„Sérül a szakmaiság” – A Magyar Színházi Társaság elnöke a POSZT-ügyről

  • Kovács Bálint
  • 2015. április 21.

Színház

Az elmúlt hetek eseményei alapjaiban rengették meg a Magyar Színházi Társaságot, mondja Csizmadia Tibor, aki a következő elnöki mandátumért már nem indul.

magyarnarancs.hu: Mi történt azon a megbeszélésen, amelyen kiderült, hogy Csáki Judit nem lesz tagja a POSZT zsűrijének?

Csizmadia Tibor: Nem egy megbeszélésről van szó. Március 16-án azért hívtuk meg a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) képviselőjét, hogy sok minden más mellett a zsűri személyi kérdéseiről is döntsünk. Ezen a megbeszélésen az MTT részéről Szabó Ágnes (a Gózon Gyula Kamaraszínház igazgatója, az idei évtől a POSZT OFF-programjának egyik felelőse – K. B.) jelent meg, akinek még nem volt jogosítványa arra, hogy az MTT álláspontját képviselje. Amikor mi elé tártuk a jelöltjeinket – akiket a tagszervezeteink javasoltak –, azt mondta, ezt meg kell beszélnie az ő elnökségével. Láttuk azt a listát is, amit ő hozott, és szóvá tettünk néhány nevet, amelyek nem tetszettek nekünk róla. Elvitte a listákat, tárgyalt az MTT elnökségével, majd március végén kaptunk egy névsort arról, hogy szerintük mi legyen a zsűri összetétele. Ekkor elkövettük azt a hibát, hogy amikor Csáki Judit felhívta Vajda Mártát (a Magyar Színházi Társaság ügyvezető titkárát – K. B.) azzal, hogy úgy tudja, nincs benne a zsűriben, Márta ezt kész tényként közölte vele, mintha az elnökség már feldolgozta volna. Az utána indult polémia egy nem végleges döntést turbózott fel. Ugyanakkor tény, hogy mivel a listán volt egy kritikus (Zsigmond Andrea, aki azóta visszalépett – K. B.), azt hittük, ha korábbi évek gyakorlatát követve kiesik néhány név, az nem kavar ekkora vihart.

Előzmények

Április 8-án nyílt levelet tettek közzé színikritikusok, miután a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) nem fogadta el a Színházi Kritikusok Céhe által jelölt zsűritagot, Csáki Juditot. Az aláírók bojkottálják a POSZT-ot. A felhíváshoz – amelyet mások mellett a Magyar Narancs kritikusai kezdeményeztek – azóta bárki csatlakozhat a Revizor oldalán, ezt meg is tette számos színházi alkotó és más művész, értelmiségi.

A Színházi Kritikusok Céhe és a nagy presztízsű Örkény Színház azóta kilépett a Magyar Színházi Társaságból. Az Örkény két előadását válogatták be a POSZT-ra, ezeket lejátsszák Pécsett, de csak versenyen kívül. Ugyanígy visszalép a versenytől két független társulat, a STEREO Akt és a Szputnyik Hajózási Társaság.

2012 februárjától megváltozottt a POSZT tulajdonosi szerkezete: a kétharmados többségű Pécs városa mellett az egyharmados részen egyenlő arányban osztozik az addigi szakmai tulajdonos, a Magyar Színházi Társaság, illetve az új belépő, a Magyar Teátrumi Társaság. Ez is része volt az MTT elnöke, Vidnyánszky Attila által meghirdetett „területfoglalásnak”.

 

magyarnarancs.hu: A Magyar Színházi Társaságnak (MSZT) milyen szempontok szerint voltak kifogásai az MTT listáján szereplő nevekkel kapcsolatban?

CST: Volt olyan, akiről a politikai elfogultság gyanúja miatt kértük, hogy ne legyen benne a zsűriben, és ezt az MTT akceptálta.

magyarnarancs.hu: Azt mondtad, Csáki Judit kiesése még nem volt végleges döntés – valójában lett volna esély arra, hogy mégis bekerüljön a zsűribe?

CST: Amíg egy döntés nem végleges, addig mindig lehet tárgyalni róla. De érzékelhető volt egy ellenállás, ami körülvette Csáki személyét. Az alapelv az volt, hogy nem a személyekről kell vitatkoznunk, hanem tudomásul kell vennünk ezt a delegálási módszert, és a POSZT megosztott tulajdonosi szerkezete miatt figyelembe kell vennünk bizonyos paritásos elveket. Bár a tudomásulvétel és a konszenzus néha ugyanazt jelenti, mégsem ugyanazt a fogalmat értjük a két különböző szón.

magyarnarancs.hu: Elhangzott bármilyen egyeztetés során, hogy mi a baj Csáki Judit személyével?

CST: Mivel nem volt közvetlen egyeztetés, nem hangzott el. Judit megosztó személyiség – de ez nem lehet ok arra, hogy „kihagyódjon” a zsűriből. A dolog nem a személyről szól, hasonló meggondolásból – a paritásos elv alapján – még két személy, a rendezők és a drámaírók jelöltje is kimaradt a végső listáról.

magyarnarancs.hu: Tehát Csáki és ez a két személy volt az, akit feláldoztatok, hogy mindenki számára elfogadható legyen a lista?

