Színezőkönyv

Johanna Basford: Titkos kert

Könyv

Kíváncsi voltam, de szkeptikus. Egyrészt, mert Johanna Basford felnőtteknek szóló színezőkönyve miatt tömegeknek lett új kedvenc hobbija. (Nem csoda, hogy a példányokat itthon is hamar elkapkodták – a következő megjelenés július 24-ére várható.) Másrészt úgy tizenöt éve nem volt színes ceruza a kezemben.

Már maga a kivitel is elbűvölő: különleges kiadás, szokatlan formátum, matt papírborító. Indák, virá­gok, madarak, cizellált szecesszió. A kertmotívum ráadásul telitalálat: metaforikus gazdagsága olyan témává avatja, amelyet felnőttként és gyerekként is szerethetünk. A 10-től 99 éves korig nem vicc: az apró­lékos minták kiszínezése tényleg bárkit kikapcsol, bár türelmetleneknek és remegős kezűeknek kevéssé ajánlott. A virág- és levélrengeteg persze főleg szabadidőt, tűhegyesre faragott ceruzákat és edzett ujjakat igényel. De így is jó projekt, hiszen ha valaki hetek, hónapok (netán évek) alatt végigszínezi a kötetet, igazán különleges és egyedi könyvvel lehet gazdagabb. Csak a megszövegezés zavaró néhol, a „szí­nezd ki” és „rajzold tovább” zavarba ejtő, kisiskolás imperatívusza. De legalább a giccset kerüli, és hagy gondtalanul elmerülni magában. Olyannyira, hogy fontos megjegyezni: masszívan addiktív (tapasztalatok szerint a függőség családtagokra is könnyen átterjed). A stressz­oldó funkciója pedig tökéletes – egészen addig, amíg valaki véletlenül meg nem löki az asztalt, vagy amíg abba nem kell hagyni a színezést a cikkleadási határidő miatt.

Fordította: Boczán Bea. Manó Köny­vek, 2015, 96 oldal, 3490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.