Visszhang: film

’85 nyara

  • 2021. szeptember 22.

Visszhang

Két ifjú szív egymásra talál.

Nyár van, vakáció, a Nap hullámzik, a tenger ragyog (vagy fordítva), a fiatalok szépek és ártatlanok, tanulják még a kapcsolódást, szerelembe esnek, és a tapasztaltabb be is avatja angyalarcú partnerét az erotika rejtelmeibe. Eleinte együtt vannak sülve-főve, őrült ígéretekkel erősítve meg szövetségüket (a túlélő – majd, évtizedek múlva, ha már együtt megvénültek – táncolni köteles elhunyt párja sírján), ám a fiatalabb okkal féltékeny: csábítója más ágyában is szívesen megfordul. Összeveszés, elrohanás, utánarohanás, halálos baleset, holttest csókolgatása – mi lesz a tánccal?

A világon a legnépszerűbb (és legpiacképesebb) írott szöveg a romantikus ponyva. Százmilliós példányszámban kel el, füzetes vagy több száz oldalas formátumban. Mozgóképes viszonylatban komplett tévécsatornák szolgálják ki ezeket az igényeket. François Ozon sűrű nyálba mártott melo­drámája hézagmentesen illeszkedne bármelyik médium kínálatába – ha heteroszexuális viszonyról volna benne szó. Ám itt két fiú szereti egymást, meglehetős nyíltsággal, úgyhogy egy piaci rés még betöltésre vár. A melegeknek is joguk van a rossz ízléshez!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.