Visszhang: könyv

Fenyvesi Orsolya: A minótaurosz és én

Visszhang

Orsi egy griffmadarat kért a születésnapjára, anya és apa azonban egy minótaurosszal lepték meg őt.

A szerző első prózakötetének felütése azonnal beránt abba a különös világba, amely bár tele van meglepetésekkel és furcsaságokkal, mégis érthetőnek és nagyon ismerősnek tűnik. Pedig nem kapunk választ a kérdéseinkre. Hiába érezzük úgy, hogy kezdjük megismerni Utókor lakóit és működését, próbáljuk elfogadni a Maradás Törvényeit („Sötétben nincs éneklés!”), valójában csak a megannyi apró utalás és elejtett asszociációs lehetőség hatására dereng elő emlékeinkből egy-egy mitológiai lény vagy mesehős története. A szöveg nem fedi fel saját logikáját, nem magyarázza meg a varázslatokat és csodákat, hiszen a befogadó emlékeivel és tapasztalataival lép játékba. Tulajdonképpen Orsi és a minótaurosz, Gyuri felnövéstörténetének is az a legfontosabb tapasztalata, hogy „tényleg minden ember külön világ”, a világok között pedig „nincs átjárás, még a varázslat sem képes rá”. Az alkotás, a teremtés viszont igen. Tele van a könyv művészettel és művészekkel: Ingrid „az emlékkészítés korai gyakorlatával”, az írással keresi meg a család kenyerét, Enhéduanna, az első név szerint ismert költő klónja pedig egy olyan alkotásra vár, amelytől végre „megreped a burok, és valaki közülünk egy lesz a mindenséggel”. Mindezek által ez a gyönyörű mese – Bedey Dorottya megfejtésre váró álomképeket idéző illusztrációival – izgalmas ars poeticává is válik. Térkép egy alkotó ember lelkének labirintusához.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”