KÖNYVMELLÉKLET – kritika

Szellemi önéletrajz szaxofonra

Fenyvesi Ottó: Paloznak overdrive

  • Radics Viktória
  • 2022. április 27.

Könyv

Szellemi önéletrajz csak vers vagy (filozófiai) vallomás lehet. Fenyvesit régóta egy ilyen szellemi, spirituális történet érdekli, a sajátja, meg azoké, akiket közel érez magához. A Halott vajdaságiakat olvasva címmel megjelentetett versesköteteiben például olyan halott írókat, művészeket és társakat faggat, akiknek egy részét személyesen sosem ismerte. Ennek a történetnek tehát nem a születés a kezdete és nem a halál a vége.

Talán azzal a ponttal jelölhetném ki a kezdetet, amelyet Fenyvesi egy olyan versében határoz meg, amely nem szerepel ebben a mostani könyvben. Nincs címe, így hangzik: „Bevezetés az életbe: / apámtól – útravalóul – / két pofont kaptam. / Kicsit megszédültem. / Dominus vobiscum. / Voltak, voltak bűneim. / Megbántam. Aztán átadtam / magam a szeretetnek. / Már hangolt a zenekar: I Can’t Get No.” A gyerekkor a Paloznak overdrive-ban (de Fenyvesi más köteteiben is) részletesen megjelenik – ez egy vidéki, falusias környezetben, Gunarason és Topolyán töltött „vad” gyerekkor, igazi, olykor az eksztázisig fokozódó utcai gyerekjátékokkal. Erre én is így emlékszem. Játszótér nélkül, az udvarban, a folyóparton meg az erdőszélen folytatott játékok olykor frenetikus „overdrive”-ok voltak, szülői fenyítésekkel kísérve. A kötetnyitó versben (Chlorophylle és Minimum) is ezeket a képeket látjuk a jugoszláv képregényhősök társaságában. „Sztrip”-olvasók voltunk mind gyerekkorunkban, így tanultunk meg szerbhorvátul.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.