Hogy jó húsban legyünk

Szendi Gábor: Boldogtalanság és evolúció - Paleolit táplálkozással a depresszió ellen

Könyv

A pszichológus szerző már hosszú ideje egyensúlyoz a magyar tudományosság peremén - hogy erről mennyiben tehet ő, s mennyiben az akadémiai világ, azt olvasóink is mérlegelhették, például a két éve e hasábokon megjelent Szendi-interjú ("Bepipultam és megírtam", 2008. október 23.), majd az ezt követő sajtópolémia alapján.

Szendi, aki jó ideje élesen kritizálja a pszichiátria kémiai antidepresszánsokat favorizáló mainstreamjét, néhány éve új témát és vesszőparipát fedezett fel magának: ő lett a paleolit diétamozgalom első számú apostola. Ahogy a tavaly megjelent Paleolit táplálkozás - a nyugati életmód és a civilizációs betegségek című könyvében kifejtette: ettől a (kvázi)dietetikai fordulattól rögvest megannyi nyűg és nyavalya, a teljesség igénye nélkül az autoimmun betegségek, a cukorbaj, a szív- és érrendszeri megbetegedések, daganatok, sőt az aknék, kelések és egyéb rút pattanások okozta kínok enyhülését várhatjuk.

A folytatás is erősen épít a tavalyi dolgozat megállapításaira: egyfajta, már-már intim s egyben interaktív viszonyt feltételez az olvasóval, amelynek keretében egy idő után félszavakból is megértik egymást. Az első "félszó" persze maga a paleolit hipotézis, ami részben persze faktum: úgy 12 ezer évvel ezelőtt, a neolitikum hajnalán döbbenetes változás következett be az emberi életmódban, amit a táplálkozási szokások radikális megváltozása követett. Szendi és eszmetársai szerint azonban a lassabb evolúciós ritmushoz szokott emberi szervezet máig képtelen volt alkalmazkodni e forradalmi változáshoz. A változást megelőző időszak a paleolit aranykor: egykor szenvedélyes vadász őseink főképpen húst hússal ettek - no meg hallal, de ezt Szendi szenvedélyesen utálja. A menüt a természetben gyűjtött gyümölcsökkel, magvakkal, ehető növényekkel és gumókkal egészítették ki - de csak módjával. A neolit fordulat, az állattenyésztés és a földművelés már magában is kártékony anyagok tömkelegét zúdította az emberiségre: gabonaféléket, az ezekből készült tészta- és kenyérfajtákat, állati tejet és származékait, s jó néhány haszontalan kultúrnövényt az elátkozott hüvelyesektől az istenverte krumpliig. S mindez csak súlyosbodott az idők során: a kártékony ómega-6-ban gazdag növényi zsiradékok (főleg a napraforgóolaj, no meg a gyilkos margarin) pusztítását a finomított cukrok tetőzték be - az édesszájú emberiség vesztére. A paleolit diéta s hazai apostola, Szendi mindenre megmondja a tuti magyarázatot, még ha az olvasó néha hüledezve fogja is a fejét.

A szénhidrátokkal például általában baja van. Hol a táplálékbevitelt követő vércukorszint-emelkedést mutató glykaemiás indexszel hozakodik elő, ha meg ez nem elég imponáló (tésztafélék), úgy az étel fehérjetartalmát firtatja. Szerinte a glutén és más gabonafehérjék simán áthatolnak a bélfalon, azután átprogramozzák az immunrendszert - sőt belenyúlnak az agyműködésünkbe is: ezáltal ők a felelősek a civilizációkkal együtt terjedő autoimmun és idegrendszeri betegségekért! S a teljes kiőrlés csak ront a helyzeten, mivel ekkor meg olyan rostok kerülnek a szervezetünkbe, melyek akadályozzák a vitamin- és ásványianyag-felvételt. Ráadásul sok lektint tartalmaznak (akárcsak a hüvelyesek, a bab, a borsó és társaik), ez meg a paleolit diétások szerint egyértelműen mérgező anyag, amely fokozza a bélfal áteresztőképességét. A kitáruló kapukon - legalábbis a szemléletes leírások szerint - "testidegen" és a szöveti fehérjékhez hasonuló, "molekuláris mimikrit" alkalmazó fehérjék nyomulnak be, tovább súlyosbítva az autoimmun krízist. A nem emberi eredetű tej sem különb náluk: a fő delikvens a kazein nevű tejfehérje, továbbá a származékai - az inzulinszint drasztikus megemelésétől s az ezáltal indukált cukorbajtól kezdve a már tárgyalt autoimmun betegségekig, az allergia terjedésétől a rák gyakoribbá válásáig szinte mindenért ők lennének a felelősek.

De új könyvében Szendi még tovább lép: a depressziólegendával kíván leszámolni, s újmódi redukcionizmusa jegyében ezt is visszavezetné táplálkozási gondokra. Szendi kiindulópontja a boldogtalan emberek számának ugrásszerű (ki tudja, mi módon mért) növekedése a XX. században - amellyel kontrasztba állítja a növekvő jólétet és békét (utóbbit mindenféle gúny és irónia nélkül). Hát, ha ennek dacára mégis szomorú valaki, annak az oka szerinte csak a nyugati táplálkozási kultúra lehet. Önsorsrontó módon zabáljuk magunkat boldogtalanra - a lehető legrosszabb drog ez, melynek (tennénk hozzá) korrekt szimbóluma a magát halálba tablettázó/mogyoróvajazó Elvis. Szendi immáron hittel vallja: a XX. század s nyomában a XXI. is a gyulladás kora: ebből szépen levezethető a szívbaj és a depresszió is. Persze ez utóbbi említése rögvest előhozza a szerzőből a régi reflexeket: különös kéjjel elemzi az amúgy valóban sokat vitatott hatású, SSRI típusú antidepresszánsokkal kapcsolatos ellentmondásos klinikai vizsgálatokat, és külön traktátust szentel a placebo világot formáló szerepének. A kötet azonban alapvetően fekete-fehér szemléletével tüntet: a jó oldalon állnak régi kedvencei, az ómega-3 zsírsavtól a pozitívra hangolt koleszterinen (!) át a sportolásig, a rosszon pedig mindennapi betevőink, legyen az bár cukorka, ropi, margarinos kenyér vagy agyzsibbasztó pirula. Az már biztos, hogy ebben az egyöntetű világban nincs szükség forráskritikára: érdekes felvetések és megfontolások keverednek délibábos hipotézisekkel és nagyvonalúan kikerült következtetésekkel. Márpedig a paleolit diéta mozgalmának van egy be nem vallott reflektálatlan malthusiánus következménye: az emberiség mostani létszáma mellett sosem leszünk boldogok - a tudomány újabb csodája vagy alapos szelekció kell ahhoz, hogy fejenként néhány hallal is jóllakassunk minden egyes hitetlent.

Jaffa, 2010, 270 oldal, 3150 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.