Jókor nyert a Fidesznek, de elkésett a vagyonnyilatkozattal

Kis-Magyarország

A szentesi időközi választáson győztes Cserháti Gyuláról el kellett döntenie a képviselő-testületnek, joggal ül-e a székében.

„Ne nyisd ki az ablakot! Kiesik az üveg! Köszönöm! Nem bírom becsukni!” – ez áll a szentesi városháza dísztermének egyik ablakára erősített papírlapon.

Szentesen az önkormányzatnak ellenzéki a vezetése. Szabó Zoltán Ferenc polgármestert (Jövőnk Szentes Egyesület, JÖSSZ) tíz képviselő segíti, a helyi ellenzéket a Fidesz–KDNP négy és a Mi Hazánk egy képviselője alkotja. A június 9-i önkormányzati választás után a Narancs.hu is megírta, hogy az egyik, listán bejutott fideszes képviselő, Araczki Endre nem vette át a mandátumát – nem indokolta, miért –, a 8. körzetben győzött fideszes társa, Bakó Dániel pedig családi okokra hivatkozva lemondott

Araczki helyett Torday Henrietta lett képviselő, a 8., Kisér városrészt érintő körzetben pedig időközi választást kellett tartani. Ez december elsején megtörtént.

„BREAKING! Óriási Fidesz-győzelem született Szentesen!” 

– hirdette a helyi hírportál, a cs3.hu, „Hatalmas Fidesz-győzelem Szentesen” – írta az Origo. A város országgyűlési képviselője, Farkas Sándor (Fidesz–KDNP) a Parlamentben jelentette be ugyanezt, és a kormánypárti padsorokban taps fogadta a hírt.

A szentesi 8-as körzetben ezen az időközi választáson 25,06 százalékos volt a részvétel, 559-en szavaztak. Cserháti Gyula (Fidesz–KDNP) 318 szavazatot kapott, ezzel győzött. Cserháti júniusban még a 10-es kerületben indult, ott többen szavaztak rá, 494-en, azzal az eredménnyel akkor második lett Agócs Lászlóné (JÖSSZ, 545 voks) mögött.

A szentesi képviselő-testület csütörtöki ülésén az első érdemi napirendi pont is Cserháti Gyuláról szólt, a kormányhivatal jelzése alapján. Zárt ülésen kellett megvitatni, a tárgya miatt: a képviselő vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének elmulasztása. A határozatot Szabó Zoltán Ferenc polgármester ismertette a döntés után. A testület jogi és ügyrendi bizottsága arra jutott, hogy Cserháti még nem képviselő korában, külsős bizottsági tagként, és azután képviselőként sem adta be vagyonnyilatkozatát, és a vele közös háztartásban élők vagyonnyilatkozatát sem, ez 2024. október 24-től 2025. január 29-ig hiányzott. Azóta leadta. Bár rövid időszakról van szó, a törvény szerint nem mentesülhet a szankcióktól. Mivel január 29-ig nem gyakorolhatta képviselői jogait, tiszteletdíjra, természetbeni juttatásra, költségtérítésre sem jogosult arra az időre. A testület azzal bízta meg a polgármestert, hogy a jogosulatlanul felvett összeget kérje vissza. Szabó Zoltán Ferenc ehhez azt is hozzáfűzte, hogy miután Cserháti leadta a nyilatkozatát, most már „legálisan foglal helyet abban a székben”, ahol ül.

Cserháti Gyulát a szünetben megkérdeztük, kiegészítené-e bármivel azt, amit a polgármester mondott, van-e véleménye a történtekről. Azt mondta, nincs. Mivel korábban már adott be interpellációt, és arra most elkészült a válasz, Móra József (JÖSSZ), aki régóta önkormányzati képviselő Szentesen, felhívta a polgármester figyelmét arra, hogy az interpellációról és a válaszról igazából nem is kellene dönteniük. Az sem számít, hogy Cserháti elfogadja a választ, vagy sem, hiszen bebizonyosodott, hogy amikor Cserháti interpellált, nem gyakorolhatta volna ezt a jogát.

Az ülésen elhangzott, hogy a várostól tavaly 530 millió forint szolidaritási adót vont el az állam, ez idén várhatóan 600 millió forintra nő, ami rányomja a bélyegét a költségvetésre. Elfogadta a testület a Visit Szentes Turisztikai Információs Központ idei marketingtervét, tulajdonosi hozzájárulást adott a egy kisméretű labdarúgópálya megépítéséhez. A polgármester megadta a módját annak, hogy köszöntse a szentesi diákönkormányzat frissen megválasztott diákpolgármesterét, Szarka Nándort, és alpolgármesterét, Blahó Szilviát. Szó esett arról, milyen fontos szerepe van a demokráciának.

