étel, hordó - Hemingway

  • .
  • 2010. március 25.

Trafik

Kalandra és egyébként is éhesen bolyongunk a Kosztolányi Dezső téren, logikus, hogy a környék természeti adottságait igyekszünk kihasználni. A Feneketlen-tó felé vesszük az irányt, aminek a helyén valaha téglagyár állott, de a 19.
század végén már csak a talajvíz. A terület történetét az elmúlt százvalahány évben igyekeztek hátborzongatóvá tenni, de a téglagyári zombikat vagy a Loch Ness-i szörnyet máshol keressék. Nemrég olvastuk: "Rendszeresen búvárok tisztítják a tó mélyét, amely egyébként korántsem feneketlen, egyesek ugyan 30-40 métert is vizionálnak, de a tó legmélyebb pontja körülbelül öt méter lehet. Takarítás közben a búvárok, ha téglagyári munkások holttestét nem is, de számtalan furcsa kincset leltek már odalent: bevásárlókocsit, köztéri padokat, de még iratokkal tömött aktatáskát is. A legnagyobb meglepetés mégis akkor érte a Feneketlen-tó ipari búvárjait, amikor a mélyben egy több millió forintot tartalmazó csomagra bukkantak."

Ezek után ki a fene kíváncsi, hogy mi lehet még odalent?

Különben is, az "idefent" sokkal kacifántosabb képet mutat. Azt a több száz köbméteres lepusztult sitthalmot, ami szembejön velünk, egykor a Budai Parkszínpadnak hívták, és fénykorában a szórakoztatóipar teljes termékskálájával kedveskedtek benne. Nekünk például a Mojszejev együttest és a Hobo Blues Bandet is volt szerencsénk megtekinteni a 20. század derekán, mert akkoriban az járt a fejünkben, hogy a változatosság gyönyörködtet.

Vélhetően ugyanezt gondolta a tóparti étterem tulajdonosa is, amikor a rendszerváltás előtt még Parknak mondott zenés-táncos szórakozóhely helyére tengerparti hangulatot álmodott. A Hemingway elnevezés természetesen az öreg halászra utal, a hajópadlós, fonott székes, tengeri állatokkal dekorált helyiség pedig olyan, mint egy luxusbárka St. Tropez környékéről. A személyzet profi, a teríték kifogástalan, s mindennek tetejébe tökéletes a kilátás a tóra. Kár, hogy a mediterrán illúziót jócskán megtépázza, hogy a távolban fehér vitorla helyett csupán a 19-es villamos araszol.

De a gyöngybabos, juhsajtos, burgonyagombócos mangalicalevestől (950 Ft) mindjárt másképp látjuk a világot. A vízben álló, kopott horgászstégek helyett luxusjacht szeli a habokat, Alain Delon és Lino Ventura integet: "Bocs, srácok, van még egy kis dolgunk, de utána megihatnánk egy Cinzanót."

A mi dolgunk viszont az, hogy örüljünk a fokhagymás kacsahússal és bazsalikomos vargányával boldogított gnocchinak (2590 Ft) - alacsonyabb hőmérsékleten a krumpli himnusza lehetne. Így csak egy kellemes sláger, ami (noha megjárja) nem sokat időz a listákon. Nem így a kacsasteak fenyőmaggal, balzsamos gyömbéres aszalt szilvával, mandulás burgonyakrokettel (3590 Ft). A tökéletesen elkészített húsról még véletlenül sem jutna eszünkbe, hogy valaha toll volt a közelében. Omlik, mint a parkszínpad bejáratán a vakolat, s az izgalmakat a szilvás mártás még tovább fokozza. Sajnos a krokettről már nem lehetünk ilyen jó véleménnyel: ha a gnocchit leslágereztük, most katonanótát mondanánk, hiszen egyértelműen "egyenruhát" visel.

A végére azonban a koronázás marad, a marcipános, csokoládés rétes (1100 Ft) minden várakozásunkat felülmúlja, így hát örömmel állapítjuk meg, hogy a környéken nem csak a kincskereső békaembernek terem babérlevél.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”