Heil Péter

Ideiglenesen alkalmatlan

Elveszik-e Orbántól a magyar EU-elnökséget?

Külpol

A baj mindig csőstül jön – tartja a mondás, és nagyon úgy néz ki, hogy ez most a magyar–EU-kapcsolatokra is igaz. Nem elég az uniós szerződésben foglalt alapértékek és alapvető polgári jogok megsértése miatt indult, ún. 7-es cikkely szerinti eljárás. Nem elég, hogy Magyarország lassan hat hónapja nem jut hozzá több ezer milliárd forint EU-támogatáshoz. Az Európai Parlament a múlt héten újabb frontot nyitott az Orbán-kormány ellen.

A Fidesz bűneit ostorozó, most már sokadik határozatuk tervezetében az EP-képviselők azt követelték, hogy Magyarországtól vegyék el az unió Tanácsának – a tagállami szakminiszterek döntéshozó testületének – soros elnökségét, amelyet 2024 második félévében kellene betöltenie. Példátlan ötlet, és példátlan gyalázat Magyarországnak. Már megint.

Nem önzetlen közvetítő

A Tanács a tagállami érdekek képviseletének színtere, az unió két egyenrangú jogalkotó testületének egyike. Bármilyen uniós jogszabály megszületéséhez a Tanács és a Parlament megállapodása, egyetértése szükséges. A Tanács soros elnöksége két szempontból fontos alkalom egy-egy tagállam számára. Egyrészt azért, mert lehetőséget ad arra, hogy fél évig – bizonyos határok között – előtérbe állíthassa azokat a témákat, amelyek számára érdekesek. Másrészt azért, mert fél évig a soros elnök ország próbálkozhat azzal, hogy az EU napirendjét aktuálisan meghatározó ügyekben összehozza a közös álláspontot. És ha ezt a gyakorta bonyolult feladatot becsülettel, hatékonyan végzi, azzal jelentősen megnövelheti tekintélyét, megkönnyítve, hogy a későbbiekben elérje saját céljait is.

Azt, hogy Magyarország jelenleg alkalmatlan a soros elnökség betöltésére, a brüsszeli folyosókon már hónapok óta hallani. A probléma formális része az, hogy az Orbán-kormány aligha elnökölhet olyan vitákat a jogállami eljárásban, illetve a 7-es cikkely szerinti eljárásban, amelyeknél éppen a saját jogsértéseiről van szó. De ennél is nagyobb súllyal esik latba az a tény, hogy a magyar vezetés az elmúlt néhány évben olyan sikeresen amortizálta le bizalmi indexét, ami lehetetlenné teszi, hogy eredményesen ellássa a semleges és önzetlen közvetítő – ahogy az angol mondja: az honest broker – szerepét. Nem beszélve arról, hogy a soros elnökség, ha nem is első helyen, de hivatali ideje alatt az EU-t a külvilág felé is képviseli, állandó szereplője a nemzetközi híreknek, egy kicsit az unió arca. És a jelek szerint nem sokan akarják, hogy ez az arc 2024 második felében Orbán Viktoré legyen.

Szó, ami szó, az előzmények is meglehetősen ominózusak. Magyarország 2011 első felében már volt az EU soros elnöke – és azt a periódust ugyancsak botrányok kísérték. A kedélyeket akkoriban a frissen megszületett médiatörvény korbácsolta fel, amely a magyar jogállam és a demokrácia lebontásának egyik legelső, emblematikus lépése volt. Az Európai Parlamentbe eredetileg elnökségi programját ismertetni érkezett Orbán Viktort szinte csak a sajtószabadságról kérdezték. Ezt követően, több fontos ügyben – a soros elnökséget szándékosan háttérbe szorítva – Herman Van Rompuy, az állam- és kormányfők tanácsának állandó elnöke ragadta magához a kezdeményezést. A magyar elnökség legnagyobb nemzetközi, sőt világpolitikai eseményének szánt keleti partnerségi konferenciát pedig egyszerűen áttették a sorban utánunk következő lengyelek félévére.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.