Olvasói levelek 2021/26.

  • 2021. június 30.

Olvasói levelek

Kapronczay Stefánia, a TASZ ügyvezető igazgatója válaszol Horváth Bálintnak, az Állami Számvevőszék szóvivőjének

A közös erő, Magyar Narancs, 2021. május 27.

Olvasói levelek, Magyar Narancs, 2021. június 17.

Horváth Bálint, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szóvivője válaszolt a Magyar Narancsban 2021. május 27-én megjelent írásomra. Írásában a közös nevező megtalálása iránti igényét fejezi ki. A választ és az állami szervektől az elmúlt években erősen megritkult reakciót kedvező jelnek tartom, mégis távol vagyunk egyelőre a bizonyos közös nevező megtalálásától. Ennek oka talán abban kereshető, hogy alapvetően másként tekintünk az állam és a polgárok, így a polgárok által a szabad egyesülés joga alapján létrehozott szervezetei­nek viszonyára. A szóvivő írásából úgy olvasom ki, hogy széles körben elfogadhatónak tartja az állami beavatkozást a magánviszonyokba, például az egyesületek működésébe is. Ezzel szemben én úgy gondolom, hogy az állami beavatkozás csak indokolt esetben megengedhető, ilyen lehet többek között az alapvető jogok védelme.

Horváth Bálinttal részben egyetértünk abban, hogy az átláthatóság biztosítása szintén alkotmányos indoka lehet beavatkozásnak, akár a civil szervezetek esetében is. Azonban amikor az állami beavatkozás alkotmányos indokát keressük, akkor megint felsejlik álláspontjaink különbözősége. A civil szervezetek esetében fontos, hogy nem csak nem gyakorolnak közhatalmat, de az különbözteti meg őket a szóvivő levelében gyakran példaként hozott pártoktól, hogy nem is kívánnak közhatalmat gyakorolni. Így az ilyen szervezetek esetében az átláthatóságot az indokolhatja, hogy a közösség ügyeivel foglalkoznak, részesei a politikai nyilvánosságnak. Azonban ez eltérő beavatkozási szintet indokol, mint a közhatalmat megszerezni igyekvő pártok vagy a közpénzeket felhasználó szervezetek esetében.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.