Visszhang: lemez

Cyrille Dubois: Jouissons de nos beaux ans!

Visszhang

Az haute-contre a 18. századi francia opera legkedveltebb hangfekvése volt.

A romantikus éra tenorjainál valamivel magasabb, drámaibb megjelenítője mindenféle hősalaknak. Miután a zenetörténészek hosszú oldalakat írtak tele róla, hogyan határozzuk is meg e hangfekvést, nem összetévesztve a kontratenorral és a falzettel, ma már elég tudása van a körültekintő régizenésznek a megfelelő énektechnikákról. A 39 éves, normandiai születésű Dubois új lemezén lenyűgöző keresztmetszetét adja az haute-contre repertoárjának, miközben a XV. Lajos korabeli francia zene eddig alig hallott műveivel is megismerkedik a hallgató (a 80 perces lemez 11 zenei részletét sosem rögzítették korábban). Dubois hangja jobban érvényesül a lírai számokban, képzett, könnyed és sokféle árnyalatra képes, de a Rameau-művek energikus frázisaiban is remekül helytáll. S nem titkolva, hogy alapvetően a magyar közreműködők miatt került a hazai hallgatók elé a lemez, dicséret illeti Vashegyi György együtteseit is. Az Orfeo Zenekar fenségesen és kiváló dinamikával játssza a Zaïs elragadó, timpani­ütésekkel és nagydobbal ékesített nyitányát, a Purcell Kórus egységére és drámai erejére pedig a Phaétuse című opera viharjelenetében csodálkozhatunk rá. Bár az egyszeri hallgatótól nem elvárás, hogy megjegyezze Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville vagy François Lupien Grenet nevét, egy ilyen körkép egészen biztosan izgalmasabb kaland, mint a már ismert darabok újra- és újrajátszása. Főképp egy ilyen kiváló hangminőségű lemezen.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.