Bele a képébe - Dobossy Kató pszichológus a neten folytatott terápiáról

Lélek

Néhány éve kezdett elterjedni hazánkban is a neten tartott terápia. Itthon még nincsenek szabályozások, de egyre többen veszik igénybe. Mivel járnak a távolsági webkamerás ülések? – erről kérdeztük a pszichológust.

Magyar Narancs: Milyen esetekben lehet interneten keresztül terápiát folytatni?

Dobossy Kató: A terapeuta szakmai beállítottságán múlik, hogy ezt a lehetőséget milyen típusú terápiára használja. Én pszicho­analitikusan orientált módszerrel dolgozom, arról tudok beszélni, hogy a Skype az ilyen típusú terápiában hogyan működik. A leggyakrabban akkor váltunk erre, ha egy már futó terápiában a páciens külföldre költözik, de még nem tart ott a kezelés, hogy lezárjuk, nem beszélve arról, hogy a megszokott környezetből kikerülve az ember gyakran elbizonytalanodik, talajvesztettnek érzi magát, ami felerősíti a szorongásait vagy más tüneteit. Ilyen esetben nagyon jó lehetőség az online terápia.

MN: Lehet-e eleve interneten keresztül indítani terápiát?

DK: Az első találkozásnak kiemelt szerepe van a pszichoterápiában. Ekkor dől el, hogy szimpatikusak vagyunk-e egymásnak, tu­dunk-e együtt dolgozni, a terapeuta ekkor szerzi a legfontosabb, a beteg diagnózisához és a kezelés menetével kapcsolatos döntésekhez szükséges információkat. Nem lehetetlen, de nehezebb és kockázatosabb Skype-on kezdeni. Én ragaszkodom a személyes első találkozáshoz, és ahhoz is, hogy később is rendszeresen találkozzunk. A kép, amit egy ember lelkiállapotáról kapok, teljesebb, ha ott ül velem szemben, ha nemcsak a fejét látom, hanem például azt is, hogy mit csinál a kezével. Arról nem is beszélve, hogy a páciens teljesen máshogy ül otthon, a saját foteljében, mint nálam, a rendelőben. Én mindig a rendelőmből szoktam bejelentkezni, így a kliens nagyjából azt látja belőlem, mintha velem szemben ülne a szobában. A pszichoterápiában általános szabály, hogy a terapeuta személye, családja, privát szférája a háttérben marad. Ezért a pszichológusnak nem tanácsos otthonról indítania a hívást.

false

MN: Másképp kell felkészülni egy ilyen ülésre?

DK: Mindkettőnk fantáziájában pluszdolgok jelennek meg amiatt, ami látszik, és ami nem. Ezzel mindenképp többletmunkám van. Élőben a kliens például látná, hogy milyen cipő van rajtam, és hogy egyedül vagyunk a szobában. Mindez azért fontos, mert a terápiában igyekszünk közösen megérteni azokat a vágyakat, érzéseket, reális vagy akár irreális fantáziákat, amelyek a páciensben a terapeutával vagy az egész terápiás helyzettel kapcsolatban születnek. De például annak, hogy közelről látjuk egymás arcát, lehet egy pluszintimitása. A mimika sokkal inkább meghatározó, mint személyes találkozások során, amikor az ember a másik egész testi kommunikációjára figyel.

MN: Okozhat-e gondot a fantáziáknak a felerősödése?

DK: Vannak betegek, akiket biztosan lebeszélnék arról, hogy Skype-on legyünk kapcsolatban. Paranoid tünetek esetén előfordulhat, hogy a páciens félelmei az online kapcsolat miatt felerősödnek.

MN: Fel lehet arra készülni, hogy technikai okok miatt megszakad a kapcsolat?

DK: Mindketten tudjuk, hogy ez előfordulhat. Ettől persze még nem kevésbé frusztráló. Élőben a terapeuta alakítja ki a terápiás helyzet keretét, a Skype-ülés során viszont van egy külső tényező, amit ő sem kontrollálhat. De a köztünk lévő kapcsolat nem tűnik el, nem kell elölről kezdeni mindent, és ez a megszakadás egyáltalán nem olyan, mintha a beteg dühében felpattanna, és kiszaladna az ajtón. Ettől még érdemes arról beszélni, hogy ez milyen érzéseket kelt.

MN: Mennyiben viselkedik másképp a terapeuta a virtuális térben, mint a személyes rendelésen?

DK: Az egyik érdekes és fontos dolog a hallgatás. Ha a neten csend támad, azt is jelentheti, hogy nem halljuk egymást, megszakadt a kapcsolat. Ezért a neten rövidebb ideig viselhető el a hallgatás. De az is fontos, hogy az online közeg miatt mindkét félnek van egy védettsége, ami lehetőséget ad a hárításra. A páciens sokkal erőteljesebben tudja szabályozni, hogy mit mutat meg a pszichológusnak. A terápiás helyzetben is viselkedni próbál az ember, de a neveltetése szabta korlátok könnyen gátolhatják az önkifejezésben. De lehet ennek jó oldala is: mivel nem kell a terapeutával személyesen együtt lenni, a beteg könnyebben hozhat szóba kényes témákat.

MN: Milyen a szakmai megítélése a netes terápiának?

DK: A szakirodalom elsősorban azzal foglalkozik, hogy a terápiás kapcsolatra hogyan hat az eszköz. Itthon még nincsenek előírások, de a technika egyre elterjedtebb. Zajlanak viták a témában, ami arra utal, hogy formálódik, de még nem egységes a szakma véleménye. Amerikában már szabályozzák. Például biztosítani kell a pácienst arról, hogy csak a pszichológus van a szobában, és senki más nem hallja a beszélgetést: a kamerával körbe kell mutatni a szobát, és a használt szoftvernek is biztonságosnak kell lennie. Mi most az egyszerűség kedvéért a Skype-ról beszélünk, de nem csak ez a program alkalmas erre. Úgy tudom, Amerikában már mobiltelefonos alkalmazások is léteznek. Ez tagadhatatlanul egy fejlődő ága a terápiás munkának, amivel érdemes a szakmai gondolkodásnak is lépést tartania.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.