Így fest Timothée Chalamet Bob Dylanként

  • narancs.hu
  • 2024. október 10.

Mikrofilm

Megérkezett az A Complete Unknown előzetese.

Manapság el vagyunk kényeztetve életrajzi filmekkel: a Bohém rapszódia után Elton John, Whitney Houston és Bob Marley is saját filmet kapott, készül a Michael Jackson biopic is, és már a tárban van a Bob Dylant megéneklő alktás. Utóbbit nem hiába várják annyian: az irodalmi Nobel-díjas folklegenda bőrébe napjaink egyik legfelkapottabb színésze, Timothée Chalamet (Szólíts a neveden; Dűne; Wonka) bújik majd. A művész egyetemista szerelmét Sylvie Russót Elle Fanning, Joan Baezt Monica Barbaro, Pete Seegert Edward Norton, Johnny Cash-t Boyd Holbrook, Woody Guthrie-t pedig Scott McNairy játsza majd. A rendező az a James Mangold lesz, aki közel húsz éve A nyughatatlannal egyszer már állított emléket Johnny Cash előtt – sőt, azóta sem igazán született ennél jobb zenés életrajzi film. Mangold viszont sorban szállította a sikereket: a Logan – Farkas és Az aszfalt királyai után immáron kétszeres Oscar-jelöltnek számít (előbbi forgatókönyvéért, utóbbinak pedig a producereként jelölték). Igaz, a sikerszériája a tavalyi Indiana Jones és a sors tárcsájával megszakadt.

Az A Complete Unknown Elijah Wald 2015-ös Dylan Goes Electric! című könyvét adaptálja majd; ez azt mutatja be, hogyan változott Dylan énekes-gitáros tiniből ikonná, tetőpontja a fellépése az 1965-ös a Newport Folk Festivalon. Mint a fentebbi névsorból is látszik, a film Dylan mellett a korai 60-as évek zenei szcénáját is bemutatta. Ha mindebben csak fele olyan jó lesz, mint a Coen testvérek zseniális Llewyn Davis világa című balladája, máris nyert ügyünk van.

„Sokkal jobban érdekel az, milyen hatással volt másokra mint az, hogy egyfajta mozi-freudiánus módon azt boncolgassam, ki is volt ő valójában. Nagyon nehéz meghatározni – különösen egy filmben –, és az élet nagy kérdései közé tartozik, hogy mi is az a tehetség és hogyan születik valaki különlegesnek. Ahelyett, hogy erre a szerintem megválaszolhatatlan kérdésre próbálnék választ adni, inkább azt kérdezem, hogyan érint ez minket, miképpen befolyásolja létezésünket, saját érvényességünket? Féltékenység, imádat, bálványozás, megszállottság – mindezek következményei lehetnek annak, ha valakinek ilyen szuperképessége van” – fejtegette a rendező, hozzátéve, hogy a tehetség effajta terheivel Chalamet is együtt tud érezni. A színész maga fog énekelni a filmben. Ez nem szokatlan Mangoldtól; A nyughatatlanban például Johnny Cash dalait szintén a főszereplő, Joaquin Phoenix adta elő, aki most épp egy kevésbé sikeres énekes filmmel borzolja a kedélyeket. Chalamet-nek sem ez lesz az első énekes produkciója: a Wonkában már hallhattuk dalolni.

A filmet a tengerentúlon december 25-én mutatják be a mozikban.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.