Krasznahorkai és Nádas a Nobel-díj nagy esélyesei között

  • - urfi -
  • 2016. szeptember 26.

Könyv

Bob Dylan és Milan Kundera a kanyarban sincsenek hozzájuk képest. Most lehet elkezdeni izgulni.
Krasznahorkai új könyvét dedikálja az Írók Boltjában

Krasznahorkai új könyvét dedikálja az Írók Boltjában

Fotó: MTI

Az irodalmi Nobel-díj október eleji odaítélése előtt minden évben feltűnnek a sajtóban az angol fogadóiroda, a Ladbrokes oddsait ismertető, játékos hangvételű cikkek. Az esélylatolgatásokat ugyanis senki nem veszi komolyan, hiszen a jelölés és a kiválasztás minden fázisa egyaránt titkos (erről lásd korábbi cikkünket!). Tekintélyes lapokban is rendre azt olvashatjuk, hogy általában váratlan eredmény születik, illetve hogy a fogadóirodák szinte mindig tévednek. A valóság azonban ennél izgalmasabb - és sajnos kicsit gyanúsabb is.

A svéd Tomas Tranströmer 2010-ben sokáig állt a lista élén, és győzelme évében, 2011-ben is a második helyen, 7 az 1-hez lehetett fogadni. 2012-ben a Ladbrokes-nál második helyen (8:1) álló kínai Mo Jen nyerte el a díjat. Ahogy akkor, úgy a következő évben is a közönségkedvenc Murakami Haruki vezette a listát, de másodszor sem ő, hanem az eredményhirdetés előtt két nappal második helyen álló (4:1) kanadai író, Alice Munro örülhetett. A francia Patrick Modiano győzelmére a fogadás kezdetekor 100:1 (!) arányban lehetett pénzt feltenni, de a bejelentés előtti héten az élre tört, és harmadik helyen (10:1) érte a nagy hír. A belarusz Szvetlana Alekszijevics viszont már előző évben is esélyes volt, 2015-ben pedig úgy diadalmaskodott, hogy első helyen állt a Ladbrokes listáján.

Az elmúlt években gyakran elhangzott, hogy a Nobel-bizottság egyre inkább hajlamos kevésbé ismert szerzőket választani. A legutóbbi öt díjazott például bizonyosan nem szerepelt előkelő helyen sem az eladási listákon, sem a különböző nyugati kánonokban. Egyszerűbben: nem voltak világklasszisok sem az olvasók, sem a kritikusok szemében. Legalábbis biztosan nem annyira, mint például a fogadási listán is minden évben felbukkanó Thomas Pynchon, Salman Rushdie, Peter Handke, Ámosz Oz, Philip Roth, Milan Kundera, Margaret Atwood, Tom Stoppard, John Ashbery és a többiek. Ha viszont végignézünk az előző bekezdés kiemelésein, vagyis a legutóbbi Nobel-díjasok listás helyezésein, akkor azt látjuk, hogy ezek a világszinten kevésbé ismert írók a Ladbrokes-nál valahogy mégis benne voltak az első háromban.

Noha minden évben hatalmas meglepetés a díjazott személye, a Ladbrokes mégis hiba nélkül ráérez minden alkalommal. Ha ehhez hozzávesszük az utolsó napokban gyanúsan csökkenő oddsokat (például Modiano esetében), akkor nem olyan vad ötlet arra gyanakodni, hogy a fogadóirodának vannak információi arról, amiről elvileg senki, még a díjazott sem tudhat a bejelentés előtt fél óráig. Vagy legalább hall róla megbízható pletykákat.

(Ezen a ponton szükséges eloszlatni még egy tévhitet. A Ladbrokes oddsait elsősorban nem a fogadások száma vagy összege alakítja, hanem egy ezzel megbízott kurátor állítgatja. Az angol nyelvterületen emlékezetes névvel rendelkező svéd Magnus Puke az irodalmi Nobel mellett a téli sportok felelőse a Ladbrokes-nál, és bár szabadidejében szívesen ír verseket, kétséges, hogy kifinomult irodalmi szimata vezetné nyomra minden évben.)

Milyen következtetést lehet tehát levonni a lista aktuális állásából?

false

 

Fotó: Ladbrokes

Egyelőre korai lenne elbízni magunkat. Jól eső érzés két magyart is látni a 12 legesélyesebb között, ráadásul ez a mostani élmezőny a Ladbrokes régi favoritjain (Murakami, Ngugi Wa Thiong'o és Adonisz) túl is szinte kizárólag nagyon nagy nevekből áll, amitől még jobban fest Krasznahorkai és Nádas neve a sorban. De mint azt fent bemutattuk, az elmúlt öt évben nem nyert olyan író, aki a Ladbrokes-nál nem szerepelt a három legesélyebb között, Nádas és Krasznahorkai pedig egyelőre hátrébb állnak.

Az igazi izgalmak viszont előttünk: ha ugyanis bármelyik író oddsai meredeken csökkenni kezdenek a bejelentés előtti napokban, az valószínűleg nem a véletlen műve lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.