Kásler Miklósnak sikerült tökélyre fejleszteni a cinikus szövegelést

Publicisztika

Pökhendi módon kijelentette: a tanárok a szokásos rendben kapják meg az oltást. Olyan hangsúllyal, mintha azt kérdezné: mi itt a probléma?

Semmi. Neki semmi. Mint a minisztériuma: sEMMI. Vagy mint ő maga. A parlamentben sem igen szólal meg. Szinte csak akkor, ha kötelező: a kifejezetten hozzá címzett azonnali kérdésre három héten belül kell válaszolnia. 

Folyamatosan ott van viszont helyette más. A tárca szimbóluma. Milyen területeket is gyömöszöltek ebbe a minisztériumba? Csak a leginkább szemelőtt levőket említve: egészségügy, oktatás, szociális ügyek. Ezt mind Rétvári Bence képviseli az Országgyűlésben, aki se nem orvos, se nem pedagógus, se nem szociális szakember, hanem jogász.

Ám a NER-be ilyen kell, mint Kásler.

Nem kompetens semmiben, nem kell szemlesütve szembesülnie semmivel. Neki csak a cinikus hanghordozást kellett tökélyre fejlesztenie.

Csak legyen elég papír, amire ki lehet nyomtatni a számára megírt süket dumát. (Persze ha még ennyi sem kell, az a legjobb. Emlékezzünk az országos tisztifőorvos örökbecsű soraira: "Kedves kollégák! Erre nincs jobb szövegünk? Ez veszélyezteti a feladatellátást, miért kell beleírni? Egyszerűen miért nem hivatkozunk a jogszabályra, hogy 45 nappal meghosszabbítjuk az adatszolgáltatást és kész. Köszönöm szépen! Cili" És kész. Hogy egy klasszikust idézzünk, aki a minisztere helyén lépett színre.)

Amikor Kásler Miklóst jelölte miniszternek Orbán Viktor, kissé meglepetten ugyan,

mégis azt lehetett hinni, végre törődnek egy kicsit az egészségüggyel.

Mégiscsak egy orvosprofesszor került a bársonyszékbe, akit ismerői jó menedzserként jellemeztek. Ehelyett kaptunk egy rögeszmés amatőr történészt, plusz engedelmes múltátformálót. Létre is jött a Magyarságkutató Intézet. És még sok minden, aminek nem kellett volna, csont nélkül (leszámítva Mátyás királyt). És minden, amit pedig a miniszterelnök akart.

Átláthatatlan lélegeztetőgép-vásárlás, sunyi módon rabszolgává tett egészségügyi dolgozók, akik közül ötezren otthagyták az állami ellátást, rendőrtábornokok irányítása alá helyezett ellátórendszer, kórházparancsnokok beállítása. Nincs hozzá köze a miniszternek. Miközben normális helyeken pont ez a baj. A járványügyi intézkedésekhez (noha tagja, sőt formálisan egyik főembere az operatív törzsnek) hozzá sem szagol. Tűri, hogy „nemzeti konzultációra” alapozva – illetve arra hivatkozva – hozzanak döntést nyitásról, zárásról. Hallgat, ha orvos kollégáit egy állami hivatalnok (Gulyás Gergely) simán lehazugozza (kapacitásprobléma nincs, ezzel ellentétes hír: álhír), akik a betegágy mellett állva és küzdve a látják, mi van (és mi nincs) a Covid-osztályokon.

A pedagógusokért se szólt egy jó szót, amikor azok folyamatosan kérték-követelték, sorolják be valahova őket előre az oltási rendben. Vagy legalább valahova.

Igaz, korábban sem izgatta magát miattuk túlságosan. Nyáron csak szunyókáltak az EMMI-ben, miközben szerte Európában egy csomó intézkedést hoztak arra az esetre, ha szeptemberben kinyitnak az iskolák. Nálunk csak egy felületes, néhol röhejes (szekrényeket a folyosóra, akkor majd több hely lesz) miniszteri ajánlás jutott az intézményeknek. Amikor az általános iskolák bezárását javasolták tanárok és szakmai szervezetek, akkor is hallgatott. Hiszen a Főnök azt mondta, várjuk meg a téli szünetet. Csak az utolsó pillanatban zárták be az általános iskolákat. Cserébe legutóbbi Facebook-videójában vállveregetően megdicsérte őket helytállásukért.

De legalább az oltás dolgában előre sorolni őket? Micsoda kérdés… A tanárok ugyanúgy megkapják az oltást, mint minden más magyar állampolgár, az életkoruknak és egészségi állapotuknak megfelelően – szajkózta a hivatalos szöveget kedden a parlamentben Kásler Miklós orvosprofesszor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának feje.

És ezt ő rendjénvalónak találja. Vagy nem, csak nem érdekli. Különben mondta volna, nyilván.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.