Film készül a legnagyobb kriptocsalóról

  • narancs.hu
  • 2024. november 13.

Mikrofilm

Ez lesz a nagy összeállások mozija: az Apple az A24 stúdióval társul, a Csajok alkotója pedig A nagy dobás írójával.

Sam Bankman-Fried (SBF) története az elmúlt évek egyik legnagyobb szenzációja volt: mindenki a kriptovilág csodagyerekének tartotta, aki képes lehet arra, hogy valójában a feje tetejére állítsa az egész pénzügyi rendszert. 2019-ben alapította az FTX kriptovaluta-tőzsdét, nemsokára pedig a 30 éves SBF vagyonát már 26 milliárd dollárra becsülték. 2022. november 11-én azonban az FTX csődvédelmet kért, mert elfogyott a pénze és nem tudott eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. Decemberben SBF-et rekordméretű, 250 millió dollár (mintegy 90 milliárd forint) óvadék ellenében helyezték házi őrizetbe. Meghallgatásán a szövetségi helyettes ügyész úgy fogalmazott róla: „Elképzelhetetlen mértékű csalást követett el”. Bukásáról és arról, mindez mit jelentett a kriptopénz-univerzum számára, ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Hollywood persze imádja a hasonló hatalmas bukásokat: sorozat készült a WeWork tündökléséről és bukásáról; a Theranossal az egészségügyet forradalmasítani akaró, de végül csalónak bizonyuló Elizabeth Holmesból, ahogy a mobiltelefonos piacot egy rövid pillanatig uraló BlackBerry történetéről is láthattunk már remek filmet. Nincs tehát semmi meglepő abban, hogy SBF-re (akit tavaly 25 év börtönre ítéltek hétrendbeli összeesküvés és csalás miatt) is hamar ráugrott a filmvilág: a hírek szerint az Apple az A24 csodastúdióval együttműködve készíthet róla filmet. Nem ez az első együttműködésük: a Sunny című sorozat, vagy a Simlis című átverős film is ilyen konstrukcióban született meg, de így készül Kuroszava Menny és pokol című filmjének remake-je is Spike Lee és Danzel Washington közreműködésével.

A projekttel azt a Lena Dunhamet bízták meg, aki a Csajok című kultikus HBO-s sorozattal futott be, azóta viszont rendezett már szexuális töltetű komédiát (Sharp Stick) és középkorban játszódó, kalandfilmmel kevert felnövéstörténetet (Catherine, a Madárka) is. Színészként ettől is aktívabb, decemberben például Stephen Fry oldalán láthatjuk majd a magyar mozikban is a Kincs a múltból című filmben, melyben holokauszt-túlélő apjával ellátogat Lengyelországba.

Az SBF-film forgatókönyvét Michael Lewis 2023-as Going Infinite: The Rise and Fall of a New Tycoon című könyvéből írja. Lewis műveiből a közelmúltban több sikeres alkotás készült már: ilyen volt a Pénzcsináló című anti-sportfilm amelyért Brad Pittnek is kijárt volna egy Oscar, és A nagy dobás, mely többek között a habfürdőző Margot Robie-val igyekezett megmagyarázni a nézőknek a gazdasági világválságot.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.