Obama kedvenc idei sorozatában a főhősnő az ő képére kényezteti magát

  • Szabó Ádám
  • 2019. december 31.

Mikrofilm

Remek ízlés vagy némi humorérzék?

Barack Obama volt amerikai elnök idén is megosztotta a világgal személyes kulturális toplistáját: kedvenc zenéi között ott van Bruce Springsteen és Beyoncé mellett DaBaby és Lil Nas X is; míg a favotizált könyvek közé befért Pulitzer-díjas regény, gazdaságról, sportról és az amerikai történelemről szóló kötet is.

 

Mindezek után Obama most kedvenc idei filmjeit és sorozatait osztotta meg. A listán ott van az American Factory, amelyiknek maga az ex-elnök és felesége a producere. Az ohiói üveggyárról szóló dokumentumfilm a Sundance-en debütált, a forgalmazási jogokat a Netflix vásárolta meg, és jó eséllyel pályázik az Oscar-díjra is, hiszen ott van a kategória shortlistjén is. Obama ízlése több ponton találkozik a mi idei toplistánkkal is: ott van a dél-koreai Élősködők, a Házassági történet és Martin Scorsese Az írje is.

25 film, amiért érdemes volt moziba menni 2019-ben

Szerethető vígjátékok, borzongató tündérmese, Tarantino és egy szuperhősfilm is befért. Marvel-mozi lett minden idők legtöbbet kasszírozó filmje; a Star Wars-saga egy nem túl jól sikerült epizóddal búcsúzott; a csapból is adaptációk ömlöttek; alig tudtunk úgy moziba menni, hogy ne Miki egérék zsebét tömjük; ha pedig otthon filmeztünk, tuti hogy egy másik kisgömböcöt, a Netflixet tápláltuk - mindezek alapján akár be is zárathatjuk a mozikat, hiszen a trendek a filmekhez hasonlóan évek óta ugyanazok.

Obama a filmek mellett három sorozatot emelt ki, amelyek mint írja, legalább olyan erőteljesek, mint a mozik: ez a Watchmen, az Unbelievable című minisorozat és a Fleabag második évada. Utóbbi az év egyik legnagyobb szenzációjának számított: 6 Emmy-díjat is begyűjtött, az alkotója, Phoebe Waller-Bridge pedig a legkapósabb tehetséggé vált Hollywoodban. Kár, hogy a siker ellenére, vagy talán épp azért befejezte a sorozatát, vagy legalábbis biztos benne, hogy 16 évig még nem folytatja.

Az internet azonban nem pusztán attól őrült meg, Obamának a jelenlegi elnökkel szemben milyen kiváló ízlése van, inkább azon röhög mindenki, hogy ha az egykori elnök a második évadért odáig volt, akkor bizonyára a Fleabag első felvonását is látta; melyben egy rövidke jelenet erejéig ő maga is feltűnik. A sorozat pilotjában a főhősnő Obama egyik beszédét nézve annyira izgalomba jön, hogy magához nyúl, s ebben pedig a mellette lévő barátja sem akadályozza meg.

Trumpról köztudott, hogy egyetlen alkalmat sem mulaszt el, ha saját tévés munkáit, vagy epizódszerepeit kell dicsérni, de Obama vélhetően nem maga miatt válogatta be a Fleabaget a legjobbak közé.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.