Zavargások Svédországban

Füst és láng

  • - kovácsy -
  • 2013. június 30.

Külpol

2005 és 2007 ősze: Párizs környéke, 2011 augusztusa: brit nagyvárosok, 2013. május: Stockholm és egy sor további város Svédországban. Fiatalok, többnyire második generációs bevándorlók gyújtogatnak, majd dobálják kővel a kiérkező rendőröket, tűzoltókat, mentőket. Elégedetlenség? Frusztráció? Randalírozhatnék?

Hasonló zavargások már többször is lezajlottak az elmúlt években Svédországban, csak éppen nem ilyen sok (tucatnyi) helyen egyszerre, és nem tartottak ennyire sokáig. A helyi elemzések szerint ezek a megmozdulások tették lehetővé például 2010-ben a szélsőjobboldali Svéd Demokraták parlamentbe kerülését. És ne gondoljuk, hogy csupa idegengyűlölő svéd szavazott csak rájuk! Olyan bevándorlók is támogatták őket, akiknek sikerült betagozódniuk a svéd társadalomba, és talán attól tartottak, hogy visszasorolódnak a dühöngésük által magukkal szemben ellenszenvet gerjesztő, továbbra is a periférián toporgó külföldiek közé.

A lakótelepek, ahol a múlt héten bölcsődét, iskolákat, könyvtárat, bankfiókot, éttermeket gyújtottak fel, a többtucatnyi - nyilván jórészt bevándorlók tulajdonában lévő - autóról nem is beszélve, a hatvanas-hetvenes években épültek. Az egymillió új lakás programja, a "Miljonprogrammet" egyrészt nagymértékben korszerűsítette a svéd lakásállományt, még ha komoly (a nálunk megszokottnál persze jóval enyhébb) esztétikai engedmények árán is, másrészt lehetőséget adott a bevándorlók elhelyezésére, akiket Svédország mind a mai napig sokkal nagyobb arányban fogad be, mint bármely más európai ország. Jugoszlávia felbomlása idején ide menekültek a legtöbben a harcok elől, aztán vagy százezren jöttek Irakból, akárcsak a többi konfliktuszónából, Afganisztántól Szomálián keresztül manapság éppen Szíriáig. Hivatalosan idén is több mint ötvenezer menekültet készülnek befogadni - csak Szomáliából mintegy húszezret. A kilenc és fél milliónyi svéd lakosság 15 százaléka külföldön született, az első és második generációs bevándorlók száma 1,8 millió.

A bejegyzett munkanélkülieknek viszont 35 százaléka született Svédországon kívül, és a hatalmas lakótelepek szegregálódása tovább rontja a helyzetet. Összesen 23 ilyen településen voltak zavargások az elmúlt héten, amelyek közvetlen ürügye az volt, hogy egy nagykéssel vagy machetével fenyegetőző idős portugál bevándorlót megöltek a megfékezésére kiérkezett rendőrök - nem ott, ahol a gyújtogatás elkezdődött. A rendőrségi beszámolók szerint a Husby nevű stockholmi elővárosban kirobbant éjszakai megmozdulások azonosított vagy őrizetbe vett résztvevői között ugyanúgy voltak fiatalkorúak, mint 30-35 évesek, svédek, mint bevándorlók (Husbyban több mint száz különféle nemzetiség képviselteti magát).

A The Guardian által idézett, ázsiai származású helyi orvostanhallgató szerint korábban a bevándorlók számára ugródeszkát jelentett a lakótelep, ahonnan egy-két évtized múltán feljebb léptek. A lemaradók azonban az évek során feltorlódtak, így egyre nőtt az alacsony végzettségűek, a továbblépésre képtelenek aránya, ami egyrészt fokozta a munkanélküliséget, másrészt munkakereséskor meg is bélyegezte az itt élőket. Más források azt hangsúlyozzák, hogy az újabb és újabb hullámokban érkező bevándorlók rokonaik, ismerőseik, honfitársaik közelében igyekeztek letelepedni, s így fokozatosan nemzetiségi gettók jöttek létre, amelyek lakói még tévét is a saját nyelvükön néznek, svédekkel pedig alig kerülnek kapcsolatba - már csak azért sem, mert a svéd lakosok elvándorolnak, és ma már 40 százalékos kisebbségben vannak Husbyban. Igaz, hogy a következő generációt az iskolában rászorítják a svéd nyelv elsajátítására, sőt az állam még többletforrásokat is biztosít a külföldieket oktató intézményeknek, csakhogy a munkanélküliség szorításából a középiskolát, sőt egyetemet végzettek sem tudnak kikerülni az őslakosokhoz hasonló arányban. A Husbyban lakó 25-55 évesek több mint 10 százaléka munkanélküli, a nem egészen félórányira lévő Stockholmban ez az arány csak 3,5 százalék. Ugyanakkor Svédország vidéki területein ugyanilyen nehezen találnak állást a pályakezdő fiatalok.

