Könyv

Arnon Grunberg: A betegség nélküli ember

  • - kyt -
  • 2014. október 5.

Könyv

A (már nem is annyira) fiatal holland író írásmódjának eleve ad egyfajta humoros derűt az az áttetszőség, amitől a teljesen izgalommentes mondatok is valahogy többek lesznek önmaguknál, ezáltal pedig még inkább maguk alá nyomják, visszapréselik triviális valójukba az ily módon abszurddá váló tényeket. Pontosabban abszurditással telnek meg a hétköznapibbnál hétköznapibb élethelyzetek, félrevezetve az olvasót, akinek fogalma sem lehet, mi az, ami később valamilyen jelentős esemény, fordulat hordozója lehet, és mi az, ami csak úgy ott maradt, gondosan összesöpört szemétként egy új, tiszta szemétlapáton. Az a bizonyos áttetszőség ugyanis sokszor nyomasztó szikkadtságba csap át, amely viszont a főhős és a világ viszonyának a leképezése is lehet: kívülállás, egykedvűség, otthonosság és idegenség váltakozása, amiben persze ott van egy távoli kul­tú­rá­jától teljesen elszakadt emigráns elfojtott magányossága is.

Van az egészben valami újság­írós, és a történet máshogy aligha volna előadható, hiszen a mai világról van benne szó, Nyugatról és Keletről, főként pedig a nyugati hatások nehézkes és egyenetlen beépüléséről egy amúgy is széthullott kultúrába, politikai álságokról, önkényről, és arról, milyen gyorsan ki lehet kerülni a nagyvilágban a nyugatias lét- és jogbiztonság rendszeréből.

Az utóbbi hibátlan működésében bízó főhős egyszer megússza a kultúrsokkba ágyazott tragédiát, de nekifut másodjára is, és ez végzetes hibának bizonyul. Így aztán a „betegség nélküli ember” (ennek a mélyebb értelmét nem voltam képes felfogni: netán a tulajdonságokat betegségnek tekinti a világ új rendje?) kihullik, kifogyatkozik mintegy a világból. Mi viszont az olvasás elsődleges élvezete mellett mellékélményként kortárs építészeti megfontolásokban is elmerülhetünk, hogy a kultúránk jelentőségébe vetett hitünk helyreálljon.

Fordította: Wekerle Szabolcs. Gondolat, 2014, 228 oldal, 2800 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Egy valódi hős

Superman a legamerikaibb kép­regényhős. Olyan, amilyennek az Egyesült Államok látni szeretné magát: erős és segítőkész, igazság­osztó és főként legyőzhetetlen.

Odavetve

  • - turcsányi -

Philip Barantini a technika ördöge, nyilván. Egysnittes rendező.

Kígyó a keblen

A gazdag értelmiségiek napszítta tengerparti nyaralói rendszerint az erkölcsök lazulásának, sötét titkok napvilágra kerülésének, legrosszabb esetben családok széthullásának színterei.

Az illúzió feltárása

A kezdetben monokróm festményeket készítő művész a kilencvenes évek végén radikális fordulattal olyan fotókat kezdett készíteni, amelyek a tömegmédia által megjelenített eseményeket „ábrázolják”.

Világok harca

Eva (Szitás Barbara) visszavonultan élő érett szépasszony, akit csak látszólag elégít ki, hogy a közeli botanikus kertbe jár virágokat festeni, a szíve mélyén férfitársaságra vágyik.

A tizedik király

Február végén, életének 88. évében elhunyt Borisz Szpasszkij, a sakktörténet 10. világbajnoka, vagyis a „sakk királya”, ahogy a trónon ülő aktuális bajnokot már több mint száz éve nevezik.

Az olvasóhoz

  • Narancs

Mára az Orbán-rezsim kimerítette minden intellektuális erőforrását, kifogyott minden ötletből. Ha hozzányúl valamihez, az azért romlik el, ha nem nyúl hozzá, azért.

Agónia

Óriási, rá és a hatalmára nézve talán végzetes politikai hibát követett el Orbán Viktor azzal, hogy a politikai ellenfeleit, valamint tőle független közéleti és hivatali szervezeteket és azok tagjait el- és kitakarítandó, azaz kiirtandó poloskának nevezte március 15-én. Az elhangzottak kimondatlanul is sugallják azt, hogy valójában az ország minden olyan állampolgárát poloskának tekinti, aki őt a hatalomból leváltani kívánja.

Skarlát betűs ország

Múlt szombaton, március 15-én Magyarország az 1848-as forradalmának és szabadságharcának 177. évfordulóját ünnepelte meg. Ez az egyik legnagyobb ünnepe Magyarországnak. Kitüntetett időpillanat, amelyben mindenki büszke lehet magára, arra, hogy milyen nagyszerű elődei voltak, s hogy milyen példa szerint élheti az életét, építheti a hazáját.