CST: Igen.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

magyarnarancs.hu: Miért nem fordult az MSZT a Színházi Kritikusok Céhéhez újabb egyeztetés vagy valamilyen konszenzusos megoldás keresése érdekében, amikor felmerült, hogy a céh jelöltje mégsem kerülhet a zsűribe?

CST: Ez tulajdonképpen teljesen jogos kérdés, és ebben nem vétlen a Színházi Társaság. Amikor az MSZT vezetése érzékelte, hogy Csáki személye probléma lehet, el kellett volna kezdenünk egy kommunikációt a tagszervezetünkkel még azelőtt, hogy a név az MTT elé kerül. Igen ám, de mivel tavaly Csáki Judit személyével senkinek nem volt semmi baja (a kritikusok tavaly is Csákit jelölték a zsűribe, aki akkor magánéleti okból kényszerült visszalépni – K. B.), nem merült fel bennünk, hogy idén gond lehet.

magyarnarancs.hu: Milyen ügyekben köteles a Színházi Társaság a Teátrumi Társasággal tárgyalni?

CST: Mivel a POSZT szakmai tulajdonosai 50-50 százalékban az MSZT és az MTT, alapvető szabály, hogy szakmai kérdésekben meg kell egyeznünk, vagy tudomásul kell vennünk a másik döntését. Az MSZT soha nem akart kettészakadást; már az is fájdalom, hogy a POSZT-nak két ügyvezetője és két válogatója van – ezek szerint egy személy nem élvezi a két társaság bizalmát. Igyekszünk konszenzusra jutni, mert szeretnénk, ha a szakmát nem egy vonalzó választaná el egymástól, már csak azért is, mert az MSZT-ben vannak idézőjelben „jobboldali” vezetésű színházak is. Nem érezzük úgy, hogy a magát jobboldaliként definiáló MTT mellett mi vagyunk a baloldali szervezet.

magyarnarancs.hu: Ezt mégis lehet úgy látni, hogy ha együttműködtök a nyíltan jobboldali MTT-vel, azzal vállaljátok a saját baloldaliságotokat.

CST: Erre nem tudok mit mondani. Ez nem igaz. Az elnökségünkben zajló viták bizonyítják, hogy a vezetőségben is mindenféle álláspontok ütköznek. Mi deklaráltan nem vagyunk politikai szervezet. Más kérdés, hogy ilyen környezetben hogyan lehet, lehet-e a szakmaiságot képviselni.

magyarnarancs.hu: Amikor az MTT deklaráltan politikai alapon megalakult, miért nem tiltakozott valamilyen módon az MSZT? Miért nem fogalmaztátok meg, hogy egy nem szakmai alapon létrejött színházi szervezet nem lehet legitim?

CST: Ez a kérdés nem merült fel. Vannak más színházi szervezetek, ernyőszervezetek, mint amilyen például a Független Előadó-művészek Szövetsége (FESZ) is – tudomásul kell venni, hogy ez egy széles paletta. Ahogyan azt is tudomásul kell venni, hogy az évek során az MTT az MSZT-vel megegyező méretű szervezetté vált.

magyarnarancs.hu: A POSZT ügyein kívül milyen esetekben szokott az MSZT az MTT-vel egyeztetni?

CST: Úgy gondolom, hogy azokban a kérdésekben, amelyekben közösen tudunk fellépni, kötelességünk együttműködni. Legutóbb a független társulatok számára pluszforrást kérő levelet írtuk alá a FESZ-szel és az MTT-vel együtt. Persze vannak abszolút kudarcok is, például az NKA színházi és táncbizottságának kurátori jelölése: fájdalmas volt, hogy a FESZ jelöltjei közül senki, az MSZT-i közül csak Molnár Piroska került be, aki ebben a közegben vissza is lépett a munkától. Így egyoldalú kuratórium jött létre. Sokszor érzem úgy, hogy az MSZT háttérbe szorul, ilyen általában a díjak felterjesztésének kérdése is. De nem a sértődés, hanem a szakma képviselete fontos.

Szakmai konzultáció Nemcsák direktor úrral

Szakmai konzultáció Nemcsák direktor úrral

Fotó: MTI

magyarnarancs.hu: Milyen általában a kapcsolat az MSZT és az MTT között? Milyenek az erőviszonyok, milyen köztetek a kommunikáció?

CST: Amikor Vidnyánszky Attilával úgy beszélgetünk, mint rendező a rendezővel, az rendben van. Amikor politikai vagy emberi dimenziók – például a sértettség – merülnek fel, elveszítjük a fonalat, és sérül a kommunikáció. De érzek egyfajta készséget az MTT részéről az együttműködésre, nincs szó elhatárolódásról. Más kérdés, hogy ennek mi a végeredménye, hogy tudunk-e közös platformot létrehozni, eredményt felmutatni. Az erőviszonyok tekintetében nem az MSZT és az MTT vetélkedését látom, hanem azt, hogy bizonyos emberek, akik közelebb vannak a politikai döntéshozatalhoz, el tudják érni, hogy azok a dolgok, amiket mi például a Nemzeti Érdekegyeztető Tanácsban vagy máshol megbeszélünk, mégse úgy valósuljanak meg.

magyarnarancs.hu: Többször elmondtad: az első számú cél az, hogy minden évben megvalósuljon a POSZT. De miért olyan fontos, hogy mindenáron legyen POSZT?

