Magyar Bálint–Madlovics Bálint

Az újraválasztott autokrata és az ellenzék dilemmái

  • Magyar Bálint
  • Madlovics Bálint
  • 2022. április 6.

Publicisztika

A vasárnapi választással Magyarország belépett azon autokráciák sorába, ahol a választások nem a választás napján dőlnek el. Míg egy demokráciában a kormány hatalmon maradása a politikusokat elszámoltatni képes nép döntése, egy autokráciában a győzelem az autokrata döntése: ő képes arra, hogy egyoldalúan és előre úgy alakítsa ki a választási helyzetet, hogy az a számára megfelelő eredményt produkálja. Ezt jelenti a manipulált választás.

Manipulált választás

A manipulált választás nem azt jelenti, hogy a többség ne Orbánra szavazott volna. A klasszikus választási csalás, azaz a szavazatszámlálás meghamisítása valószínűleg korlátozott volt, köszönhetően azoknak a civileknek, akiknek hála először volt az ország valamennyi szavazókörében ellenzéki delegált. (Ha volt tömeges csalás, akkor az a külföldről érkező levélszavazatokhoz kapcsolódott: ezek kitöltésénél nemhogy nem volt ellenérdekű fél, de sok szavazócédulát egyenesen Fidesz-közeli civil szervezetek juttattak el a választókhoz, illetve gyűjtöttek be tőlük.) De ahogy a modern autokráciákban az elnyomás eszköztára is jóval kifinomultabb, mint a klasszikus diktatúráké, úgy a választási manipuláció sem elsősorban az eredmények meghamisításából áll.

A manipulált választás kulcsa az, ami a szavazás előtt történik. Nem 2022 volt az első manipulált választás Magyarországon: miután a Fidesz 2010-ben megszerezte első kétharmadát, egyoldalúan, csak a kormánypárti képviselők szavazatával megváltoztatták a választási törvényt. A választókerületek átrajzolása, a második forduló eltörlése és a győzteskompenzációhoz hasonló intézmények bevezetése tette lehetővé, hogy bár a Fidesz 2014-ben 8 százalékponttal rosszabbul szerepelt, mint négy évvel korábban, mégis meg tudta tartani alkotmányozó többségét. Hiába fordultak el az emberek a kormánytól, ezt intézményes úton, a játékszabályok megváltoztatásával kompenzálták – szabotálva a választói akarat érvényesülését.

Múlt vasárnap a Fidesz a szavazatok 53 százalékát szerezte meg, ami a parlamenti helyek 68 százalékát eredményezte. A torz választási rendszer kellett ahhoz, hogy a Fidesz egyszerű többségét alkotmányozó többséggé nagyítsák; viszont már az egyszerű többség létrejöttéhez is az államhatalom teljes eszköztárának bevetésére volt szükség. Először is, a választások előtt egyetlen hónap alatt 1600 milliárd forintot, a GDP mintegy 3 százalékát öntötték rá a magyar lakosságra. Másodszor, a kormánypárti erők nyolcszor annyit költöttek a kampányra, mint az ellenzék. Már önmagában a Fidesz kampánya is megsértette a törvényes költési plafont, de a kampány oroszlánrészét az tette ki, ami jogilag nem számít kampányköltésnek: a kormányzati „tájékoztató kampány”, online hirdetések és a közpénzből finanszírozott álcivil szervezetek révén folytatott kampány. (Utóbbiról lásd: Minden bokorban, Magyar Narancs, 2022. március 24.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.