Zavargások Svédországban

Füst és láng

  • - kovácsy -
  • 2013. június 30.

Külpol

2005 és 2007 ősze: Párizs környéke, 2011 augusztusa: brit nagyvárosok, 2013. május: Stockholm és egy sor további város Svédországban. Fiatalok, többnyire második generációs bevándorlók gyújtogatnak, majd dobálják kővel a kiérkező rendőröket, tűzoltókat, mentőket. Elégedetlenség? Frusztráció? Randalírozhatnék?

Hasonló zavargások már többször is lezajlottak az elmúlt években Svédországban, csak éppen nem ilyen sok (tucatnyi) helyen egyszerre, és nem tartottak ennyire sokáig. A helyi elemzések szerint ezek a megmozdulások tették lehetővé például 2010-ben a szélsőjobboldali Svéd Demokraták parlamentbe kerülését. És ne gondoljuk, hogy csupa idegengyűlölő svéd szavazott csak rájuk! Olyan bevándorlók is támogatták őket, akiknek sikerült betagozódniuk a svéd társadalomba, és talán attól tartottak, hogy visszasorolódnak a dühöngésük által magukkal szemben ellenszenvet gerjesztő, továbbra is a periférián toporgó külföldiek közé.

A lakótelepek, ahol a múlt héten bölcsődét, iskolákat, könyvtárat, bankfiókot, éttermeket gyújtottak fel, a többtucatnyi - nyilván jórészt bevándorlók tulajdonában lévő - autóról nem is beszélve, a hatvanas-hetvenes években épültek. Az egymillió új lakás programja, a "Miljonprogrammet" egyrészt nagymértékben korszerűsítette a svéd lakásállományt, még ha komoly (a nálunk megszokottnál persze jóval enyhébb) esztétikai engedmények árán is, másrészt lehetőséget adott a bevándorlók elhelyezésére, akiket Svédország mind a mai napig sokkal nagyobb arányban fogad be, mint bármely más európai ország. Jugoszlávia felbomlása idején ide menekültek a legtöbben a harcok elől, aztán vagy százezren jöttek Irakból, akárcsak a többi konfliktuszónából, Afganisztántól Szomálián keresztül manapság éppen Szíriáig. Hivatalosan idén is több mint ötvenezer menekültet készülnek befogadni - csak Szomáliából mintegy húszezret. A kilenc és fél milliónyi svéd lakosság 15 százaléka külföldön született, az első és második generációs bevándorlók száma 1,8 millió.

A bejegyzett munkanélkülieknek viszont 35 százaléka született Svédországon kívül, és a hatalmas lakótelepek szegregálódása tovább rontja a helyzetet. Összesen 23 ilyen településen voltak zavargások az elmúlt héten, amelyek közvetlen ürügye az volt, hogy egy nagykéssel vagy machetével fenyegetőző idős portugál bevándorlót megöltek a megfékezésére kiérkezett rendőrök - nem ott, ahol a gyújtogatás elkezdődött. A rendőrségi beszámolók szerint a Husby nevű stockholmi elővárosban kirobbant éjszakai megmozdulások azonosított vagy őrizetbe vett résztvevői között ugyanúgy voltak fiatalkorúak, mint 30-35 évesek, svédek, mint bevándorlók (Husbyban több mint száz különféle nemzetiség képviselteti magát).

A The Guardian által idézett, ázsiai származású helyi orvostanhallgató szerint korábban a bevándorlók számára ugródeszkát jelentett a lakótelep, ahonnan egy-két évtized múltán feljebb léptek. A lemaradók azonban az évek során feltorlódtak, így egyre nőtt az alacsony végzettségűek, a továbblépésre képtelenek aránya, ami egyrészt fokozta a munkanélküliséget, másrészt munkakereséskor meg is bélyegezte az itt élőket. Más források azt hangsúlyozzák, hogy az újabb és újabb hullámokban érkező bevándorlók rokonaik, ismerőseik, honfitársaik közelében igyekeztek letelepedni, s így fokozatosan nemzetiségi gettók jöttek létre, amelyek lakói még tévét is a saját nyelvükön néznek, svédekkel pedig alig kerülnek kapcsolatba - már csak azért sem, mert a svéd lakosok elvándorolnak, és ma már 40 százalékos kisebbségben vannak Husbyban. Igaz, hogy a következő generációt az iskolában rászorítják a svéd nyelv elsajátítására, sőt az állam még többletforrásokat is biztosít a külföldieket oktató intézményeknek, csakhogy a munkanélküliség szorításából a középiskolát, sőt egyetemet végzettek sem tudnak kikerülni az őslakosokhoz hasonló arányban. A Husbyban lakó 25-55 évesek több mint 10 százaléka munkanélküli, a nem egészen félórányira lévő Stockholmban ez az arány csak 3,5 százalék. Ugyanakkor Svédország vidéki területein ugyanilyen nehezen találnak állást a pályakezdő fiatalok.

A svéd jóléti állam szolgáltatásai már a 90-es évek óta fokozatosan szűkülnek, ami az egyenlőtlenségek látványos - jóllehet viszonylagos - növekedéséhez vezetett. 1995-ben az OECD-n belül még a legalacsonyabb volt a svéd szegénységi szint, 2010-re már a 14. helyre (többek között Csehország mögé) esett vissza a 34 tagország listáján.

Miközben az iskolában kiemelten közvetítik az olyan értékeket, mint a tolerancia, a másság tudomásulvétele, a nemzetiségek, vallások és nemek közötti egyenlőség, a bevándorlók második nemzedéke a hétköznapokban nem ugyanezekkel az eszményekkel szembesül. Az álláspályázatoknál igenis kimutathatóan hátrányt jelent az idegenül csengő név, a gettósodó előváros mint lakóhely, a rendőrök pedig előszeretettel igazoltatják a kevésbé világos bőrszínűeket, akiket aztán le is majmoznak, niggereznek. Így aztán hiába újítja fel az állam az iskolákat, könyvtárakat, ifjúsági központokat, parkosítja a lakótelepeket, a tényleges beilleszkedés a romló gazdasági feltételek mellett egyre nehezebben halad, nő hát az általános elégedetlenség - sokan mondják a (kormánypárti) jobboldalon, hogy magát a bevándorlási politikát kellene újragondolni. Nem összekeverendő mindezzel a zavargások ügye: végül is pár száz, részben priuszos, részben elhanyagoltan tengődő balhés arc dobálózott kővel, a gyújtogatásokkal pedig olykor megvárták a riasztott újságírók kiérkezését, miközben a rendőrök tudatosan minimalizálták a jelenlétüket, kipróbált helyi öntevékeny (például szülői, egyházi) csoportokra bízva a randalírozók megfékezését. Mindez aligha rendíti meg Svédországot.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.