Irak: Jönnek a mollák?

  • Dorogman László
  • 2005. január 20.

Külpol

A szunnita pártok ismétlõdõ bojkottfelhívásai és az amerikaiak ragaszkodása a január 30-i dátumhoz egyre valószínûbbé teszi, hogy az Irakban rendezendõ parlamenti választásokból a síiták pártjai kerülnek ki gyõztesként. Ez nyugvópontra juttathatná Irak és Irán sok vihart átélt viszonyát, ugyanakkor persze fokozná a belsõ feszültséget.

Annak idején a Khomeini ajatollah által megtestesített iszlám fundamentalisták teheráni hatalma annyira megrémítette az USA-t, hogy maga is (igaz, titokban) a Moszkva hagyományos szövetségesének számító Irak mellé állt az iraki-iráni háborúban (1980-88). Az amerikai mûholdakról kapott felvételeket Washington átjátszotta Bagdadnak, tájékoztatva Szaddám Huszein elnök rezsimjét az iráni csapatmozgásokról, jelentõsebb erõk összevonásáról, katonai célpontokról.

Bár 2001. szeptember 11. után George Bush elnök a terrorizmust támogató országok, a "gonosz tengelyének" részei közé sorolta Iránt, az elsõ csapás mégis Irak ellen irányult. Szaddám megdöntése után az amerikai megszállók kimondták, hogy az új Irak politikai rendszerének felépítésében tekintetbe kell venni a vallási és etnikai elemeket. Vagyis Szaddám rezsimjével ellentétben, amelyben minden hatalom a szunnita arabok kezében összpontosult, a kormányzati és közigazgatási funkciókba be kell vonni a síitákat és a kurdokat is.

Ezt az elvet tükrözi a tavaly sorra alakuló pártok palettája is, amelyen minden árnyalat és etnikum megtalálható. Mivel a - fõleg Irak déli és keleti részén élõ - síiták teszik ki a lakosság többségét (59 százalék), ráadásul az Ali Szisztáni nagyajatollah által összekovácsolt Egyesült Iraki Szövetség számít a legjelentõsebb pártcsoportosulásnak (benne a Legfelsõbb Iszlám Forradalmi Tanács [SCIRI] nevû párttal), úgy tûnik, hogy a választások nyomán a síiták döntõ súlyra fognak szert tenni a 275 fõs iraki nemzetgyûlésben. Utóbbinak a feladata lesz az új alkotmány megszövegezése és egy átmeneti kormány megalakítása, amelyet a decemberben tartandó parlamenti választások után váltana fel egy "igazi" kormány. (Elõtte, még októberben rendeznének népszavazást az alkotmányról.)

A kisebbségi szereptõl érzett félelem magyarázza - legalábbis részben - a szûnni nem akaró merényleteket és robbantásokat, amelyek nap mint nap tucatnyi áldozatot követelnek, elsõsorban a szunniták lakta térségben. E 20 százaléknyi kisebbség szószólói nyíltan szorgalmazzák a választások elhalasztását legalább fél évvel. Legutóbb Adnan Pacsacsi, a (szunnita) Iraki Független Demokrata Párt vezetõje tört lándzsát a halasztás mellett - éppen a közbiztonság hiányát hozva fel érvként. (A szunniták legnagyobb pártja, a Mohszen Abdel Hamíd vezette Iraki Iszlám Párt még tavaly visszalépett a választáson való indulástól.)

Hogy nem is annyira a merényletektõl, mint inkább a fekete turbános síita klérus túlerejétõl érzett félelem áll a háttérben, azt jól mutatja az a kampány, amit (szunnita) politikusok, esetenként kormány-tagok folytatnak a síiták rovására, s aminek a szóhasználata ma már alig különbözik a radikális csoportok uszító hangnemétõl.

Gází al-Jáver ideiglenes államfõ december végén, a BBC-nek adott interjúban azzal riogatta honfitársait, hogy Irán komoly pénzekkel támogatja az iraki síiták pártjait, így próbálva befolyásolni a választások kimenetelét. Házem Szálen védelmi miniszter pár nappal késõbb "Irak és az arabok legveszedelmesebb ellenségének" nevez-te Iránt (mely tehát Izraelt is megelõzi).

Amerikai és európai

NATO-tisztek elõtt Bagdadban mondott beszédében Szálen leszögezte: mindent meg kell tenni e "csúszómászó fekete hordák megállítása érdekében". A miniszter, aki az Egyesült Iraki Szövetséget csak "iráni listának" nevezi, azt állította: az iráni hatóságok közremûködésével perzsák milliói kelnek át az 1400 kilométer hosszú iraki-iráni határon azzal a céllal, hogy bejegyeztessék magukat a közeli városok, falvak választói névjegyzékébe. (Az utóbbi állítás helytállósága ellenõrizhetetlen, az viszont tény, hogy Szisztáni ajatollah perzsa, nem arab, nincs is iraki útlevele. Már emiatt sem indulhatna a választáson, amit a felekezete is tilt számára. A teheráni mollákkal ellentétben Szisztáni a sía kvietista tanításának a követõje, amely nem teszi lehetõvé, hogy papok politikai hivatalt viseljenek.)

