A Marvel szedett-vedett csapata hivatalosan is berúgta a nyári moziszezont

Mikrofilm

Kérdés, szól-e akkorát, mint a koronavírus előttiek.

A koronavírus-pandémia után mintha a moziipar kezdene magához térni– hogy a nemrég elkezdődött írósztrájk egy újabb pofont vigyen be neki. A munkabeszüntetés hatásai elsősorban a tévében érezhetőek, az, hogy mennyire akasztja meg a filmgyártást, csak később derül ki. Egyelőre minden adott tehát egy erős nyári blockbusterszezonhoz. A hagyományok szerint ugyanis a stúdiók rendszerint a május-augusztus között jönnek elő legnagyobb dobásaikkal, azokkal a méregdrága filmekkel, amelyektől a legtöbb bevételeket várják.

Persze akadt stúdió, amelyik nem várt a nyári szünetig, és a jelek szerint be is jött a számítása: a Super Mario Bros.: A film bevételei világszinten már 1,15 milliárd dollárnál járnak. A mozit most a Marvel legújabb kalandja, A galaxis őrzői: 3. rész taszította le a bevételi lista tetejéről: bemutatójának hétvégéjén 114 millió dollárt kasszírozott a tengerentúlon, 168,1 milliót pedig a világ egyéb részein, azaz három nap alatt máris 282,1 milliónál jár a számláló. „Tovább folytatódik a régi tradíció, miszerint a nyári moziszezont a Marvel egy mozija rúgja be egy több mint 100 milliós debütálással” – fogalmazott a Comscore nevű amerikai adatelemző cég fejese. A képet némileg árnyalja, hogy A galaxis őrzői harmadik része még így is a várakozások alatt teljesített: 120-150 milliós nyitóhétvégét reméltek tőle, hiszen a második epizód 2017-ben 146,5 millióval kezdett. A BoxOffice elemzője szerint a visszaesésnek több oka is van: egyrészt hiába tartunk a trilógia harmadik részénél, a karaktereknek ez már a hatodik közös mozija együtt; másrészt a Marvel eddigi történéseit lezáró Végjáték után több fronton is visszaestek a szuperhősök. A filmek immár nem tartoznak olyan szorosan össze és nem mutatnak egy irányba, mint korábban. Ráadásul a kritikusok és a közönség sincs már úgy elragadtatva minden egyes új epizódtól; arról nem is beszélve, hogy ma már nem csak a moziban, de a tévében is gombamód szaporodnak a szuperhőstörténetek.

Egy 100 milliós nyitóhétvége szinte minden film esetében örömünnepnek számít De a fentiekből is látszik, hogy a Marvel a saját ligájában játszik. A legutóbbi mozijuk, A Hangya és a Darázs: Kvantumánia 106 millió dollárral nyitott, amit az előző sikerek után mi is bukdácsolásként jellemeztünk. Nagyjából hasonló a helyzet A galaxis őrzőivel is: eredménye kiemelkedően jó, de csak a többi filmhez képest – a Marvel berkein belül inkább csak visszafogott sikernek számít. 2013 óta a Marvel rendszerint május első (esetleg április utolsó) hétvégéjén küldi ringbe első nyári blockbusterét. 114 milliós bevételével A galaxis őrzői 3. az inflációt nem számítva is a legutolsó helyen áll a házi ranglistán. A tavalyi Doctor Strange az őrület multiverzumában például 73 millióval teljesített jobban; míg a sorozat második része a mai jegyárakkal számolva 170 millióval debütált 2017-ben.

Az elemzők ennek ellenére azt várják, hogy A galaxis őrzői 3. jobban fog teljesíteni, mint A Hangya és a Darázs már emlegetett harmadik része: a karakterei ismertebbek, és a visszajelzések szerint a film is sokkal jobban sikerült.

Utóbbi végül Amerikában 214, a világ egyéb részein 475 millió dollárt hozott – ezeket a számokat szinte biztos, hogy meghaladja majd A galaxis őrzői. Ennek ellenére nem lehet elhessegetni a gondolatot, miszerint a nézők valóban kezdik unni az egy kaptafára készülő szuperhőskalandokat, és valami újra, valami frissre vágynak. A Super Mario Bros. sikere is ezt jelezheti az elemző szerint, még ha a világ talán legismertebb videójátékáról is van szó. A mai mozis környezetben ugyanis már ennek adaptációja is az újdonság erejével hat, ami valószínűleg további videójáték-adaptációkat szül majd.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.