Visszhang: film

A vak, aki nem akarta látni a Titanicot

  • 2023. április 26.

Visszhang

Ez valami egészen más. Nem látvány – tapasztalat.

A fiatal férfit a szklerózis multiplex kerekesszékbe kényszerítette, lába már csak azért van, hogy fájjon, a betegség elvette a látását is. Kapcsolatai nincsenek (takarítani járnak hozzá, a gyógyszereket viszik neki, csupa szánalom szülei jó tanácsokkal zaklatják telefonon), élete merő túlélés. Lakása elhagyása legalább akkora vakmerőség, mint az őserdőbe merészkedni fegyvertelenül – úgy is végződik. Utazna az egyetlen emberhez, akivel közössége lehetne ebben a sérültjeit magából kivető világban, egy internetről megismert, rákkal küzdő sorstársnőhöz, akivel lenne miről… hallgatni – de kirabolják a vonaton, ismeretlen helyre hurcolják, hogy a bankkártyáján lévő pénzhez is hozzáférjenek, fenyegetik, verik, megalázzák.

Kevés felkavaróbb filmet láttam a finn Teemu Nikki munkájánál. De nem is a sztori, hanem a feldolgozás kelt zsigeri irtózatot. Az, hogy végig nem látunk egyebet, mint a csakugyan SM-től lebénult és megvakult, egykor hivatásos színész Petri Poikolainen arcát és közvetlen környezetének tárgyait, még a Saul fiában alkalmazott metódusnál is radikálisabban zárva ki a külvilágot, arra készteti a nézőt, hogy ne szemlélője, hanem maga is elszenvedője legyen az eseményeknek. Egyúttal kevés érzelmesebb filmet láttam, mint ez.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.