húsz közösségi finanszírozású projektnek, amelyek java még nem készült el. Ráadásul a határidőre meg nem valósult projektek pályázati forrásainak visszafizetése roppant terhet jelentene a 6 milliárd forintból gazdálkodó városnak, mivel időközben az összesen hárommilliárdos támogatás jelentős részét már elköltötték. Volt már erre példa mostanában Balmazújvárosban, az uniós finanszírozású félbehagyott uszoda támogatását vissza kellett fizetni, ami a városnak 300 millió forint kárt okozott.
A képviselő-testület december 20-án szavazott volna a polgármester egyforintos jutalmáról, amit december 22-ig utaltak volna, de mivel nem sürgősségi javaslatként terjesztették be, nem vehették napirendre. Annak ellenére sem, hogy az elismerés fedezete – érvelt az előterjesztő bizottsági elnök – az önkormányzat 2023. évi költségvetésének személyi juttatások kiadási előirányzatában rendelkezésre áll.
Hegedüs Péter előbb a 2018-as időközi, majd a 2019-es önkormányzati választáson jelentős előnnyel lett a város független polgármestere, miután Veres Margitot, Balmazújváros előző, fideszes polgármesterét 2018-ban öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélték vesztegetés elfogadása miatt – börtönbüntetését azonban sohasem kezdte meg, végül köztársasági elnöki kegyelemben részesült.
A független Hegedüs kényelmes többséggel tudott kormányozni a helyi Célbakísér Civil Szövetség 7 képviselőjének támogatásával a 4 fideszes képviselővel szemben. Az együttműködés azonban felbomlott, 2020 októberben két képviselő, Ferenczi Mária és Dobi Sándorné kivált a frakcióból a polgármester információkat elzáró, önkényes vezetői módszereire, a fejlesztések félbe- és elmaradására hivatkozva. Azóta 6-6 arányú döntetlenre áll az arány a képviselő-testületben.
A jutalmazásra három héttel azután került volna sor, hogy Balmazújváros önkormányzatát a megyei főispán megmentette a csődtől. A képviselő-testület ugyanis 2022 novembertől 2023 novemberig egy év alatt sem tudta elfogadni a 2022-es év költségvetés végrehajtását, módosításait tartalmazó módosítási és zárszámadási rendeletét – ennek elfogadását a négy fideszes és a két kivált képviselő akadályozta. Ezek hiányában azonban az államkincstár nem utalhatja át az önkormányzatok normatív támogatását, a köztisztiviselők bérét, az intézményeinek működési költségeit, és beáll a fizetésképtelenség – ez fenyegette Balmazújvárost is.
A Hajdú-Bihar megyei kormányhivatal vezetője végül a 2023. május 31-i törvényességi határidő lejárta után fél évvel, a Kúria felhatalmazásával saját hatáskörben, a képviselő-testület feladatát átvéve december 5-re megalkotta és kihirdette rendeleteket. A város ezzel kerülte el a csődöt, megérkeztek az elmaradt állami támogatások.
Ferenczi Mária a Narancsnak úgy vélte, az egyforintos jutalom már a polgármester kampányának része. Szerinte Hegedüs abban bízik, ha majd leszavazzák vagy nem szavazzák meg, azt hangoztathatja, hiába tesz annyi mindent a város fejlődéséért, még egy forinttal se jutalmazzák munkáját. Szerinte ha a polgármester jutalmat érdemlően dolgozott volna, az indoklásban szereplő 700 millió helyett 7 milliárd forintra is pályázhattak volna ebben a ciklusban. Azt kirívónak tartja, hogy egy csődközeli önkormányzatnál egyetlen forintról a pénzügyi és jogi bizottság ennyit beszél, miközben akár milliárdokat is veszítve csődbe mehet a város a meg nem valósult projektek miatt.
A zárszámadás elutasításáról lapunknak azt mondta, azért nem szavazták meg, mert a polgármestertől nem kaptak választ az eredeti költségvetéshez képest eltérő milliárdos pénzmozgások, módosítások okaira.
Rácz Róbert volt fideszes országgyűlési képviselő, jelenleg a Hajdú-Bihar megyei kormányhivatal vezetője is ezt hangoztatta a polgármesternek is megküldött levelében. Mint írta, „a költségvetést módosító és a zárszámadási rendelettervezet adatai közt jelentős eltérések voltak, amelyeknek nem volt megállapítható indoka”. A kormányhivatal vezetője több jogsértést is megállapított, és hiányolta a polgármester tájékoztatását. „Az előirányzatok módosításával kapcsolatos polgármesteri dokumentum sem iratkezelési, sem döntéshozatali szempontból nem tekinthető jogszerűnek. 2022 évben a polgármester formális határozat nélkül döntött előirányzatok átcsoportosításáról, azonban ezekről a képviselőket nem tájékoztatta.” A polgármester a kormányhivatal megállapításait eddig nem hozta nyilvánosságra.
Kérdeztük Hegedüs Pétert is jutalmáról és a csődöt hozó 2022-es költségvetési módosítási és zárszámadási rendeletről, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.