Uitz Renáta

Ha tűrik, szakad

Kilép-e Lengyelország az EU-ból a bíróságok bedarálása miatt?

Publicisztika

A minap a lengyel alkotmánybíróság (AB) odaszólt az EU Bíróságának (EUB), hogy álljon le a lengyel kormány igazságszolgáltatási „reformjának” piszkálásával. Nehéz lenne ennél velősebben összefoglalni az eseményeket. 

Vitatkozni leginkább azon lehet, hogy ez az AB-megnyilvánulás vajon a lengyel EU-tagság végének (becenevén: Polexit) a kezdete-e, avagy olyan előre látható (és előre látott) politikai toporzékolás, amelynek jogi megoldásán már dolgoznak az unióban. Bármennyire fordulatos is e vita, a kimenetele azon nem változtat, hogy a tagállamok továbbra is úgy alázzák az EU alkotmányos alapjait (így a jogállamiságot biztosító nemzeti bíróságok függetlenségét), ahogy épp kedvük tartja.

Kortörténet

A Kaczyński-párt, a Jog és Igazságosság (PiS) 2015-ös győzelme után nem késlekedett a lengyel igazságszolgáltatás reformjával. A cél a politikailag megbízható AB és a fegyelmezett bírói kar kialakítása volt. A magyar kormány­erőkhöz képest a PiS annyiban hátrányból indult, hogy elképzeléseinek megvalósításához sosem rendelkezett alkotmányozó többséggel. Ezt a hiányosságot a PiS vakmerőséggel pótolja, semmibe véve a lengyel alkotmányt, és nyilvánvalóan áthágva az európai alkotmányosság és emberi jogvédelem minimumkövetelményeit. Így állhatott elő az a sajátos helyzet, hogy bár a kormánybarátra formált lengyel AB nem mondja ki bizonyos jogszabályok alkotmányellenességét, egyre több jogszerűen felállított lengyel bíróság (köztük maga az AB) összetétele és működése is ellentétes a lengyel alkotmánnyal.

A 2017-es átfogó bírói reformok miatt a „régi” igazságszolgáltatási szereplők nem hajlandók elismerni az újonnan létrehozott intézmények legitimitását, így például a Legfelsőbb Bíróság Fegyelmi Tanácsáét. Pár bíró előzetes kérdéssel fordult az EUB-hez a jogszabály-módosítások ellen, a jogállamiság és a bírói függetlenség védelmét kérve. Az EUB 2019 novemberében kimondta, hogy – tekintettel az uniós jog elsődlegességének elvére – a kérelmező bíróságok megtagadhatják az uniós jogot sértő nemzeti jog alkalmazását az adott ügyekben. Az EUB ítélete nyomán 2019 decemberében az indítványozó lengyel bíróság megállapította, hogy a kérdéses fegyelmi tanács nem minősül független bíróságnak az uniós jog alatt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.