Mi az a killware?

Gyilkos kódok

Tudomány

A hálózatra kötött, távvezérelhető berendezéseink magukban rejtik a veszélyt, hogy valaki távolról átveszi felettük az uralmat. Minél komolyabb rendszerek távszabályozásáért felelősek az eszközök, annál nagyobb kárt tudnak okozni a támadók. Egy-egy kritikus rendszer hirtelen kiesése emberhalálhoz vezethet.

Arthur Hailey 1979-ben megjelent, Nagyfeszültség című regényében egy fiktív kaliforniai közműszolgáltató esik el a karbantartás hiánya, az extrém időjárás és az ökoterroristák tevékenységének együttes következményeként. Hailey könyvében a villamos művek elleni akcióhoz összehangolt robbantásos támadássorozatra van szükség – ma már ehhez elég az internet is.

Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter tavaly év végén arról beszélt a USA Today-nek, hogy olyan kibertámadásokat követtek el amerikai közművek, kórházak és közszolgáltatások ellen, amelyek – ha „sikeresebbek” – emberhalálhoz is vezethettek volna. A miniszter a SolarWinds elleni támadást hozta fel példának. A cég gyártotta szoftver a közép- és nagyvállalatoknak segít, hogy automatizálva tudják frissíteni és kezelni az infrastruktúrájukat. A SolarWinds programjai lehetővé teszik, hogy egy Microsoft- vagy Facebook-méretű cégnek ne kelljen minden routerhez és szerverhez odaküldenie az informatikust, hogy egy telepítőlemezzel frissítse a gépeken futó szoftvert. A SolarWinds rendszerét 2020 nyarán feltörték, az általa terjesztett kódhoz hozzáadtak egy kártevő-telepítő részt, majd a támadók hátradőltek és várták, hogy a cég azt tegye, ami a fő feladata: elterjessze a hackerek kártevőjét is tartalmazó kódot, mintha legitim frissítés lenne. A támadásnak a Fortune 500-as listán is szereplő nagy cégek, kormányügynökségek – köztük a Pentagon és a belbiztonsági minisztérium egyes részei is –, valamint kórházak és egyetemek estek áldozatul.

Emlékezetes eset a Colonial Pipeline távvezeték elleni támadás is (amelynek következtében hatalmas sorok alakultak ki az amerikai benzinkutaknál), vagy a világ legnagyobb húsipari cége, az Egyesült Államok mellett más országokban is jelen lévő JBS Foods megbénítása. A fenti akciók mögött álló REvil nevű orosz cyberbűnöző csoportot azóta letartóztatták Oroszországban.

Ismeretlen támadók 2021 februárjában behatoltak a 15 ezer lakosú floridai Oldsmar város vízműrendszerébe, és a vízben engedélyezett marónátron határértékét százszorosára emelve megpróbálták megmérgezni a lakosságot. A katasztrófát az akadályozta meg, hogy a vízművek munkatársai még időben észlelték a változást, és vissza tudták állítani az egészségügyi határértéknek megfelelő telítettséget.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.