Könyv

Minden út Rómából

Philippe Sands: Patkányút. Egy szökevény náci szenvedélyes élete és titokzatos halála

Könyv

Philippe Sands neve itthon is ismert, leginkább úgy, mint a népirtás és az emberiesség elleni bűnök fogalmát személyes történeteken keresztül megvilágító Kelet-nyugati utca szerzője. A brit, anyai ágról francia származású, zsidó gyökerekkel rendelkező, „civilben” neves nemzetközi jogász gyakorlatilag e könyv folytatásaként, vagyis az egyik történetszálát továbbgombolyítva írta meg Patkányút című művét.

(Vele készült interjúnk: „Egy tömegsírnál végződik”, Magyar Narancs, 2020. április 23.)

Egy különleges nyomozás izgalmas története ez, mely egy olyan ember halálának a körülményeit vizsgálja, aki rettenetes bűnök elkövetője s mások rémtetteinek a tanúja volt, s aki számos titkát a sírba vitte. Többen – közöttük közeli hozzátartozói és segítői – is úgy vélik, hogy nem természetes halállal halt meg.

Az osztrák származású, pályája során mind magasabb SS-rangban (végül Gruppenführerként) szolgáló Otto von Wächter a 2. világháború alatt lett élet és halál ura a (Timothy Snyder kifejezését alkalmazva) „véres övezetben”: a németek megszállta Lengyelország, hivatalos német nevén a generalgouvernement (Főkormányzóság) két közigazgatási egységében is vezető volt. Előbb a krakkói, majd a szovjetektől visszafoglalt (1939–1941-ben a sztálini terror rémségeit is elszenvedő) galíciai kormányzóságot irányította a nürnbergi perben halálra ítélt Hans Frank főkormányzó egyik helyetteseként. A krakkói gettó létrehozójaként hírhedtté vált Wächter számtalan lengyel állampolgár kivégzéséhez adta a nevét, Kelet-Galícia vezetőjeként pedig személyes felelősség terheli az ottani sok százezres zsidóság zömének legyilkolásáért.

Sands előző könyve írása során ismerkedett meg Hans Frank fiával, Niklasszal. A magának újságíróként nevet szerző Niklas élesen elhatárolódott apja cselekedeteitől, s azokat mélységesen elítélte. Sands az ő ajánlása és közvetítése nyomán került szinte baráti viszonyba Otto von Wächter fiával, Horsttal, aki viszont élénken tagadta neki, hogy apjának köze lett volna a tömeggyilkosságokhoz, s azt állította, hogy a szervezett mészárlásokat a kormányzóság SS- és rendőri vezetői bonyolították. Ezzel együtt is Sands kezébe adta a családi levelezést, aki ennek révén (és megannyi más forrást, levéltári anyagot és szemtanúi vallomást feldolgozva) olyan dolgokat is kiderített, amelyek legkevésbé sem vágnak egybe a családi emlékezettel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.