 
Szabó Zoltán Ferenc és Szarka Nándor, a két szentesi polgármester 
Fotó: A szerző felvétele
 

A fiatalok láthatták is, ahogy a Szentesi Sport- és Üdülőközpont Nonprofit Kft. ügyvezetői posztjára kiírt pályázatról döntött a testület. Heten jelentkeztek az állásra, és volt lehetőségük arra, hogy a bizottsági meghallgatások után az ülésen is beszéljenek elképzeléseikről. Éltek is mind ezzel a lehetőséggel. Az interneten elérhető eredeti előterjesztésben a határozati javaslat még úgy szólt, hogy az önkormányzat a kiírásban szereplő öt évre bízza meg azt, akit majd kiválaszt. A név helye ki volt pontozva.

Aztán Szabó Zoltán Ferenc az ülésen módosította ezt az eredeti elképzelést – indoklás nélkül –, mégpedig úgy, hogy a pályázatot nyilvánítsa eredménytelennek a testület, és hét pályázó közül Holman Istvánt bízza meg az ügyvezetői tisztséggel, de nem öt, hanem egy évre. Holman az egyetlen férfi a hét pályázó közül. Ezt a verziót – miután Holman úgy nyilatkozott, hogy vállalja egy évre is a munkát – megszavazta a testület.

Holman István is volt képviselőjelölt: 2019-ben a Fidesz–KDNP a hetes körzetben indította. Akkor Gémes László volt a kormánypárt polgármester-jelöltje, aki a megyei napilap tudósítása szerint Holmanra, a Szegvár és Vidéke Takarékszövetkezet vezetőjére mint pénzügyi alpolgármesterre számított volna. Gémes sem, és Holman sem nyert. Utóbbi viszont egy év múlva mégis foglalkozhatott szentesi pénzügyekkel, mert a képviselő-testület megválasztotta a Szentes Városi Szolgáltató Kft. ügyvezetőjévé. Most is az, és ezentúl még egy önkormányzati céget vezethet. Megbízatásáról a JÖSSZ és a Fidesz–KDNP egyöntetűen szavazott, egyedül a Mi Hazánk képviselője, Lénárt Jenő nyomott nem gombot. Holman az ülés későbbi részére is maradt, és egyszer behajtotta az ablakot, amelyet valaki korábban kinyitott – nem azt, amelyiken a papírlap van, hanem a mellette lévőt.

Az ülés szünetében Sipos Kitti Lídia, a Fidesz–KDNP-frakció tagja megkérdezte a Narancs.hu újságíróját, miért készített róla fényképet. Nem emlékezett arra, hogy találkoztak, pedig amikor a Horváth Mihály Gimnázium drámai tagozatával kapcsolatos, e-mailben feltett kérdésekre nem reagált, az újságíró bekopogott hozzá, hátha személyesen sikerül választ kapni a kérdésekre, de nem sikerült.

A nyilvános ülésen, a diákpolgármester köszöntése közben elkészített képen nemcsak Sipos Kitti Lídia, hanem a teljes szentesi Fidesz–KDNP-frakció látható.

 
Fotó: A szerző felvétele
 

Balról jobbra haladva Cserháti Gyula, Sipos Kitti Lídia, Torday Henrietta (aki a lemondott Araczki Endre helyét vette át), és Farkas Nikolett, aki a 7. számú egyéni választókerületben nyert tavaly júniusban, öt évvel korábban azonban még a Fidesztől akkor épp eltávolodott helyi politikusokkal, a Szentesi Polgári Szövetség Egyesület színeiben indult. A 2019-es önkormányzati választás után valaki – egyes vélemények szerint a Fidesz – feljelentette ezt az egyesületet választás rendjének megsértése címén. Ebből az ügyből mostanra lett bírósági per. A vádiratot szeptember 3-án nyújtotta be a megyei főügyészség, a Szegedi Törvényszéken nemrég kezdődött az eljárás, Farkas Nikolett – aki közben a Fidesz–KDNP színeiben győzött – a másodrendű vádlott.

A hírekben az szerepelt, hogy az ügyészség szerint a jelöltek 2019-ben „a választáson való induláshoz szükséges aláírásokat hamis adatokkal gyűjtötték össze”. Információink szerint arról van szó, hogy nem hamisítottak választói ajánlást, csak az íveken az ajánló aláírások gyűjtése előtt nem rögzítették annak az adatait, aki gyűjtött, és ezt utólag, a benyújtás előtt közvetlenül pótolták, nem megfelelően. Azt, hogy szabálytalanság történt, Farkas Nikolett sem vitatta. A történtekről annyit írt a Facebookon, hogy kihasználták és félrevezették.

 
Fotók: A szerző felvétele
 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.