Olvasói levelek 2021/24.

  • 2021. június 16.

Olvasói levelek

Válasz Kapronczay Stefánia A közös erő című és Fülöp Zsófia és Koncz Tamás Kaleta-csapda című írására.

Kapronczay Stefánia: A közös erő, Magyar Narancs, 2021. május 27.

Ebben a cikkben a TASZ ügyvezető igazgatója az Országgyűlés által május 18-án elfogadott új civiltörvényről fejtette ki véleményét, több ponton minősítve az Állami Számvevőszéket, illetve valótlanságokat állítva a törvényben előírt számvevőszéki ellenőrzésről.

Mindenekelőtt szögezzük le: a Magyarországon működő civil szervezetek tevékenységi köre széles körű, sok esetben közfeladatokat, fontos közösségtámogató feladatokat látnak el, ezért az átláthatóságuk biztosítása alapvető társadalmi érdek. A civil szervezetek átláthatósága a társadalmi bizalom alapvető feltétele. Remélem, hogy ezzel Kapronczay Stefánia is egyetért, így talán találhatunk közös nevezőt.

Kapronczay Stefánia az írásában azt állítja, hogy az új törvény lehetővé teszi majd a civil szervezetek „vegzálását”, illetve „az új szabályozás azért is aggályos, mert az ÁSZ-felhatalmazás alkotmányellenes”. Őszintén szólva fogalmam sincs, hogy a TASZ – amely egy jogvédő szervezet – vezetője mire alapozva vetette papírra e kijelentését. Tüzetesen átnéztem az Alkotmánybíróság határozatait, és nem találtam arra vonatkozó döntést, amely szerint az ÁSZ felhatalmazása alkotmányellenes lenne. Az Állami Számvevőszék egyébiránt eddig is végzett ellenőrzéseket civil szervezeteknél. Az elmúlt időszakban számos olyan egyesület és alapítvány értékelését végezte el, amelyek a központi költségvetésből támogatást kaptak. A civil szervezetek esetében – az ÁSZ-törvény előírása alapján – az ellenőrzések a gazdálkodási tevékenység egészére kiterjedhettek, tehát nem csak a költségvetési támogatás felhasználását, illetve a közvagyon kezelését érinthették. Ráadásul egy civil szervezet különböző jogcímeken gyakorlatilag bármikor juthat költségvetési támogatáshoz, így fontos közérdek, hogy a gazdálkodás szabályozottsága, illetve átláthatósága tekintetében is készen álljon közpénzek fogadására. Remélem, ennek jelentőségét a TASZ ügy­vezetője szintén nem vonja kétségbe. Ezen túl az Állami Számvevőszék mandátuma eddig sem kizárólag a közpénzek és nemzeti vagyon ellenőrzésére korlátozódott, hiszen a számvevőszék feladata például valamennyi párt és pártalapítvány ellenőrzése is, függetlenül attól, hogy részesülnek-e költségvetési támogatásban. Az ÁSZ 2020-ban kezdte meg és hamarosan befejezi mintegy 180 olyan bejegyzett párt ellenőrzését, amelyek nem kapnak rendszeres költségvetési támogatást. Mivel a vonatkozó előírások és feltételek teljesítése esetén ezek a pártok is állíthatnak országos listát, illetve jelölteket, alapvető jelentősége van annak, hogy a működésük és gazdálkodásuk törvényessége biztosított legyen. Mire a jövő évi választást megelőző jelöltállítás időszaka elérkezik, minden Magyarországon bejegyzett pártról tudni lehet majd, hogy teljesíti-e azokat az alapvető feltételeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy közpénzt kaphasson. Reménykedem benne, hogy Kapronczay Stefánia ezt nem tekinti „vegzálásának”. Szintén ilyen törvényi előírás szerinti feladata a számvevőszéknek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által létrehozott alapítványok ellenőrzése, mely feladatot külön előírja a nemzeti bankról szóló törvény. Nem emlékszem, hogy amikor ezt a törvénymódosítást tárgyalta és elfogadta a parlament, a TASZ ügyvezetője az MNB alapítványainak „vegzálásáról” értekezett volna.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.