Magyar Bálint–Madlovics Bálint

Az újraválasztott autokrata és az ellenzék dilemmái

  • Magyar Bálint
  • Madlovics Bálint
  • 2022. április 6.

Publicisztika

A vasárnapi választással Magyarország belépett azon autokráciák sorába, ahol a választások nem a választás napján dőlnek el. Míg egy demokráciában a kormány hatalmon maradása a politikusokat elszámoltatni képes nép döntése, egy autokráciában a győzelem az autokrata döntése: ő képes arra, hogy egyoldalúan és előre úgy alakítsa ki a választási helyzetet, hogy az a számára megfelelő eredményt produkálja. Ezt jelenti a manipulált választás.

Manipulált választás

A manipulált választás nem azt jelenti, hogy a többség ne Orbánra szavazott volna. A klasszikus választási csalás, azaz a szavazatszámlálás meghamisítása valószínűleg korlátozott volt, köszönhetően azoknak a civileknek, akiknek hála először volt az ország valamennyi szavazókörében ellenzéki delegált. (Ha volt tömeges csalás, akkor az a külföldről érkező levélszavazatokhoz kapcsolódott: ezek kitöltésénél nemhogy nem volt ellenérdekű fél, de sok szavazócédulát egyenesen Fidesz-közeli civil szervezetek juttattak el a választókhoz, illetve gyűjtöttek be tőlük.) De ahogy a modern autokráciákban az elnyomás eszköztára is jóval kifinomultabb, mint a klasszikus diktatúráké, úgy a választási manipuláció sem elsősorban az eredmények meghamisításából áll.

A manipulált választás kulcsa az, ami a szavazás előtt történik. Nem 2022 volt az első manipulált választás Magyarországon: miután a Fidesz 2010-ben megszerezte első kétharmadát, egyoldalúan, csak a kormánypárti képviselők szavazatával megváltoztatták a választási törvényt. A választókerületek átrajzolása, a második forduló eltörlése és a győzteskompenzációhoz hasonló intézmények bevezetése tette lehetővé, hogy bár a Fidesz 2014-ben 8 százalékponttal rosszabbul szerepelt, mint négy évvel korábban, mégis meg tudta tartani alkotmányozó többségét. Hiába fordultak el az emberek a kormánytól, ezt intézményes úton, a játékszabályok megváltoztatásával kompenzálták – szabotálva a választói akarat érvényesülését.

Múlt vasárnap a Fidesz a szavazatok 53 százalékát szerezte meg, ami a parlamenti helyek 68 százalékát eredményezte. A torz választási rendszer kellett ahhoz, hogy a Fidesz egyszerű többségét alkotmányozó többséggé nagyítsák; viszont már az egyszerű többség létrejöttéhez is az államhatalom teljes eszköztárának bevetésére volt szükség. Először is, a választások előtt egyetlen hónap alatt 1600 milliárd forintot, a GDP mintegy 3 százalékát öntötték rá a magyar lakosságra. Másodszor, a kormánypárti erők nyolcszor annyit költöttek a kampányra, mint az ellenzék. Már önmagában a Fidesz kampánya is megsértette a törvényes költési plafont, de a kampány oroszlánrészét az tette ki, ami jogilag nem számít kampányköltésnek: a kormányzati „tájékoztató kampány”, online hirdetések és a közpénzből finanszírozott álcivil szervezetek révén folytatott kampány. (Utóbbiról lásd: Minden bokorban, Magyar Narancs, 2022. március 24.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.