Visszhang: film

A kimenekítési projekt

  • SzSz
  • 2023. augusztus 9.

Visszhang

Az Egyesült Államok és Kína viszonya rég nem volt ilyen kiélezett.

A Netflix elérkezettnek látta az időt, hogy összeboronálja a két szuperhatalmat: a valóságból való elmenekülésnek nincs ugyanis kellemesebb módja, mint egy agyatlan akciómozi.

Az eredeti elképzelés szerint a Kelet és a Nyugat legnagyobb akcióhősei terveztek szövetséget kötni: előbbit természetesen Jackie Chan, utóbbit pedig Sylvester Stallone személyesítette volna meg. Rambo azonban az utolsó pillanatban kilépett, helyét pedig máig tisztázatlan indokokból az egykori pankrátor, John Cena vette át. A filmet még 2018-ban leforgatták Kínában, a címe pedig legalább annyiszor változott, ahány kanyart vett Trump külpolitikai iránya ebben az időszakban. A végeredmény egy innen-onnan összelopkodott, borzalmas látványvilágú akciófilm lett, amely egyedül főszereplőinek köszönheti, hogy a pár száz forintos leértékelt lemezek helyett egyenesen a streaming toplistájára érkezett.

A történet a Mad Maxet idéző Irakban játszódik, ahol a zsoldosok megtámadnak egy olajfinomítót. Az emberek kimenekítésére kínai elit különítmény érkezik Jackie Chan karakterének vezetésével. Csakhogy a másik oldalhoz is csatlakozik egy szuperember – ő Cena figurája, aki rossz szándék nélkül, humanitárius okokból vállalkozik a küldetésre. Hőseink hamar rájönnek, hogy valójában egy oldalon állnak, így felveszik a kesztyűt a gonosz zsoldos katonák ellen, és mindent megtesznek, hogy az ártatlanokat a zöld zónába szállítsák. Az eredmény feleolyan izgalmas, mint tankolás közben a kút számlálóját figyelni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.