A svéd jóléti állam szolgáltatásai már a 90-es évek óta fokozatosan szűkülnek, ami az egyenlőtlenségek látványos - jóllehet viszonylagos - növekedéséhez vezetett. 1995-ben az OECD-n belül még a legalacsonyabb volt a svéd szegénységi szint, 2010-re már a 14. helyre (többek között Csehország mögé) esett vissza a 34 tagország listáján.

Miközben az iskolában kiemelten közvetítik az olyan értékeket, mint a tolerancia, a másság tudomásulvétele, a nemzetiségek, vallások és nemek közötti egyenlőség, a bevándorlók második nemzedéke a hétköznapokban nem ugyanezekkel az eszményekkel szembesül. Az álláspályázatoknál igenis kimutathatóan hátrányt jelent az idegenül csengő név, a gettósodó előváros mint lakóhely, a rendőrök pedig előszeretettel igazoltatják a kevésbé világos bőrszínűeket, akiket aztán le is majmoznak, niggereznek. Így aztán hiába újítja fel az állam az iskolákat, könyvtárakat, ifjúsági központokat, parkosítja a lakótelepeket, a tényleges beilleszkedés a romló gazdasági feltételek mellett egyre nehezebben halad, nő hát az általános elégedetlenség - sokan mondják a (kormánypárti) jobboldalon, hogy magát a bevándorlási politikát kellene újragondolni. Nem összekeverendő mindezzel a zavargások ügye: végül is pár száz, részben priuszos, részben elhanyagoltan tengődő balhés arc dobálózott kővel, a gyújtogatásokkal pedig olykor megvárták a riasztott újságírók kiérkezését, miközben a rendőrök tudatosan minimalizálták a jelenlétüket, kipróbált helyi öntevékeny (például szülői, egyházi) csoportokra bízva a randalírozók megfékezését. Mindez aligha rendíti meg Svédországot.

Figyelmébe ajánljuk

Átvitt értelem

Jędrzej apukája bokszbajnok volt a hetvenes években, de megmondták neki az elvtársak, hogy az olimpián majd veszítenie kell a szovjet versenyzővel szemben, mire ő abbahagyta az egészet, fiát kifejezetten eltiltotta a boksztól, szegény bányászként, a munkahelyén kapott légúti betegségben halt meg. Megfulladt. Konkrétan és átvitt értelemben is.

Blue Bayou

  • - turcsányi -

Az időutazás és a vérfertőzés közé nehéz egyenlőségjelet tenni. Ám tudjuk jól, hogy a mozi csodákra képes.

Truffaut-ra várva

Értelmiségi fiú és pincérlány nem lehetnek egymáséi az osztálykülönbség miatt. A fiú (Victor Belmondo, a nagy Jean-Paul fia, látszik is rajta) egyetemre jár, filmrendezői ambíciói vannak, és társadalmi helyzetének megfelelő, sznob barátai, akik ki nem hagynák az alkalmat a nem csak Truffaut-t, de Marilyn Monroe-t sem ismerő lány cikizésére (akit Marie-Line-nek hívnak, haha).

Kint is bent

  • Kiss Annamária

Gombfoci, műbőr fotelek, kőbányai világos; szemüvegek óriási kerettel, húsleves és rántott hús; skálás szatyor, műanyag ételhordó, Wunderbaum és pajesz.

Kötelező olvasmány

  • Németh Gábor

Ballát olvasni olyan, mintha az ember fölülne a hullámvasútra, és életkori sajátosságainak megfelelően viselkedne. Sose tudod, mi jön, sikoltozol és üvöltesz, hol félelmedben, hol örömödben. Lásd még a paraszt bácsit a viccben, akit elvittek műrepülni. Aki sok mindenre számított, még arra is, hogy becsinál, de arra azért nem, hogy az egész a nyakában végzi.

 

Az orosz mese

„Önök felfüggesztett szabadságvesztéssel, Damoklész kardjaként próbálnak fenyegetést elérni nálam. Én ott leszek, ott fogok harcolni. Ha akarnak, dugjanak érte börtönbe. Most már tényleg csak egy hajszál választ el tőle. Dugjanak börtönbe, megyek, de én ott leszek kint az emberekkel, most pedig kivonulok a magyar parlamentből, de ne féljenek, önök is ki fognak, csak önök nem önszántukból. Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!”

A pánik és a reakció

Lassuló és kimerülő gazdaság, növekvő elégedetlenség a mélyben, a semmiből előtört politikai versenytárs, rakétasebességgel lefalcoló külföldi szövetségesek. Ennél nagyobb veszély nem is leselkedhet az egyeduralomba belekényelmesedett kormányra.

 

A pecsenyekacsa alkonya

Eddig Európa 30 baromfitartó gazdaságában tört ki a madárinfluenza, ezért e helyeken a teljes állományt felszámolták. Az esetek harmada Magyarországhoz köthető, a legtöbb állatot viszont Olaszországban kellett leölni. A baromfi-feldolgozókat idővel alapanyag­hiány sújthatja.