Mi az a killware?

Gyilkos kódok

Tudomány

A hálózatra kötött, távvezérelhető berendezéseink magukban rejtik a veszélyt, hogy valaki távolról átveszi felettük az uralmat. Minél komolyabb rendszerek távszabályozásáért felelősek az eszközök, annál nagyobb kárt tudnak okozni a támadók. Egy-egy kritikus rendszer hirtelen kiesése emberhalálhoz vezethet.

Arthur Hailey 1979-ben megjelent, Nagyfeszültség című regényében egy fiktív kaliforniai közműszolgáltató esik el a karbantartás hiánya, az extrém időjárás és az ökoterroristák tevékenységének együttes következményeként. Hailey könyvében a villamos művek elleni akcióhoz összehangolt robbantásos támadássorozatra van szükség – ma már ehhez elég az internet is.

Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter tavaly év végén arról beszélt a USA Today-nek, hogy olyan kibertámadásokat követtek el amerikai közművek, kórházak és közszolgáltatások ellen, amelyek – ha „sikeresebbek” – emberhalálhoz is vezethettek volna. A miniszter a SolarWinds elleni támadást hozta fel példának. A cég gyártotta szoftver a közép- és nagyvállalatoknak segít, hogy automatizálva tudják frissíteni és kezelni az infrastruktúrájukat. A SolarWinds programjai lehetővé teszik, hogy egy Microsoft- vagy Facebook-méretű cégnek ne kelljen minden routerhez és szerverhez odaküldenie az informatikust, hogy egy telepítőlemezzel frissítse a gépeken futó szoftvert. A SolarWinds rendszerét 2020 nyarán feltörték, az általa terjesztett kódhoz hozzáadtak egy kártevő-telepítő részt, majd a támadók hátradőltek és várták, hogy a cég azt tegye, ami a fő feladata: elterjessze a hackerek kártevőjét is tartalmazó kódot, mintha legitim frissítés lenne. A támadásnak a Fortune 500-as listán is szereplő nagy cégek, kormányügynökségek – köztük a Pentagon és a belbiztonsági minisztérium egyes részei is –, valamint kórházak és egyetemek estek áldozatul.

Emlékezetes eset a Colonial Pipeline távvezeték elleni támadás is (amelynek következtében hatalmas sorok alakultak ki az amerikai benzinkutaknál), vagy a világ legnagyobb húsipari cége, az Egyesült Államok mellett más országokban is jelen lévő JBS Foods megbénítása. A fenti akciók mögött álló REvil nevű orosz cyberbűnöző csoportot azóta letartóztatták Oroszországban.

Ismeretlen támadók 2021 februárjában behatoltak a 15 ezer lakosú floridai Oldsmar város vízműrendszerébe, és a vízben engedélyezett marónátron határértékét százszorosára emelve megpróbálták megmérgezni a lakosságot. A katasztrófát az akadályozta meg, hogy a vízművek munkatársai még időben észlelték a változást, és vissza tudták állítani az egészségügyi határértéknek megfelelő telítettséget.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.