Nem csak a hübrisz

  • 2004. június 24.

Publicisztika

A múlt héten két és fél év kenkõdés után elfogadta az unió alkotmányát a brüsszeli csúcs. A dokumentum jelentõségét e pillanatban nem könnyû felmérni: egyrészt azért, mert az unió döntéshozatali mechanizmusának változásai csak évek múlva lépnek életbe, másrészt mert óhatatlanul is a pillanat befolyása alatt állunk. Még túl sokat tudunk azokról a kicsinyesnek látszó alkudozásokról és grandiózus zsarolásokról, seftelésekrõl és sugdolózásokról, amelyek az alkotmányozást az utolsó pillanatig kísérték, s hajlunk arra, hogy ezt összekeverjük a lényeggel.

Pedig az unió minden eddiginél fontosabb lépést tett egy olyan intézményrendszer kialakítása felé, amely a szoros államszövetségeket, a föderációkat jellemzi. A nemzeti felõl a nemzetek fölötti felé. Az alkotmány szerint az uniónak lesz elnöke és külügyminisztere (jóllehet e funkciók pompázatosabban hangzanak, mint amekkora valódi hatalmat hordoznak), közvetlenül választott népképviseleti szerve, az Európai Parlament egyre szélesebb jogköröket nyer majd. Legfõbb döntéshozói fórumán, a Miniszterek Tanácsában és annak szupertestületében, a kormány- és államfõket tömörítõ Európai Tanácsban megváltozik a szavazási rendszer, s jobban tükrözi majd a tagállamok valódi demográfiai súlyát. A közös politikák kialakításakor szûkül azoknak a kérdéseknek a köre, amelyekben akár egyetlen nemzet képviselõi vétót jelenthetnek be; s az új szabályok a tanácsban úgy egyszerûsítik a döntéshozatalt, hogy közben mind a négy nagynak (Franciaország, Németország, Nagy-Brtitannia, Olaszország), mind a kisebb tagállamoknak megfelelõ lehetõséget biztosítanak a számukra kedvezõtlen döntések megakadályozására. S ugyanígy nagyobb hatékonysággal kecsegtet az Európai Bizottságban az egy nemzet - egy biztos elv feladása.

Lehet mondani, hogy kompromisszum született: a kérdés csak az, hogy mik között. Mióta Franciaország és Németország súlyosan összerúgta a patkót Washingtonnal, Párizs és Berlin nem gyõzte nyilvánvalóvá tenni, hogy szívügyük a szorosabb integráció. És hogy semmi jóra nem számíthat az a tagállam, amelyik nem tart velük. A brüsszeli csúcson újfent bebizonyosodott: ennek a szövetségnek egyetlen európai kormány sem tud tartósan ellenállni. Az a két nemzet, amely a botrányos tavaly decemberi csúcson megpróbálta, azóta jobb belátásra tért. Sem Aznar, sem Leszek Miller nincs már hivatalban; s bár bukásuk nyilván nem kizárólag az unióval szemben folytatott nacionalista politikájuknak tudható be, azt sem állíthatjuk, hogy attól teljesen független lett volna.

Meglehet, Párizst és Berlint pusztán az Amerikával szembeni féltékenység, a világhatalmi hübrisz vezérli, s az unió magasztos elvei csak ehhez adnak paravánt. Csak találgathatunk: hiszen mi itt a végeken hogyan is láthatnánk két kipróbált nagyhatalom lelkének legmélyére? De a nemzeti önelvûség nemzetek feletti filozófiája a múlt héten Büsszelben újabb vereséget szenvedett - s kell-e ennél jobb hír azok számára, akik szívükbõl gyûlölik Európa pestisét, a nacionalizmust?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”