CST: A POSZT még mindig az a kiemelt figyelmet érdemlő találkozó, seregszemle, verseny, amelyik egyfajta keresztmetszete a magyar színházi életnek, még ha nem is biztos, hogy az utóbbi években a legjobb előadásokat mutatja be. A legutóbbi nyilatkozatokból is az látszik, hogy ott lenni a POSZT-on kiemelt nívót jelent.

magyarnarancs.hu: Idén a válogatók úgy hozták nyilvánosságra a beválogatott produkciók listáját, hogy minden előadás fölé odaírták, ez közös, ez Balogh Tibor, ez pedig Perényi Balázs választása. Majd a színikritikusok POSZT-bojkottot hirdettek, amihez megannyi fontos közéleti szereplő csatlakozott, végül négy előadás visszalépett a versenyzéstől. Így is azt gondolod, hogy a POSZT kiemelt figyelmet érdemel és komoly nívót képvisel?

CST: A POSZT-on az egész magyar színházi élet ítéltetik meg. Legfontosabb funkciója, hogy látleletet ad a magyar színházi életről, ha nem is a legkiemelkedőbb, de válogatói szempontból a legfigyelemreméltóbb előadásokról. Az idén meghívott előadások között vannak függetlenek, ráadásul pályakezdők is – szerintem fontos, hogy a POSZT fókuszál erre, másodlagos, hogy versenyben vagy sem. Nagyon rossz lenne, ha a válogatók azt mondanák, hogy hat versenyző az én előadásom, hat pedig a tied, és nem lenne közös metszet – remélem, idáig nem jutunk el. De abban látok egyfajta karakánságot, izgalmat, hogy néhány előadásnál az egyik válogató igenis név szerint vállalja, hogy azt ő képviseli a másik ellenében. Nézhetem úgy a produkciókat, hogy ezt Balogh Tibor, ezt pedig Perényi Balázs válogatta be: kinek van igaza, milyenek az értékrendek?

magyarnarancs.hu: Nem is lenne olyan helyzet, amire azt mondanád, akkor inkább ne is legyen POSZT?

CST: A két társaság közötti egyeztetésnek mindig van egy olyan vetülete, hogy sérül a szakmaiság. De amíg vannak független produkciók vagy olyan előadások, mint amilyet Zsótér Sándor rendezett a Nemzetiben, vagy amilyeneket az Örkény Színházban mutattak be, addig jelen van a szakmaiság.

false

 

Fotó: MTI

magyarnarancs.hu: Mi a Magyar Színházi Társaság szerepe a mai Magyarország színházi életében?

CST: Május 11-én lesz a következő közgyűlésünk: ott ez sarkalatos kérdésként fog felmerülni. Én az eddig elmondottakkal adnám meg erre a választ, de a közgyűlésen biztosan sok más szempont is megjelenik majd.

magyarnarancs.hu: Az MSZT-ből az elmúlt hetekben kilépett két tagszervezet, a Színházi Kritikusok Céhe és az Örkény Színház is. Mi lenne, ha folytatódna a tendencia? Meddig legitim a Magyar Színházi Társaság?

CST: Addig, amíg a társaság tagsága úgy ítéli meg. Ha egy ponton túl feleslegesnek látja az MSZT működését, akkor a társaság természetesen megszűnik.

magyarnarancs.hu: Hétfőn összeült az MSZT elnöksége. Milyen álláspontot fogalmaztatok meg a zsűri összetétele kapcsán kialakult ügyben?

CST: Hosszú vita volt, és nem is értünk a végére. Szerdán találkozunk a Teátrumi Társaság képviselőivel, és tovább folytatjuk az egyeztetést. Három dologban jutottunk egységes álláspontra. Egyrészt: a mostani POSZT-ot a lehető legkisebb szakmai vérveszteséggel meg kell valósítani. Másrészt: felkészülve a májusi közgyűlésre, végig kell gondolnunk az MSZT szerepét, és a közgyűlés elé tárni a most is átbeszélt problémákat. Harmadrészt: a mostani elnökségnek lejár a mandátuma, beleértve az elnököt is. Az elnökség tagjait a tagszervezetek delegálják, az elnök személyét pedig egy jelölési procedúra eredményeként a közgyűlés dönti el. Én két ciklust végigcsináltam, legközelebb már nem indulok.

magyarnarancs.hu: Megrengették a Színházi Társaság alapjait az elmúlt hetekben történtek?

CST: Én személy szerint úgy érzem, hogy igen. Ráirányult a figyelem egy csomó létező problémára, amelyeket meg kell beszélni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.