Bernard Guetta: Az ukrán válság négy tanulsága

Publicisztika

Európa nem függ annyira az orosz gáztól, az EU egységesebb, Joe Biden aktivizálta magát, és a Nyugat nincs akkora válságban, mint amilyennek sokan beállítják.

Az ukrajnai válság legfontosabb tanulságai még váratnak magukra, attól függően, hogy az orosz elnök milyen döntéseket hoz hamarosan, de a nagyhatalmi kötélhúzás máris helyreigazított négy, a közbeszédben meghonosodott elképzelést.

Az első az, hogy az Európai Unió az energiaszükségletei miatt úgy függ Oroszországtól, mint egy drogos a dílerétől. Ez mélyen gyökerező félelem volt, ami miatt a balti államok, Lengyelország és az Egyesült Államok folyton óva intették a németeket a Gazprommal való szerződéseiktől, de mi történik most? Miután hosszasan latolgatta egy fűtés nélküli tél kilátásait, Németország végül belenyugodott, hogy ha az orosz csapatok bevonulnak Ukrajnába, akkor lehet, hogy nem helyezheti üzembe az új Északi Áramlat-2 gázvezetéket. Németország végre készen áll hátat fordítani az orosz szállítmányoknak, mert az összes uniós partneréhez hasonlóan rájött, hogy Európa földgáztartalékai tavaszig kitartanak; hogy Oroszországon kívül más beszállítók is vannak a Földön; hogy Norvégia nem akarna nyerészkedni az Európai Uniónak nyújtott segítségen; hogy a Katarból, az Egyesült Államokból vagy az Algériából származó földgáz bevitelének költségei végül is sokkal alacsonyabbak lennének, mint egy háború költségei. És mindenekelőtt: hogy Oroszország nem tudná olyan könnyen harcba állítani a földgázkínálatát, mint egy tankoszlopot.

Egyrészt az orosz gazdaság nem mondhat le az energiakiviteléről, másrészt egyetlen beszállító sem táncolhat vissza a szerződéses kötelezettségeitől anélkül, hogy ne kockáztatná a vevői elvesztését. Harmadrészt, és főként: ha úgy alakulna, hogy Oroszország csak Kínának adhatná el a földgázát, akkor egy nála sokkal gazdagabb és tízszer népesebb hatalomra bízná a sorsát.

A második gondolat, amelyet megcáfol a válság, az az, hogy nincs politikai egység a 27 tagállam között. Ez az elképzelés annyira széles körben elfogadott, hogy még a legtöbb elemző is úgy gondolja: a központosított orosz hatalmi rendszer a Kreml legnagyobb előnye a szétaprózott európai döntéshozatallal szemben. Az uniós tagállamok érdekei, földrajza és történelme valóban különbözőek, de az orosz csapatok ukrán határon való összpontosításával szembesülve az európai fővárosok is összezárták a soraikat, még szorosabbra, mint tavaly a keménykedő kínai állásponttal szemben.

Vilniustól Lisszabonig, Koppenhágától Rómáig a huszonhetek mostanra rájöttek, hogy az Egyesült Államok Európától való eltávolodása, a muszlim országok káosza és a szovjet felbomlás okozta sokkhatások kihívásaira csak együtt képesek felelni. Még nem tudtak közös katonai védelmet létrehozni, de megértették, hogy szükség van a politikai egységükre, éshamarosan arra is rákényszerülnek, hogy ezt az egységet szerződésben szentesítsék. Ez új elem a nemzetközi politikában, és itt az ideje, hogy ne becsüljük tovább alá.

A harmadik hiba, amelyet a válság korrigált az az, hogy már kikiáltották Joe Biden politikai bukását.

A kongresszusi kudarcai és a megugró inflációt követően politikailag már temették, de a hidegháborúban edződött elnök a Kremllel szembekerülve újra felfedezte harcos fiatalkori énjét, és most már egy centit sem hátrál. Az orosz manőverek nemcsak az Egyesült Államokat hozzák vissza Európába, nemcsak újrateremtik az atlanti frontot, hanem az amerikai elnököt is visszahelyezték a színpadra, olyan szerepbe, amelynek felvállalását a republikánusok sem róhatják fel neki.

Ez a fordulat váratlanul egy negyedik hibát is feltár. Nézzétek Kínát, mondták. Nézzétek meg, milyen merészen használja Oroszország a fegyvereit. A demokráciák válságban vannak, hangoztatták, és a felvilágosodás tagadása egyre nagyobb teret hódít. Nyugatról a dekadencia jön, keletről a hatékonyság – tették hozzá olyan meggyőződéssel, hogy már nem is lehetett vitatni a Nyugat elsőbbségének végét. Ez volt a korszellem, de úgy tűnik, hogy Kína elszigetelődése és az ukrán válság által megváltoztatott világpolitikai helyzet most komolyan aláássa ezt az elcsépelt szólamot.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.