Nagyon is indul a választásokon, ráadásul komoly politikai ambíciókat táplál Abdelazíz al-Hakím, a SCIRI elnöke: õ áll a síita pártszövetség listájának elsõ helyén. A híres síita család hét férfi tagja közül már csak ketten éltek Szaddám bukásakor, a többieket a bagdadi diktátor pribékjei tették el láb alól. Abdelazíz bátyja, Mohamed Bakír al-Hakím ajatollah a 2003. augusztus 29-én a nedzsefi Ali imám mecset elleni merényletben vesztette életét, csaknem száz hívével együtt. Az ifjabb fivér ennek nyomán került a SCIRI élére, s lépett ki bátyja árnyékából.

Jóllehet tagja volt az ideiglenes kormányzó-tanácsnak, csak ritkán lehetett hallani róla. Ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy a háttérben ügyesen szõje a szálakat. Embereit sikerült bejuttatnia az ideiglenes kormányba, kapcsolatokat épített és ápolt, miközben létrehozta a Badr-brigádot, amely ma Irak legerõsebb milíciájának számít.

' maga is húsz évet töltött iráni számûzetésben; ápolt szakálla, gallér nélküli inge, barna pelerinje és fekete turbánja (ilyet csak Mohamed próféta leszármazottai viselhetnek) pontosan úgy néz ki, mint egy iráni molláé. A szunniták iránta érzett gyanakvását csak fokozta, amikor egy évvel ezelõtt a kormányzótanács tagjaként javaslatot tett az iraki család- és válásjognak a saría (iszlám törvénykezés) alapján történõ módosítására. A kezdeményezés a szunniták és a keresztények mellett még a szekuláris síitákat is felbõszítette, s végül e csoportok közös ellenállásán - no meg Paul Bremer kormányzó vétóján - megbukott.

Habár Hakím

e kezdeményezéssel kimutatta a foga fehérjét, s az amerikaiak joggal tarthatnak további fundamentalista ötleteitõl, a problémát számukra az jelenti, hogy más befutóra nemigen tehetnek a bagdadi versenyfutásban. A szunnita pártok bojkottfelhívása nyomán e felekezet hívei gyaníthatóan csak csekély számban mennek el szavazni január 30-án. A szintén síita, ám szekuláris beállítottságú Ijád Allávi ideiglenes miniszterelnök pártjának nincs igazán esélye a gyõzelemre. Allávit széles körökben az amerikaiak bábjának tekintik; személyét alaposan lejáratta a Fallúdzsa ellen indított (s az õ jóváhagyását bíró) amerikai ostrom, valamint a megszálló hadseregek elõtti hajbókolása.

Hakímnak viszont sikerült az, ami a Szaddám utáni iraki vezetõk közül senkinek: kellõ távolságot tartott az amerikaiaktól ahhoz, hogy széles néprétegek számára elfogadható és választható legyen. Ezzel egyidejûleg betartotta azt a "hideg békét" a megszállókkal, amelyre a választások és az új iraki parlament megalakulása után is szüksége lesz. Hakím mérsékeltebb, mint Muktadá asz-Szadr radikális síita hitszónok, és szava-hihetõbb, mint Ahmed Csalabi, a Pentagon egykor dédelgetett kedvence, akit idõközben már Washington is "ejtett".

Egyértelmûek az erõviszonyok a kurdok (19 százalék) lakta északi régióban. Arab vagy síita pártoknak itt eleve nem teremhet babér. Esélyeiket szinte a nullára csökkenti, hogy

a két nagy kurd

párt (KDP és PUK) a kurd-iszlamista Yekgirti Islami párttal együtt közös listát hozott létre. A kurdok (összesen ötmillióan vannak) január 30-án egyúttal a kurd regionális parlament összetételérõl is szavaznak, mintegy elõjátékaként az általuk erõsen óhajtott, Irakon belüli autonómiának.

A síiták várható gyõzelmével - úgy tûnik - az Egyesült Államok is megbékélt. Erre enged következtetni Colin Powell távozó külügyminiszter nyilatkozata, amely szerint Washingtonnak meggyõzõdése, hogy a síiták vezette majdani iraki kormányt nem Teheránból fogják irányítani, s az nem fog veszélyt jelenteni az amerikai érdekekre. Viszonzásul Hakím bejelentette, hogy kormányra kerülése esetén nem fogja követelni az amerikai csapatok azonnali kivonását Irakból.

Washingtont hosszú idõn át nyugtalanította az a gondolat, hogy a síiták iraki hatalomra jutását a Szaddám-rezsim elleni háború kudarcaként értelmezné a világ. Az iráni atomprogramról és Irak jövõjérõl az utóbbi hónapokban lezajlott amerikai-iráni pókerparti eredményével - úgy tûnik - mindkét fél elégedett. Irán engedett nukleáris ambícióiból, elfogadta a nemzetközi ellenõrzést atomlétesítményeiben. Cserébe viszont olyan regionális hatalommá válik, amely - az USA-val együtt - szavatolni hivatott az Irakban kialakult status quót. A "kiegyezés" jeleként január közepén a Halliburton (Dick Cheney amerikai alelnök egykori vállalata) az iráni Oriental Kish céggel közösen 310 millió dollár értékû megbízást kapott a teheráni kormánytól a Perzsa-öböl fenekén rejlõ földgázkincs feltárására.

Dorogman László

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.