Könyv

Önálló életre kel - Szántó T. Gábor: Édeshármas

  • Vári György
  • 2013. február 21.

Könyv

 


Szántó T. Gábor Édeshármas című könyve képes arra, ami minden egyébtől függetlenül is képes igazolni egy regényt: emlékezetes figurát teremt. Reb Slojme akadékoskodó, szorongó, türelmetlen és mégis bölcs öregember. Bölcs és nyugtalan, mert hiába nagy tudású és elkötelezett ismerője a zsidó vallási hagyománynak, mégsem képes huzamosabb ideig jámborságra. Nagy kérdéseire - a holokauszttól a testi szerelemig - nem érkezhet adekvát válasz hagyományán belülről, neveltetése nem hozható kapcsolatba az életével. Többszörösen világát vesztett tanító, akinek gyermekkora feltámaszthatatlanul füstté lett 44-ben, otthon tanult életformája pedig azért is folytathatatlanná vált, mert mesterségesen beszűkítette volna eleven érdeklődését. Nem ebben a világban él, hiába látott épp elég sokat belőle. Ennek az alaknak sok gesztusa, vonása, frappáns megjegyzése ismerős lehet olvasmányainkból Sólem Aléchemtől Singerig és tovább, de épp ilyennek még soha nem láthattuk azelőtt, hogy az Édeshármas megszületett volna. Banálisan szomorú kalandjai és - legfőképpen - reflexiói élesen vésik bele groteszk, idegesítő és szeretetre méltó alakját az emlékezetbe.

 

Környezete - a hozzá hasonlóan tétova és helyét kereső fiatalember, aki tőle vár tanácsot, sőt tanítást, valamint az ő barátnője, akivel kapcsolata időről időre megszakad, majd újraéled - inkább csak hol jobban, hol ügyetlenebbül felhasznált dramaturgiai kellék: szituációkat teremtenek reb Slojme számára, hogy megjelenhessen bennük. Ezért nem valódi édeshármas a könyv, a fiatalok csak statisztálnak az öregúr fellépéseihez. Reb Slojme uralkodik a regényen, fölé nő, tönkreteszi belső arányait, önálló életre kel, és ezzel meg is menti a szöveget. Halála után beköltözik a szereplők képzeletébe, és onnantól uralkodik egész elrontott életükön örökkön-örökké, mint az utóbbi évek magyar irodalmának egyik legsikerültebb regényalakja.

L'Harmattan Kiadó, 2012, 276 oldal, 2700 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.