Könyv

Szükséges és lehetetlen

Wisława Szymborska: A növények hallgatása – Válogatott versek

Kritika

Vannak, akik szeretik a költészetet. De szeretik a húslevest is cérnametélttel, és még sok minden mást is, például kutyát simogatni. De hogy mi is az a költészet, arról, habár sok ködös válasz született már, a vers írójának – a Vannak, akik szeretik a költészetet című versé, amelyből az idézett gondolatok is származnak – fogalma sincs.

Idegen is lenne tőle az efféle kinyilatkoztatás. Ebben a kötetben ugyan többször is szerelmet vall a költészetnek, de ugyanakkor meg is mosolyogja azt. Mintha a költészet inkább egyfajta magatartás, attitűd volna, és nem is feltétlenül az írott szóban öltene testet. A Vannak, akik szeretik a költészetet zárlatával is inkább megmutatja, amit körbejárni próbál: „Én meg nem tudom és nem tudom, és ebbe / kapaszkodom mentőkorlátként.” Maga a versírás a mentőkorlát, vagy ez a nem tudás? Máshol is él hasonlóan zavarba ejtő szerkezettel: „Vannak, akik ügyesebben űzik az életet. / Rend van bennük és körülöttük. / Mindenre mód és helyes válasz.” A felsorolás még folytatódik, például azzal, hogy „Lepecsételik az egyetlen igazságot, / a felesleges tényeket papírdarálóba dobják, / az ismeretleneket / előre kijelölt dossziékba.” A lírai én néha irigyli is ezeket az embereket, mégis: örül, hogy ő nem tartozik közéjük. Csak egy bizonyosság van: a bizonytalanság.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.